ИН4С

ИН4С портал

На вријеме се „сјетили“: Виши суд се придружио гоњењу осумњичених за „Тунел“

1 min read

Фото: Вијести

Виши суд у Подгорици придружио се кривичном гоњењу против свих окривљених у предмету „Тунел“. Те наводе саопштила је јуче Славка Нешић, секретарка Вишег суда у Подгорици.
Она је изјаву дала у Основном државом тужилаштву у Подгорици у наставку истраге у случају „Тунел“ у својству овлашћеног представника подгоричког Вишег суда. Нешић је казала и да ће накнадно прецизирати и доставити имовинско правни захтјев.

Према сазнањима „Дана“, Нешић је истакла да јој детаљи око пробијања тунела до депоа Вишег суда у Подгорици нијесу познати, да је сазнала накнадно да се то догодило, да је одмах формирана комисија која је почела да врши попис.

Бранилац осумњиченог Николе Милачића, адвокатица Маја Турковић, оцијенила је да је овај потез тужилаштва још један празан ход, корак извршен про форме.

– Контрадикторан је поступак Вишег суда упркос ставу Врховног суда да нема довољно материјалих доказа, односно основа, да су окривљени извршили дјела која им се стављају на терет – казала је Турковић.

Дрога из предмета „Крстовић“ под камерама и алармом

Колико тужилаштво лута, каже Турковић, и колико је предметна истрага неефикасна и недјелотворна говори и чињеница да су јучетрашњег свједока питали гдје се и на који начин у Вишем суду чува дрога у случају „Крстовић“.

– То истовремено указује на неозбиљност истраге која је вођена и у том предмету, на шта је свједок одговорила да се наведена дрога није налазила у моменту обијања депоа у депоу, већ у посебној канцеларији, која се налази на првом спрату, која је обазбијеђена видео-надзором и решеткама са звучним алармом. Питање тужилаштва и то на самом крају ове истраге јасан је показатељ да тужилаштво ни након пуних девет мјесеци истраге нема апсолутно представу који је мотив налогодавца да се прокопа тунел до депоа Вишег суда, ово нарочито при чињеници што су на самом почетку истраге недвосмислено тврдили да је циљ контаминирање, односно компромитовање, доказа у одређеним кривичним предметима који се пред овим судом воде – казала је Турковић.

Нагласила је да за девет мјесеци истраге није откривен ни налогодавац дјела ни мотив копања тунела до суда.

– Једини логичан потез представника Вишег суда на данашњем саслушању је могао бити да одустану од кривичног гоњења против окривљених, с обзиром на резултат истраге, те да ће се у том правцу изјаснити онда када тужилаштво буде недвосмислено утврдило ко су извршиоци, налогодавци и који је мотив. Међутим, данас смо имали прилику да видимо да ни Вишем суду као ни тужилаштву није циљ да се открије ко су стварни извршиоци, те утврђивање истине и разрешење ове кривично-правне ствари на законит и потпун начин, већ напротив циљ им је ријешен случај пошто-пото – казала је Турковић, оцјењујући да је тужилаштво у великом проблему и зато не завршавају истрагу јер немају доказа.

На потјерници због сумње да су учествовали у овом дјелу осумњичени су Вељко Марковић, Милан Марковић и Дејан Јовановић. Трагало се и за Владимиром Ерићем, који је ухапшен у Шведској и изручен у Црној Гори. Након достављања налаза вјештака у којем је утврђено да на мјесту извршења кривичног дјела нема трагова Ерића, њему је укинут притвор. Осим њих, у овом предмету на списку осумњичених нашли су се и Катарина Баћовић, Марјан Вуљај, Ивица Пиперовић и Никола Милачић. Након неколико мјесеци проведених у притвру њима је Врховни суд Црне Горе укинуо притвор уз образложење да нема доказа који указују на основану сумњу да су починили дјело за које се терете.

Према попису, из депоа Вишег суда у Подгорици, недостаје укупно 13 пиштоља, три пиштољ-револвера и три пушке од чега је из правоснажно окончаних предмета: шест пиштоља, три пиштоља-револвера и двије пушке. Утврђено је да у једном од предмета између осталог, није пронађено седам мобилних телефона, више СИМ картица, кључ од возила марке „ауди А8“, пасош, Решење Пореске управе о ослобађању пореза на промет, бијела коверта исписана хемијском, визит карта „Ентеријери“. Када је о правоснажно окончаним предметима ријеч, утврђено је да недостаје мобилни телефон марке „самсунг“.

Осим тога, утврђено је да недостају два телефона, марке „самсунг“ и „нокија“, за која је било одлучено да се врате осуђеном, међутим, није евидентирано да их је то лице преузело, односно да су му предата. Такође, утврђено је да недостају и мање количине наркотика.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *