Најпрецизнија мапа свемира са тачношћу од 1 одсто
Научници који сарађују на овом пројекту мапирали су локације 1.2 милиона галаксија и открили да њихове нове мјере подржавају Ајнштајнову идеју ,,космолошке константе“ према којој је тамна енергија константна кроз цјелокупну историју универзума.
Тим истраживача који ради на овом пројекту утврдио је је дистанцу између галаксија удаљених више од 6 милијарди свјетлосних година са прецизношћу од један одсто – што представља до сада најпрецизнију мјеру.
,,Не постоји превише ствари у нашем свакодневном животу које познајемо са тачношћу од 1 одсто. Познајем величину универзума боље него своју кућу„, изјавио је Дејвид Шлегел, физичар из Лоренс Беркли националне лабораторије и главни истраживач на БОСС пројекту.
,,Још у потпуности не разумијемо тамну материју, али познајемо њена својства. Онда поредимо те вредности са оним што ми очекујемо да би оне могле да буду у складу са нашим разумевањем космоса. Што су те мере боље, више можемо да научимо“ казао је Данијел Ајнштајн, астроном са Универзитета Харвард.
Нови резултати које су представили Шлегел и његове колеге такође дају увид у закривљеност свемира.
Укратко, универзум је пљоснат, што значи да његов облик може бити описан Еуклидовом геометријом у којој су праве линије паралелне, а углови у тријанглу дају збир од 180 степени.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: