Након 82 године коначно одата почаст жртвама покоља у Сажићима
1 min readМонструозан злочин из Другог свјетског рата поновно је оживио сјећања у црљеничком засеоку Сажићи, гдје је 7. децембра 1941. године једна од најокрутнијих трагедија тог времена узела животе 24 члана породице Терзић. Требало је чак 82 године да неко од општинских челника дође и ода почаст невиним жртвама које су дочекале своје убице са погачом и млијеком. Након обављеног опијела предсједник Општине др Дарио Вранеш обратио се окупљеним поред масовне гробнице породице Терзић.
-На овом мјесту, италијански окупатор је у једном од најужаснијих чинова током рата убио 67 људи, укључујући десеторо дјеце. Сјећање на најмлађу жртву, Јеленку Терзић, која је имала само 37 дана, обиљежава ову тужну годишњицу. Да би знали и осјетили вријеме које живимо и нашу будућност ми се морамо осврнути на нашу прошлост, мотив овог свирепог злочина. Комунисти су исхитрено учинили, усто тако један свиреп злочин према талијанским војницима. То је био је узрок за ову одмазду. Искључиво зхваљујући интервенцијо. тадашњег предсједника општине Богдана Ненадића и Драгице Шећеровић спрјечена је одмазда са много већим размјерама. Ми као народ морамо да следимо озбиљне људе да озбиљни људи морају да управљају нашим народом, а не никакви пустолови. Нека нам догађај из прошлости буду опомена за будуће вријеме, казао је предсјеник општине Пљевља.
Дирљиве ријечи захвалности због тога што је након више од 80 година неко из локалне власти дошао да се поклони сјенама страдилих који леже у овој масовној гробници упутио је у име породице др Зоран Терзић. Он је препричао болну причу о истребљењу ове породице из Црљеница, невиним жртвама и суровости окупатора.
Посебност овог окупљања лежи у томе што су након 80 година од страдања наше породице и народа у Црљеницама и околици, заједно са мјештанима, били и представници општине предвођени предсједником др Дарио Вранеш са својим тимом.
Наши прадједови дочекали су италијанску војску с иконама Светог Николе, симболима наше породичне крсне славе. Постављена су пецива и со као знак гостопримства. Но, војници су опколили куће Терзића и без изузетка одвели их на стријељање – од беба до старијих жена. Мало ко је успио побјећи са стрелишта, додао је др Терзић.
Обред опијела обавили су протојерејставрофор Огњен Перковић и протојерставрофор намјесник пљеваљски Саша Јањић, окупљању присуствовали чланови породице Терзић, кумови, пријатељи и мјештани Црљеница.
(пвпортал.ме)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: