ИН4С

ИН4С портал

На слободи уместо у затвору или зашто у Црној Гори нема правде!?

1 min read

Илустрација

Специјално државно тужилаштво изјавиће жалбу Апелационом суду на рјешење вијећа судије Специјалног одјељења Вишег суда у Подгорици Весне Ковачевић, које је у четвртак 18. јула, након готово пуних годину, пустило из притвора бившег директора Управе полиције Веселина Вељовића.

То је јуче саопштено, а поставља се питање, шта је са осталима који се уместо из затворских ћелија, бране са слободе, упркос дугом стажу у кримогеним структурама.

Од промјене тродеценијске власти у Црној Гори у августу 2020. године, рука правде кренула на многе бивше функционере, тужиоце, шефове полиције, челнике правосудних инстанци… Али да би се прогласили кривим потребно је да се финализују судски процеси, уколико до њих дође.

Бившој предсједници Врховног суда Весни Меденици лисице на руке стављене су 22. априла 2022. године на подгоричком аеродрому због сумње да је члан криминалне организације коју је наводно формирао њен син Милош. Они се са више лица терете за кривична дјела стварање криминалне организације, продужено кривично дјело кријумчарење, продужено кривично дјело давање мита, примање мита, злоупотреба службеног положаја, неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога, омогућавање уживања опојних дрога, недозвољено држање оружја и експлозивних материја, тешка тјелесна повреда и спречавање доказивања. Меденица је тренутно на слободи, док је њен син и даље у спушком затвору, а јуче му је одбијено јемство од чак 1.45 милиона евра. Милош је хтио да се брани са слободе као његова мајка.

На слободи је тренутно, уз јемство, и бивши предсједник Привредног суда Блажо Јованић, који је ухапшен 9. маја 2022. године због сумње да је починио кривична дјела стварање криминалне организације и злоупотреба у стечајним поступцима. Суд је 22. новембра 2023. године прихватио јемство за Блажа Јованића у износу од 768 хиљада евра у некретнинама.

Бившем директору Управе полиције Веселину Вељовићу лисице на руке су стављене 24. јула 2023. године због сумње да је починио кривична дјела стварање криминалне организације, злоупотреба службеног положаја и кријумчарење. Ипак, 18. јула 0ве године и Вељовић је пуштен да се брани са слободе, по одлуци Вијећа Вишег суда у Подгорици, на челу са судијом Весном Ковачевић.

Њему је у спушком затвору накратко правио друштво и Славко Стојановић, такође бивши шеф црногорске полиције, који је ухапшен 18. новембра 2023. по налогу СДТ-а због сумње у злоупотребу службеног положаја у вези са шверцом цигарета. Међутим, Стојановић је већ 12. децембра 2023. године пуштен на слободу.

На слободи је и Дејан Кнежевић, бивши помоћник директора полиције, којег су колеге ухапсиле 22. марта 2023. године прошле године, а СДТ га сумњичи за одавање тајних података припадницима „кавачког клана“ који се терете за шверц дроге и прање новца.

У истражном затвору у Спужу је и Зоран Лазовић, који је не тако давно водио главну ријеч у полицијским круговима. Он је ухапшен 14. априла ове године. Лазовић је дуго година био кључни оперативац тајне полиције, а од 2019. до марта 2021. био је шеф Сектора за борбу против организованог криминала при Управи полиције. СДТ га терети за учешће и стварање криминалне организације и злоупотребу службеног положаја. Иза решетака је и Зоранов син, бивши тајни агент Петар Лазовић, који је касније прешао у Одсјек за посебну оперативну подршку којим је руководио његов отац.

Припадници Специјалног полицијског одјељења истог дана су ставили лисице на руке и бившем главном специјалном тужиоцу Миливоју Катнићу, којег СДТ сумњичи да је по налогу Зорана Лазовића штитио „кавчане“ од кривичног гоњења.

Катнићев некадашњи замјеник Саша Чађеновић у притвору је од хапшења 9. децембра 2022. године, а и он је осумњичен за сарадњу са „кавачким кланом“.

Виши суд у Подгорици прихватио је предлог одбране и Чађеновића пустио да се 11. јула 2024. године брани са слободе уз мјеру надзора – забрану напуштања стана.

Специјални полицијски тим је 17. априла ове године ухапсио директорку Агенције за спречавање корупције (АСК) Јелену Перовић због сумње да је током прошле и до априла ове године учинила продужено кривично дјело злоупотреба службеног положаја. Међутим, она је два дана касније пуштена да се брани са слободе.

Није јасно како ће се контролисати мјера надзора будући да Управа полиције не посједује уређаје за електронски надзор и нема могућност за такав вид праћења окривљених, којима је суд током кривичног процеса изрекао алтернативну мјеру након пуштања из притвора.

Да Управа полиције нема “наногице” за електронски надзор позната је чињеница судијама Вишег суда у Подгорици, што је крајем прошле године дописом и потврдио тадашњи предсједник тог суда Борис Савић, а у случају изрицања мјере надзора за Душана Шиља, окривељног у другом специјалном предмету.

Због пуштања на слободу оптужених за тешка кривична дјела, укључујући убиства или припадност криминалним клановима, друштво је, с правом, живи у свакодневном страху.

Поставља се питање, хоће ли Црна Гора икада постати држава у којој је владавина права и правде једно од примарних  интересовања.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

12 thoughts on “На слободи уместо у затвору или зашто у Црној Гори нема правде!?

  1. Dragi srbi pokusaj te sa peticijom da oslobodite ngospodina Duska Knezevica jer kad ovu bagru pustaju na slobodu po kom zakonu imaju pravo da drze njega zatvorenog?

    1. A zasto Srbi? Pa Dusko je sa Milom pokrao referendum i izbora koliko hoces a sve na stetu Srba. Sam je rekao da ne smije zbog neke adrese da kaze kako su referendum pokrali. Ta adresa je vjerovatno V Britanija. Zar mislite da on nema uno toga da kaze o vladanju DPSa osim plave torbe i Miga?

  2. Одговор на посљедње питање је: Неће! Мислим да је одавно пређена тачка без повратка и Црна Гора је на путу нестанка као државни ентитет.

    19
  3. Једно је сигурно , сви који су наредили хапшења ових криминалаца на крају ће бити похапшени наредбом ових који су сада у затвору. То значи да ће улоге бити промењене само кад ови почну да хапсе те ће се казне изрицати као доживотне. Ако се неко сјети нека провјери колико је Весна Ковачевић инкасирала за пуштање ових КРИМИНАЛАЦА на слободу. Посебно је питање што главнокомандујућег обер криминалца досад нико не позива да одговара за уништење Црне Горе , и не само што то нико не помиње већ нико нема храбрости да га ухапси . Јадан је то Суд, Тужилаштво и правда , тога нема у овој уклетој држави.

    25
  4. Sudski veštak dr Nemanja Radojević je specijalizirao patologiju i vrši obdukcije leševa, a za šta je i preplaćen u KBCG. Napisao je veštačenje u vezi zdravstvenog stanja Veselina Veljovića i ako nije specijalista digestivne hirurgije. U predmetnom slučaju meritoran je pred sudom samo nalaz konzilijuma specijalista za oboljenje od kojeg je bivši direktor policije operisan ne tako davno u inostranstvu. Apelacioni sud treba da ispravi nezakonitost koju je zlonamerno učinila sudija Višeg suda Vesna Kovačević i da postupi striktno po zakonu.

    28
  5. Sistem i drustvo su zarazeni. Mjesta za toliko zlocinaca u zatvorima nema.
    Treba formirati specijalne sudove. Konfiskovati imovinu pokradenu od naroda i kriminalom stecenu, a kriminalcima uvesti radnu obavezu. Samo izolovati teske zlocince i ubice. Cuvanje po zatvora opet gradjane mnogo kosta.

    22
  6. I pravosudnoi sistem CG tako je skrojen da će Medena pirlitanka poslije tri godine odlaganja na odlaganje ročišta poslije tri godine biti slobodna žena. Zločin bez kazne.

    21
  7. A zašto Parlamentarna većina I Premijer NE urade kao j Rumuniji????SMIJENE SVE SUDIJE.JER JE ZEMLJA U HASU I OPASNOSTOSTI.ZBOG.ODLUKA TAKVIH.SUDOVA?

    28

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy