ИН4С

ИН4С портал

На КиМ престала наплата у динарима у српским срединама око Приштине

фото: Анђелко Васиљевић

Већина трговинских и угоститељских објеката у централном делу Косова и Метохије престало је данас да обавља наплату робе и услуга у динарима, страхујући од примене уредбе Централне банке о кажњавању у случају трговања страним валутама, изузев евром.

Из Централне банке се још нису огласили поводом истека транзиционог периода, одређеног како би се грађани прилагодили новим правилима монетарног и платног промета.

Власник малопродајног објекта из Лапљег Села код Грачанице, Стефан Ћирковић изјавио је за Танјуг да од данас, због страха од евентуалних казни, у његовом објекту неће бити наплате робе у динарима.

„На жалост од данас не можемо да радимо са динарима, Приштина је најавила јако велике казне уколико будемо примали динаре. Људи су и до сада тешко функционисали. Ово ће још више отежати живот. Шта да радимо, тако је како је“, рекао је Ћирковић.

Радмила Рашић из Добротина код Липљана каже да данас није могла да у продавници динарима плати робу коју је пазарила.

„Еврима сам платила, а имам и динаре у новчанику, али они више не примају динаре, само евре“, казала је Рашић.

Медији у Приштини наводе да је једна од најважнијих мера ублажавања примене уредбе о евру ако једином средству плаћања, односила на непримењивање новчаних казни и административних мера, као што је забрана увоза девиза за субјекте који послују са готовином.

Упоредо са трајањем транзиционе фазе, званичници Београда и Приштине више пута су се безуспешно састајали у Бриселу, како би пронашли решење за коришћење динара на Косову, а од којих зависи егзистенција већине од преко сто хиљада Срба на КиМ.

Наредна рунда разговора најављена је за среду 15. мај.

Представници централних институција у Приштини нису желели да говоре да ли ће бити примене политике кажњавања грађана и субјеката који користе динаре.

Премијер Аљбин Курти је рекао да је то надлежност Централне банке, као независне институције.

Већина Срба на КиМ, живи од примања из система Владе Србије, а од забране допремања динара из централне Србије, новац су подизали на банкоматима постављеним на више локација у близини административних пунктова Јариње, Брњак, Мердаре, Кончуљ, Мучибаба, преноси Спутник.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy