На Медицинском факултету од сада и специјализације из анестезије и ургентне медицине
1 min readУ циљу стручног усавршавања доктора медицине на Медицинском факултету у Подгорици, поред постојећих специјализација из радиологије и породичне медицине, уведене су још двије и то из области анестезије, реанимације и интензивне медицине, као и специјализација из ургентне медицине, саопштено је из Министарства здравља.
Како наводе, то је утврђено и Правилником о специјализацијама здравствених радника и здравствених сарадника, који је донијело Министарство здравља.
„Овим правилником и за ова два нова специјалистичка програма, прописују се програми и трајање специјализација, начин обављања стажа и полагања испита, као и услови које треба да испуњавају здравствене установе за обављање стажа и начин признавања стажа“, истакли су из ресора Војислава Шимуна.
Истичу да су на овај начин створени услови за обезбјеђивање потпуне едукације и стручног специјалистичког уставршавања доктора медицине у Црној Гори и из поменутих области, а што ће се, како тврде, позитивно одразити и на рационализацију трошења финансијских средстава која се опредјелјују за ову намјену.
„Трајање специјалистичких студија за област анестезије, реанимације и интензивне медицине, као и ургнетне медицине је пет година, а током специјалистичког стажа специјализант стиче теоријска и практична знања и оспособљава се за стручни рад у овој области. Практични дио стажа обавља се у Клиничком центру Црне Горе, клиничко-болничким центрима и болницама, чији је оснивач држава и Заводу за хитну медицинску помоћ, а у складу са правилником.Теоријска настава се обавља на Медицинском факултету, паралелно са практичним дијелом стажа“, закључују из Министарства здравља.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Врхунски. Биће у порасту морталитет. Важно је да паре остану неком у џепу, а едукација није битна. Живело здравље овакво!