ИН4С

ИН4С портал

Највећи војсковођа античког свијета, творац најпространије империје у дотадашњој историји човјечанства: Александар Велики

1 min read
На данашњи дан, 13. јуна 323. године пр.н.е. умро је грчки краљ Александар Велики, највећи војсковођа античког свијета, творац најпространије империје у дотадашњој историји човјечанства.

Александар Велики

На данашњи дан, 13. јуна 323. године пр.н.е. умро је грчки краљ Александар Велики, највећи војсковођа античког свијета, творац најпространије империје у дотадашњој историји човјечанства.

У младости је био ученик Аристотелов. У пријестоницу грчке државе Македоније Пелу довео га је његов отац краљ Филип II Македонски, а на пријесто је дошао у 20. години живота кад је убијен Филип. Довршио је покоравање грчких држава и са 30000 пјешака и 5000 коњаника повео рат против Персијанаца.

Убрзо је освојио Малу Азију, Сирију, Египат и Персију и стигао до ријеке Инд. За пријестоницу царства је прогласио Вавилон, у којем је по повратку из Индије изненада умро у 33. години живота, што га је спријечило да предузме намјеравани поход на Запад.

Био је изузетно храбар, а у борби је примјењивао методичну и уништавајућу стратегију. Користио је садејство коњице и пјешадије и први је у историји ратне вјештине увео систематски рад штаба. Његова војничка генијалност се заснивала и на широкој култури, по чему је био супериоран над владарима чије је државе покорио. Стога није био само освајач већ и носилац ширења хеленске културе.

О животу и освајањима Александра Великог постоји велики број историјских прича и чињеница. Након што је учврстио власт, Александар креће у освајачки поход на Персију, гдје је дочекан као ослободитељ (јер је углавном било ријеч о рушењу тираније коју је македонски владар смијенио).

Прије његовог одласка у Фригију било је проречено да ће онај ко размрси Гордијев чвор завладати цијелом Азијом. Та је част и слава припала баш Александру Великом. Стигавши у Гордион, Александар је разгледао Аполонов храм. Када је видио неразмрсиви вез на посвећеним Гордијевим колима, латио се мача и једним ударцем пресјекао чувени Гордијев чвор. Тако је, по легенди, отворио себи пут у широка пространства Азије. Најприје је покорио Малу Азију, а затим је освајао, једну за другом, до тада моћне државе старог вијека: Сирију, Египат и Персију, стигавши чак до далеке земље Инд. Иза њега је, поред ратничке славе, остао израз “пресјећи Гордијев чвор”, што значи “једним потезом ријешити заплетен, тежак проблем”, “силом или на најнепосреднији начин ријешити тешко питање”…

Александров учитељ био је грчки филозоф и научник, Аристотел, кога је Филип позвао на двор кад је Алексадру било четрнаест година. Часови гимнастике, јахања и лова смијењивали су се са читањем пјесника, учењем геометрије, астрономије и реторике. Аристотел је Александру улио љубав према Хомеровим стиховима, а омиљени јунаци су му постали Херакле и Ахилеј.

По Александру Македонском су названи бројни градови (према неким изворима чак њих 70), а најпознатији је свакако Александрија, највећа египатска лука и други по величини град у Египту, који је основао 334. године пр.н.е. Интересантно је да је један град, Букефалију, велики војсковођа назвао по свом коњу, Букефалу, након његове смрти. Претпоставља се да се Букефалија налазила у данашњем Пакистану.

Александар Македонски је, по доласку у Атину (након што је освојио), посјетио Диогена у његовом дрвеном бурету на главном тргу, пошто је чуо занимљиве приче о њему. Александар је затекао Диогена како спава. Пробудио га је, представио му се и питао га: “Шта желиш да ти учиним?”. Диоген му је одговорио: “Склони се, заклањаш ми Сунце”. Задивљен његовом реакцијом и једноставношћу, Александар Велики је рекао: “Да нијесам Александар Македонски, био бих Диоген”.

Од своје прве побједе коју је извојевао са осамнаест година, па до смрти, Александар Македонски није изгубио нити једну битку. За тринаест година владавине створио је царство од Македоније до Индије, које је величином надмашивало сва која су до тада постојала.

Извор: Митрополија / Миомир Ђуришић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Највећи војсковођа античког свијета, творац најпространије империје у дотадашњој историји човјечанства: Александар Велики

  1. Čim sam pročitao naslov znao sam da komentari neće proć bez srbovanja. Ajde napišite nešto i o Džingis Kanu i Kublaj Kanu da vidimo koliki su i oni Srbi bili.

  2. нит је „грчки“, нит је краљ јер таквог појма тада није било, нит је ишао у Индију коју данас зовемо Индијом… Претходна Индија одакле су се наши преци пре око 3500 година спустили у данашњу Индију је простор јужног Урала… погледајте мало старе географске карте… Тамо је ишао!

    4
    2
  3. наши доктори магле и прашине још се држе беспућа повијесне збиљности и да је по бечко берлинској историји сада би требао да се зове Александар Смакедонски
    елем, да се вратимо истини:
    Александар је побеђивао познатим путем којим су већ прошли његови сународници Сербо Макеридов и Нино Белов
    до пре 100нак год ту( данашња Смакедонија и северна Грчка, гоогл мапс, север Грчке и читајте српске називе мањих небитних места које још нису стигли да погрче) су живели Срби, а пре Османлија тај део се звао Србијом

    6
    3
    1. On je krenuo kod svojih , tj. nasih za Indiju kao arijski ( srpski ) car.
      To je bio treci pohod po redu , u pravu ste.
      Netanijahu kad je govorio Vucicu o tim vezama nas i Jevreja pre 2000 godina on nije zbijao sale.Kao sto ni Gideon Grajf nije zbijao sale sa Niksom Bulatovicem nedavno.
      Nemamo mi pojma koliko smo bitni i znacajni u istoriji Sveta.

      4
      1
  4. Je li mu otac bijaše onaj Filip što su ga zvali “ ubica Grka“?
    Je li to onaj Aleksandar koji svojom rukom ispisuje sećanje na ujčevinu, đe je među Bese govorio svojim maternjim srpskim jezikom.
    Je li to taj navodno “ grčki“ vojskovođa“ i Gospodar svijeta koga persijski pisci mahom nazivaju “ Aleksandar Sorbski“!
    Jeli to baš taj Aleksandar Veliki?

    13
    4

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *