ИН4С

ИН4С портал

На силу – на срамоту гурају Црну Гору у НАТО

1 min read

Vojska Crne Gore - za NATO spremni

Од режима који је одвојио Црну Гору од Србије, угрозио Српску православну цркву, признао лажну државу Косово, а српски језик у образовном систему свео у ред мањинских не може се ништа друго ни очекивати до завршни акт велеиздаје увођење државе у злочиначки НАТО, оцијењено је из опозиције поводом најважнијег политичког догађаја у години за нама позива да Црна Гора постане члан западне војне алијансе.

Тај догађај, озваничен на децембарском самиту министара чланица НАТО, тешко се може окарактерисати као неко изненађење. Одмах након стицања независности, режим ДПС-а и СДП-а почео је да успоставља блиске везе са представницима западне војне алијансе, не скривајући намјеру да Црна Гора буде њен члан, иако су све анкете показивале да већина грађана то не жели.

Руководећи се паролом „ ми знамо боље”, врх власти је стално јачао везе са НАТО-ом, шаљући и војне јединице у Авганистан.

anti-nato

Крајем ове године стигла је и позивница за чланство, што је опозиција окарактерисала као једнострани чин, тражећи да што прије буде расписан референдум о том питању.

Предсједник Политичког савјега Нове српске демократије Будимир Алексић истакао је да народ већински не жели да буде дио те војне алијансе, али да режим то игнорише.

По његовим ријечима, недавно смо могли да видимо и први „ефекат”, позивнице продубљивање сукоба са Русијом, која је најавила економске санкције Црној Гори и саопштила да је њено приступање НАТО-у провокација.

budimir aleksic

Чињеница је да ниједна од држава које су у протекле двије деценије ушле у НАТО није имала неке значајније користи од тог војног савеза, нити је та организација допринијела повећању стандарда живота грађана тих земаља. Јасно је да нијесу побољшане инвестиције, у шта нас власт стално увјерава. Нове чланице су, међутим, уплетене у глобалне проблеме тог савеза и буквално су натјеране да шаљу војнике у неке сукобе који с њима немају никакве везе“, рекао је Алексић за „Дан”.

Он је додао да марионетска црногорска власт жели да увуче грађане у конфронтацију са једном братском државом. Алексић наглашава да организовање демократског референдума треба да буде један од приоритета.

Према првим процјенама, окончавање приступне процедуре за НАТО у случају Црне Горе могло би да траје 18 мјесеци.

Према мишљењу координатора Мировног покрета „Не у рат, не у НАТО” Игора Дамјановића, ако се о ичему добром може говорити у вези са недавном позивницом НАТО-а, онда је то чињеница да је тим потезом западна војна алијанса читавом свијету још једном демонстрирала своју тоталитарну природу.

damjanovic-protest-stoltenberg

Он је истакао да бланко позивница Црној Гори, која не детерминише народни референдум као једини прихватљиви инструмент доношења те важне одлуке, показује да у НАТО-у никога није брига за елементарна начела демократије.

У датим геополитичким околностима и унутрашњој политичкој ситуацији у Црној Гори, овако конципирана позивница за НАТО може се поредити само са притисцима Сила осовине на Краљевину Југославију да у марту 1941. године приступи Тројном пак-ту. Било би идеално организовати референдум паралелно са наредним парламентарним изборима, како је то раније предложио СНП, наравно под условом да се за то обезбиједе демократски услови“, казао је Дамјановић за „Дан”.

По његовом мишљењу, партије не само да би требало да подрже ову иницијативу, већ и да своје евентуално учешће на наредним изборима услове истовременим спровођењем референдума о приступању НАТО-у.

Организовање референдума стални је захтјев опозиције још од времена када је Црна Гора поднијела апликацију за чланство у НАТО-у 2008.године.

Предсједник Скупштине Покрета за неутралност Огњен Јововић сматра да је већ сада извјесно да слање позивнице Црној Гори није донијело ништа. По његовом мишљењу, Црна Гора је послужила као монета за поткусуривање на подијељеној геополитичкој сцени.

ognjenjovovic

Сама позивница додатно је компромитовала НАТО, с обзиром на то да су државе чланице тог савеза упутиле позив једној држави у којој су законодавна и извршна власт паралисане. Прецизније, минули догађаји су показали да је парламент изгубио свој смисао, а да је тренутна структура Владе устројена на корупцији. Штавише, како је саопштено из СДП-а, ова влада има технички мандат. Такође, није потребно детаљисати око економске, правне, социјалне, образовне и цјелокупне системске ерозије која је захватила Црну Гору да би се доказало да позивница није плод реформи и прогреса наше државе, већ једне глобалне игранке. Плашим се да ће цијену те игранке платити грађани, као што су платили цијене свих досадашњих таквих игранки“, рекао је Јововић.

Он додаје да се питање референдума мора моћи уздићи на ниво услова без којег не може бити одговора на позивницу НАТО-а. Јововић истиче да је референдум категорички императив када је у питању одлука о учлањењу.

Референдум мора бити нужна и слободна ствар. Наравно, томе мора претходити демократизација државе јер је сулудо прихватити референдум који би креирала мафија“, закључио је Јововић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “На силу – на срамоту гурају Црну Гору у НАТО

  1. Ово већ прелази у самоповређивање.

    Који народ,побогу,већински не жели у НАТО?

    Црногорци су више него двотрећинском већином за улазак у тај војни пакт.Плус „савезници“.

    Срби су бројем од близу четири петине против.

    И ту се бројање завршава.

    Референдум би,зато, глатко прошао.Па зар су језик,писмо и духовност мање важни?Онда када се о томе одлучивало – одлучивало се о НАТО.

    Или неко мисли да су то неповезане ствари?

    Из угла црногорских грађана,овдје једино политички релевантне категорије (пошто нешто што се у колоквијалном говору означава као „црногорски народ“, најпростије речено,не постоји), референдум није неопходан јер Црна Гора је свим својим претходним изборима заправо већ одлучила којем ће се привољети царству.

    Та прича је,драги моји посланици који сте то постали захваљујући српском бирачком тијелу,па,завршена.

    Али зато прича која се тиче живих људи,Срба ,њиховом праву на рад,школовање дјеце на српском језику и српским институцијама културе – тек има да се прича.

    То је,да буде потпуно јасно, једина прича коју српски глас на свим будућим изборима унутар црногорских граница може да кандидује као релевантну.

    И тако све док се силе Историје поново не умјешају.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy