На оглас за судију Уставног суда стигло шест пријава
1 min readНа оглас за судију Уставног суда, који је расписао скупштински Уставни одбор, стигло је шест пријава, рекли су „Вијестима“ из Скупштине.
Рок за пријаву по јавном позиву за избор једног судије Уставног суда истекао је 21. фебруара 2024. године, а расписан је након што је Уставни суд обавијестио парламент да судија Милорад Гогић 27. маја 2024. стиче услове за одлазак у пензију.
„До сада се пријавило шест кандидата. Потребно је сачекати још 2-3 дана, због могућности пријаве кандидата путем поште“, казали су из Скупштине.
Имена пријављених нијесу саопштили јер, како су објаснили, то не могу урадити прије одржавања сједнице Уставног одбора, када ће се и утврдити листа кандидата.
Предсједница Уставног одбора Симонида Кордић рекла је „Вијестима“ да ће то тијело прво да формира комисију која ће оцијенити исправност понуда, након чега ће бити сачињена листа кандидата.
Судија Уставног суда бира се из реда истакнутих правника са најмање 40 година живота и 15 година радног искуства у правној струци.
У Закону о Уставном суду пише да се истакнутим правником сматрају професори правних наука, судије, државни тужиоци, адвокати, нотари, правници који раде у државним органима, органима државне управе и локалне самоуправе, односно локалне управе, као и правници који раде у привредним друштвима и правним лицима, који уживају професионални и лични углед.
Судија Уставног суда бира се на период од 12 година, а за избор је потребна двотрећинска већина у Скупштини и то двоје судија на предлог предсједника Црне Горе и пет судија на предлог надлежног радног тијела Скупштине, по расписаном јавном позиву који предлагачи спроводе.
Уставни суд би до краја године могао остати без још двоје судија, који стичу услов за пензију, а комплетиран је тек недавно.
Ове године услов за пензију стичу и судија Будимир Шћепановић, као и суткиња Драгана Ђурановић, јер су у јануару на снагу ступиле измјене Закона о ПИО, којима је прописана јединствена старосна граница за стицање права на старосну пензију од 65 година живота.
Они би на тим функцијама могли остати једино у случају прихватања иницијативе министра правде Андреја Миловића, који је на сједници Уставног одбора почетком фебруара предложио да се подигне старосна граница за одлазак у пензију “барем судијама Уставног и Врховног суда”, јер, како је казао “није добро да они иду са 65 година”, јер се ради о зрелим правницима, “спремним да чувају уставност једне државе”.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: