Након 40 година: Почиње санација писте тиватског аеродрома
1 min read
Аеродром Тиват
На тиватском аеродрому данас ће почети примарна санација полетно-слетне стазе у дијелу гдје су оштећења већа, најавио је директор Аеродрома Тиват Раде Марић.
Он је нагласио да је стаза у потпуности безбједна, али да је неопходна санација на најугроженијим мјестима стазе, како би била још сигурнија.
“Да је писта безбједна потврђују бројне авио-компаније чији ваздухоплови слијећу на тиватски аеродром, али се она мора и одржавати”, казао је Марић, пишу Дневне новине.
Нијесу саопштили вриједност посла
На тиватски аеродорм слијећу авиони више од 40 авиокомпанија, а Тиват је повезан са око 46 дестинација широм Европе и већина њих ће саобраћати до почетка јесени. Ове године је нових четири-пет компанија међу којима је и њемачка Луфтханса.
Санцију писте обавиће подгоричка фирма Асфалт Бетон из Подгoрице која према уговору тај посао треба да заврши за шест дана, односно ноћи, јер ће посао започети након завршетка радног дана.
Писта ће ујутру, након званичног прегледа од стране лиценцираних лица бити спремна за нормалну експлоатацију током дана и неће долазити до поремећаја у функционисању саобраћаја.
“На писти дугој 2,5 километара санираће се дионица, рачунајући од самог прага, у дужини од 600 метара, ширини 12 метара односно по шест метара од осе централне линије”, најавио је Марић.
Ово ће, како каже, за наредних неколико година бити прихватљиво рјешење.
“Санација писте је један од мојих циљева након доласка на аеродром, јер је то основно средство за рад сваког аеродрома, а скоро 40 година на полетно-слетној стази која представља прозор у свијет није ништа рађено”, објаснио је Марић.
Санација се односи на дио стазе у зони, која подразумијева да се прогресивна брзина, којом авиони слијећу и полијећу, доведе до границе да било какво оштећење не може прозроковати озбиљнији сигурносни ризик.
“Генерална реконструкција полетно-слетне стазе маневарске и укупно гледајући оперативне површине захтијева озбиљнију студију и наравно енормно улагање које укључује свјетлосно и свако друго обезбјеђење. То су инвестиције које подразумијевају и виши ниво одлучивања, а и планирања”, истакао је Марић.
Он подсјећа да је са доласком на аеродром имао три циља изградњу канализационе мреже, санацију писте и увођење ноћног старта.
УРА објавила документ: Агенција 2018. упозорила тиватски аеродром да може доћи до излијетања с писте због оштећења
Подјећамо, у априлу ове године Грађански покрет УРА дошао је до документа који је Агенција за цивилно ваздухопловство послала свим надлежним органима прошле године у вези са техничком исправношћу тиватског аеродрома.
Наиме, у Извјештају који је послат 17. априла прошле године, наводи се да је прегледом из области физичких карактеристика на Аеродрому Тиват утврђено низ неправилности и физичких оштећења писте.
“Предметна оштећења имају такве карактеристике да их је немогуће санирати запуњањем битуменском масом, већ је неопходно извршити замјену хабајућег слоја ПСС у дјеловима гдје су пукотине евидентиране“- наводи се у Извјештају.
Надаље, додају да садашње стање оштећења још није алармантно.
“Али узимајући у обзир повећан број ротација у предстојећим љетњим мјесецима, а у комбинацији са непредвиђеним атмосферским утицајима и ограниченом могућношћу за одржавање и контролисање ширења пукотине, иста може бити проширена до те мјере да представља опасност за пуцање пнеуматика и могућег излијетања ваздухоплова са ПСС’‘-навели су.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

