ИН4С

ИН4С портал

Највећи број полних болести забиљежен међу младима старости од 20 до 24 године

1 min read

ИЈЗЦГ

Свјетски дан сексуалне и репродуктивне свијести обиљежава се сваке године 12. фебруара и добра је прилика да се популацији, а посебно младима, укаже на значај адекватног сексуалног понашања везано за превенцију поремећаја репродуктивног здравља, саопштено је из Института за јавно здравље. Највећи број пријављених полних болести је међу младима старости од 20 до 24 године.

Проблеми с репродуктивним здрављем су врло распрострањени, те Свјетска здравствена организација (СЗО) упозорава да, сваког дана више од милион особа добије неку инфекцију која се преноси сексуалним путем.

“При томе, најчешће су инфекцијама погођени адолесценти и млади, управо због здрављу неприлагођеног понашања. Најчешће нису свјесни да су заражени, па то може имати негативан утицај на њихово будуће сексуално и репродуктивно здравље”, наглашавају у ИЈЗ.

Повећање нивоа информисаности и квантума знања становништва о сексуално преносивим болестима треба да доводе до модификације понашања и прилагођавања здрављу. Тиме би се, како додају у ИЈЗ, смањио ризик оболијевања, условило предузимање мјера за рано препознавање болести и скраћивање интервала од настанка првих клиничких симптома до постављања дијагнозе.

“Предузимањем адекватног третмана, усаглашавањем и прихватањем предложене терапије, као и већом учесталошћу контролних прегледа по завршетку лијечења смањио би се ризик од оболијевања. Такође, овај дан омогућава да се укаже и на значај уредног регистровања поремећаја репродуктивног здравља од стране пружалаца здравствених услуга”, истичу у ИЈЗ.

Од посебног значаја је едукација младих да обрате пажњу на бол, промјене коже у подручју гениталних органа, појачани или промијењени вагинални исцједак, тешкоће са мокрењем, бол или крварење приликом полног односа.

При томе, додаје се, важно је нагласити да сексуално преносиве болести не изазивају увијек лако уочљиве и карактеристичне потешкоће, а код извјесних инфекција, симптоми могу у потпуности изостати.

“Стога је препорука да се код сваке сумње, обавезно обрати гинекологу, јер уколико се знаци правовремено и рано не препознају и лијече, полно преносиве инфекције могу узроковати неплодност, ванматеричне трудноће и спонтане побачаје, те утицати на здравље потомства”, поручују у ИЈЗ.

Свјетски дан репродуктивне свијести усмјерен је ка информисању и едукацији везано за трудноћу и порођај, јер трудноћа и порођај у доба адолесценције представљају посебан здравствени и психосоцијални проблем, поготово ако се ради о млађем адолесцентном узрасту.

“Заштита од нежељене трудноће у доба адолесценције је посебно важна јер и абортус, тј. намјерни прекид трудноће, вишеструко угрожава психофизичко здравље адолесценкиње. Иако је абортус у условима савремене гинекологије сигурна процедура, ипак носи са собом ризик од компликација. Врло је важно осигурати савјетовање везано за породично здравље и заштите од сексуалног насиља и бригу о жртвама”, кажу у ИЈЗ.

Иако се у Црној Гори запажа тенденција раста броја инфицираних, званични број регистрованих случајева сексуално преносивих инфекција је веома низак услијед слабе регистрације (и за приватне и јавне институције) и непотпуног пријављивања инфицираних.

Према Годишњем извјештају о заразним болестима ИЈЗЦГ у 2020. години регистровано је 89 случајева СПИ (сексуално преносивих инфекција) са инциденцијом од 14,3/100.000 становника: један случај сифилиса, 12 случајева гениталне хламидијазе, два случаја хепатитиса Б и 74 случаја гениталних брадавица.

Најзаступљенија сексуално преносива инфекција у Црној Гори била је ХПВ инфекција која је и у свијету најзаступљенија.

Што се тиче ХИВ-а, према Годишњем извјештају ИЈЗЦГ о ХИВ/АИДС-у за 2020. годину, број пријављених случајева у 2020. години је 15, па је инциденција новооткривених инфекција у 2020. години износила 2,4/100.000 становника.

“Највећи број пријављених инфекција је међу младима старости од 20 до 24 године, што потврђује значај едукације младих о овој теми, јер ова популациона група не располаже адекватним нивоом знања, те су склони честој промјени партнера и ступању у сексуалне односе без заштите, као и под утицајем алкохола или других средстава зависности, јер су млади у том узрасту радознали и склони експериментисању, па то може имати негативан утицај на њихово будуће сексуално и репродуктивно здравље”, упозоравају у ИЈЗ.

Већина сексуално преносивих болести има слабе или неспецифичне симптоме, због чега се усложњава процес њиховог дијагностиковања и правовремено започињање третмана.

Такође, проблеми могу бити везани и за трудноће, побачаје и рађања у периоду адолесценције.

“Наиме, због незавршеног тјелесног развоја, честе су компликације намјерног прекида трудноће као што су повреде унутрашњих органа и инфекције. Према посљедњим доступним подацима ИЈЗЦГ укупан број намјерних абортуса у 2020. години износио је 359 (О04-медицински побачај по МКБ-10), а број намјерних абортуса код дјевојака млађих од 20 година је седам, што представља учешће од 1,95 одсто у укупном броју намјерних прекида трудноће”, закључују у ИЈЗ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy