ИН4С

ИН4С портал

Националистички експеримент и ретроградна језичка политика

milo-djukanovic-njegos

Професори и студенти Студијског програма за црногорски језик и јужнословенске књижевности Филозофског факултета у Никшићу, поводом одлуке о оснивању Факултета за црногорски језик на Цетињу, упутили су отворено писмо Влади од које траже одговор да ли отварање факултета значи и гашење њиховог студијског програма.

Пошто је Влада одлуку о оснивању факултета образложила тиме „да постоји изражена потреба за наставним кадром из те области” професори и студенти питају шта је њихова мисија ако није да образује професоре црногорског језика и спроводи научна истраживања.

“Да ли заиста постоји толики дефицит наставног кадра за црногорски језик с обзиром на то да смо већ извели три генерације професора, а да тренутно на Студијском програму образовање стиче преко 100 студената, па је потребно оснивање још је дног буџетског студија црногорског језика“, стоји у отвореном писму.

Професори, предвођени Татјаном Бечановић и Рајком Глушицом, и студенти питају и ко ће изводити наставу на Цетињу, будући да у Институту за црногорски језик, који води Аднан Чиргић и који прераста у факултет, постоји само један доктор наука (докторат стекао у Осјеку), са звањем доцента за Сувремени црногорски језик (звање стекао у Мостару).

“Колико ће развоју монтенегристике моћи да допринесу кадрови образовани од стране предавача без научних и академских звања и референци? Да ли Влада у вријеме економске кризе може да финансира националистички експеримент конципиран као факултет за јотовану варијанту црногорског језика“, стоји, између осталог, у писму, у којем се каже да Влада подржава “ретроградну језичку политику оличену у раду некадашње НВО “Институт за црногорски језик и језикословље Војислав П. Никчевић”.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy