ИН4С

ИН4С портал

Најјачи економски раст: Тајна кинеске моћи

1 min read
У чему је тајна и како то да земља из које је кренула корона бележи најбржи економски опоравак?
kina

Кина

У чему је тајна и како то да земља из које је кренула корона бележи најбржи економски опоравак? И не само најбржи, јер Кина сада расте и далеко више него што је то успевала прошле године у ово време.

Кинески БДП порастао је од јула до септембра за скоро пет одсто у односу на исти период прошле године, што је драматичан преокрет у односу на први квартал ове године када је економија забележила пад од 6,8 одсто. Од јула до септембра БДП је порастао за 2,7 одсто и био је за 11,5 одсто већи него почетком године.

Опоравак Кине од корона шока почео је већ почетком пролећа, а нови подаци откривају да се почетком јесени проширио и на потрошњу. Производња је истовремено скочила за непуних седам одсто, а јуан се попео на највећу вредност у претходних 27 месеци.

У чему је тајна? Кинески успех у контроли корона вируса није резултат раних мера контроле, попут закључавања, већ приступ земље у решавању ствари након што је људима дозволила да се поново крећу. Дакле, у Кини је била кључна реченица – људи треба да живе, раде и да се крећу, што се у последње време често може чути и у Србији.

Конкретно, способност Кине да прати случајеве заразе широм земље, где год постоји и најмања шанса за нови кластер, омогућила је влади да брзо реагује и стави под контролу локално ширење инфекције.

Примена искуства из 2003.

Овакав приступ је укључио и софистицирани систем здравствених кодова за праћење кретања људи. За улазак у многа кинеска предузећа потребан је јасан зелени здравствени рачун и одговарајући QR код, којим се потврђује да је особа здрава и сигурна, што олакшава праћење вируса, преноси Блиц.

Ове мере су омогућиле регионалним владама да уведу закључавања само у одређеним подручјима или по потреби спроведу масовна испитивања. То се недавно десило у граду Куингдао на североистоку Кине, где је за отприлике седам дана тестирано више од 10 милиона људи, након што је забележено 12 случајева преноса вируса међу локалним становништвом.

Прочитајте ЈОШ:

Жене у ратовима чине већину избеглих, у мировним преговорима готово да не постоје

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy