Најбогатији Кинез напушта бизнис: Уз 6 принципа створио царство вриједно 460 милијарди долара
1 min read
Џек Ма
Милијардер Џек Ма, који је увео е-трговину у Кину, јуче се званично повукао са места извршног предсједника Алибабе. Ма је изградио Алибабу на шест основних вриједности компаније – названих шест духовних мачева, по популарној техници кунг-фуа.
То за њега значи:
1. Муштерија је на првом мјесту
2. Повјерење
3. Интегритет
4. Тимски рад
5. Пригрли промјене
6. Страст
На тим принципима направио је пословну империју и постао један од најбогатијих људи на свијету.
Али, сада је одлучио да те принципе допуни и прилагоди савременом добу. У завршном говору који је као извршни предсједавајући компаније одржао јуче објавио их је као Нову визију.
Циљ Нове визије је да, захваљујући мудром вођењу, Алибаба потраје још 102 године и она је ступила на снагу чим ју је прочитао, пише CNN бизнис.
„У 21. вијеку, без обзира на то ко сте или каква је ваша организација, не треба да се бавите величином и моћи. Требало би да будете добри. Љубазност је најјача снага„, рекао је Ма.
По њему, да би компанија опстала у савременом свијету мора да буде дигитално јака. У складу с тим Алибаба има шест нових вриједности, које би требало да ојачају њену културу за дигитално доба.
Ово су нови темељи Алибабе:
1. Купци су први, запослени други, акционари трећи
2. Повјерење чини све једноставним
3. Промјена је једина константа
4. Данашњи најбољи резултат је сјутрашња основна вриједност
5. Ако не сада – када? Ако не ја – ко?
6. Живите озбиљно, радите срећни
Циљ Нове визије је и олакшати посао гдjе год да сте.
„Технолошка револуција донијеће најдубље промјене у људској историји„, рекао је Ма.
Нове технологије попут вјештачке интелигенције, 5Г и интернета ствари (ИТ) желе да ријеше три проблема: одрживи развој, инклузију и алтруизам.
„Ако технологија не може да ријеши ове проблеме, онда она не значи ништа„, казао је.
Кина и свет
Ма је рекао да Алибаба жели да унаприједи двије ствари: подстицање кинеске домаће потражње и учешће у глобализацији.
„Да бисмо подстакли домаћу потражњу, морамо се ослонити на тржишну економију, а не на владине прописе. Ако кинеска домаћа тражња није добра, одговорна је Алибаба„, навео је.
Компанија би такође требало да користи своје ресурсе за повезивање глобалних предузећа и цементирање улоге Кине у будућности технологије.
„Свијет се боји Кине, боји се технологије, боји се моћних компанија. Надамо се да је технологија добра. Надамо се да технологија доноси наду, а не очај. Надамо се да ће Алибаба у будућности моћи да учествује у новој глобализацији и да пружи могућности остатку свијета„, навео је.
Кунг-фу култура
Ма је више пута показивао своју љубав и поштовање према кинеским борилачким вјештинама и говорио о томе да га је њихов дух инспирисао у оснивању и обликовању Алибабе.
Велики дио онога што су основне вриједности компаније инспирисане су кунг-фу техником коју је створио његов омиљени писац књига на тему борилачких вештина: Луис Ча, познатији као Јин Јонг, покојна кинеска икона, писац, есејиста, кооснивач дневних новина Минг Пао и његов први главни уредник.
Године 1999. када је Ма сео са 17 суоснивача Алибабе у његовом стану у источном кинеском граду Хангџоу, изнијели су девет основних вриједности и назвали их по техници кунг-фуа из једне од Чаових књига.
А 2004. године Алибаба је сузио вриједности на шест и дао им ново име: „шест духовних мачева“
„Да није вас, питам се да ли би постојала Алибаба. Чак и да је постојала, не би могла бити оно што јесте данас – десетине хиљада људи који су полудјели заједно„, написао је Ма у част Чауа прошлог октобра, када је умро.
Обожаватељ кунг-фуа, Ма је вежбач тај-чија, кинеске борилачке вјештине. Чак је и глумио у филму Кунг Фу Гонг Шоу Дао 2017. године у којем је победио осам познатих борилачких мајстора, укључујући Џет Лија, Донија Лена и Ву Јинга.
Иако се удаљава од свакодневних активности Алибабе, Ма ће вјероватно и даље имати велики утицај на компанију и кинеску технолошку индустрију. Вријеме ће показати може ли она да опстане без њега.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

