Након тортуре ЦИА мозак није исти
1 min read
Они су користили технике од ускраћивања сна до симулираног дављења како би притворенике довели у стање, које психолози, називају „наученом беспомоћношћу“
Бруталне методе испитивања које је америчка ЦИА користила над осумњиченима за тероризам могу да оставе дугорочне психолошке ефекте, указују научници.
Извјештај Сената објављен почетком мјесеца описује како су истражитељи контроверзним методама покушавали да притворенике учине пасивним и немоћним.
Они су користили технике од ускраћивања сна до симулираног дављења како би притворенике довели у стање, које психолози, називају „наученом беспомоћношћу“, пренио је АП.
Научници тврде да мозак може да постане условљен страхом и стресом.
Др Винсент Јакопино, савјетник у непрофитној организацији Лекари за људска права, наводи да извјештај Сената садржи драстичне примјере људи који ће психички бити оштећени дуго времена.
Међу могућим проблемима су пост-трауматски стрес, друга анксиозна стања, депресија и трајна промјена личности.
„Мозак више никад није исти као прије“, рекао је други научник.
Комитет америчког Сената провео је четири године истражујући методе које је ЦИА користила током испитивања осумњичених за тероризам, за вријеме администрације бившег предсједника Џорџа Буша млађег.
Оперативац Ал Каиде Абу Зубајдах, ухапшен у Пакистану, држан је у изолацији 47 дана, у тајном затвору на Тајланду, и подвргнут низу техника тортуре, од чега је претрпио менталне проблеме.
Извјештај је у априлу био готов за објављивање, али то није учињено, углавном због приговора ЦИА.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

