ИН4С

ИН4С портал

Најезда НАТО снага: Стеже се војно-политички обруч око Србије

1 min read

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

Србија се тренутно налази у обручу војно-политичког притиска, а све с циљем да се уздрмају наше позиције по питању Косова и Метохије, чврста намера о очувању Републике Српске по Дејтонском споразуму, али и става о украјинско-руском сукобу.

Овако би се укратко могла описати најезда снага НАТО, чијих је тренутно 4.534 припадника само на тзв. Косову, плус на хиљаде распоређених – у Босни и Херцеговини, Румунији, Мађарској, Бугарској, као и разне шпијунске активности према нашој земљи, пишу „Новости“.

Појачано присуство Алијансе прате и политички притисци и синхронизоване изјаве из црногорске опозиције, па и дела власти, Сарајева и Загреба, и наравно Приштине – да је Србија реметилачки фактор у региону и руска продужена рука.

А, наше безбедносне снаге приметиле су дејства ваздухоплова са посадама и без посаде и дронова са извиђачким намерама према нашој земљи, подизање албанских „бајрактара“ из правца Ђаковице, као и шведско-немачке авионе који су снимали са територија које нису под контролом Војске Србије.

„Све оно што нам међународна заједница намеће, а тиче се Косова и Метохије, санкција против Русије, па и критика поводом Дана српског јединства нама као независној држави не одговара. Они у овом тренутку немају могућност да нам директно прете, као 1999. године када су нас бомбардовали, па користе другачији метод притиска и шаљу поруку да у нашој државној политици треба нешто да се мења. Ми, с друге стране, остајемо доследни ставовима које заступамо као независна држава, говоримо да смо за мир и опстајемо захваљујући таквој политици која није агресивна већ мировна“, објаснио је генерал потпуковник у пензији Миломир Миладиновић за „Новости“ и додао да је у току својеврстан вид притиска на нашу земљу.

Он наводи да свуда у региону постоје одређене нетрпељивости и да до провокација може да дође, што смо имали и прилике да видимо.

„Гомилања НАТО представника треба да гледамо као потенцијалну опасност и са опрезом, али верујем да су ствари тренутно под контролом. Пратимо ситуацију. Коначно смо добили сагласност за обнављање војног рока, односно постоји велика подршка редовном служењу и сматрам да је сада прави тренутак да се то и догоди“, навео је Миладиновић.

Додаје да Србија треба да буде спремна за сваки могући догађај, а што се тиче оружја, оно што ми имамо је у рангу оног оружја које има окружење и велики број земаља изван.

„Немамо као Руси и Американци, али смо на завидном нивоу. Наравно, потребни су нам људи, јер џаба нам и сто ‘мигова 29’, ако немамо људство. Зато је људски фактор веома битан и они који га имају су у предности. Премијер привремених институција на КиМ Аљбин Курти у више наврата је тражио појачање НАТО трупа на КиМ, а последњи пут је навео да би Велика Британија требало да пошаље додатне контингенте. Наравно, као разлоге наводио је да су ‘војне базе у Србији позициониране за напад’ и да би ‘НАТО могао и требало да буде више ангажован на Косову и војно и политички због претње из Београда'“, закључује генерал.

Председник Србије Александар Вучић рекао је јуче да је циљ појачаних извиђачких активности био да се сагледају оперативне способности Војске Србије у ширем смислу.

„‘Бајрактари’ који су дизани из Приштине или из Тиране били су приштински ‘бајрактари’ из Ђаковице. Ми смо их гледали као на длану и да је неко друго време не би се дуго задржали у ваздуху. Пошто је то простор под контролом Кфора, ми то поштујемо. Тако да они раде свој посао, ми радимо свој посао. То за нас не би био велики безбедносни проблем, одмах да вам кажем“, рекао је Вучић.

Очекивано понашање НАТО-а

Бивши декан Факултета безбедности и један од оснивача Евроазијског безбедносног форума Радомир Милашиновић истакао је за „Новости“ да је понашање НАТО очекивана ствар с обзиром на положај Србије и то што нас Запад ствара продуженом руком Русије.

„То морамо носити као крст, тако нас третирају, да смо полигон где ће Руси остварити своје интересе и где једино могу да их остваре, у Србији која је православна земља традиционално проруски оријентисана. Долазиле су разне опасности овде од Отоманског царства, па надаље, стално су присутне, а сада са Запада покушавају да од нас направе нешто што ми нећемо. То су притисци да Србија промени доктрину и стратегију, да пожели чланство у НАТО. А, то у ствари значи да се покори Западу, и председник Вучић је констатовао ситуацију у којој се налазимо“, анализирао је Милашиновић.

Додаје да Србија има доста исправну оријентацију неутралности коју треба да одржи и да за то треба да „будемо спремни, јаки и успешни“, јер како каже, само економски јаке и независне земље могу да сачувају своје ставове и слободу.

Подсећа да се зна шта је све Запад радио од деведесетих година и кроз шта смо све прошли.

„Они посао нису завршили, рекли су да ће се вратити и то су и урадили. Сада ту превасходно мислим на КиМ и покушаје да га учврсте као ‘државу’, а онда и да укину Републику Српску. Ове намере они су дефинисали као борбу против утицаја Русије и Кине, против којих се сада Запад, као „слободни свет“, мора изборити. А, слободе је код њих најмање и то је један бандитизам. Они се понашају у међународној заједници као бандити, а ми не називамо њихово понашање правим именом, него користимо блаже конструкције. Њихова су правила безусловно покоравање света, па чак и Русије, али се то до краја не може спровести јер се томе супротстављају Срби који су по карактеру и менталитету такви.

Курти забранио „Тик-ток“

Влада привремених институција на КиМ забранила је рад услуга друштвене мреже „Тик-ток“ у свим установама, с „циљем елиминисања ризика сајбер безбедности од коришћења ове друштвене мреже“.

„Овим одлуком се обавезују све јавне институције које су власници и управљају државним комуникационим мрежама да поставе потребна техничка ограничења ради забране пружања услуга друштвене мреже „Тик-ток“ у службеним радним просторима, као и обавезују све јавне службенике који користе службену опрему да уклоне ову апликацију заједно са њеним инсталационим фајловима“, наводи се у одлуци.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *