ИН4С

ИН4С портал

Налаз ДНК неупотребљив: Не зна се ко је убио бебу и оставио је у контејнеру

1 min read
Иначе, полиција у Бијелом Пољу више од пет мјесеци истражује ко је оставио новорођену бебу у контејнеру 17. јула ове године.

са увиђаја

У бјелопољско Више тужилаштво стигао је налаз са вјештачења ДНК узорка мртве бебе из Форензичког центра из Даниловграда, потврдио је за Дан државни тужилац Владан Ђаловић.

“У наредном периоду, сходно налазу који је стигао, радићемо даље истражне радње у овом случају. Иначе, у ранијем налазу, који је у бјелопољско Више државно тужилаштво стигао из Подгорице гдје је извршена обдукција, није се могло са сигурношћу утврдити разлог смрти новорођене бебе. Зато чекамо додатне анализе и извјештај из Форензичког центра из Даниловграда”, каже Ђаловић, додајући да је формиран предмет поводом овог случаја.

У оквиру истраге изузети су и видео-снимци са камера које се налазе у близини м јеста проналаска мртвог новорођенчета, а изјаве су дали и неки од станара оближње зграде.

Иначе, полиција у Бијелом Пољу више од пет мјесеци истражује ко је оставио новорођену бебу у контејнеру 17. јула ове године.

Том приликом, радећи послове на одвожењу смећа радници Јавног предузећа „Комунално Лим” у једном од контејнера су пронашли мртву новорођену бебу.

Обдукција је требало да покаже да ли је беба жива рођена и ако јесте, колико времена је била жива.

На основу налаза не може се утврдити узрок смрти, јер је леш био у поодмаклом стадијуму труљења, односно распадања.

“Сигурно је утврђено само да је женско дијете. Оно што је са сигурношћу утврђено јесте да је беба жива рођена, и то у нормалном стадијуму трудноће, односно током девет мјесеци, колико је потребно, и да је била стара неколико дана”, казао је Хасан Лукач, портпарол Вишег тужилаштва, додајући да то значи да је беба након порођаја могла да живи.

У међувремену, бјелопољска полиција контактирала је са свим домовима здравља и болницама како би идентификовала мајку женског новорођенчета.

Почетком априла ове године у Зети је пронађено беживотно тијело новорођенчета. Полиција је случај открила 5. априла захваљујући особљу Клиничког центра Црне Горе, које их је обавијестило да је љекарску помоћ затражила женска особа која је тада била животно угрожена услед порођаја ван болнице.

Од 1990. па до 1. априла 2019. године црногорска полиција евидентирала је 35 убистава новорођенчади, подаци су које је Дан на основу Закона о слободном приступу информацијама, преко МАНС-а, добио од Управе полиције.

Десет случајева одузимања живота новорођеним бебама остало је неријешено до данас, док се 25 сматра ријешеним. Наведена кривична дјела правно су квалификована као чедоморство, а има и оних која су квалификована као убиство дјетета при порођају.

Кривичним закоником Црне Горе прописано је кривично дјело убиство дјетета при порођају члан 146 да „мајка која лиши живота своје дијете за вријеме порођаја или непосредно послије порођаја, док код ње траје поремећај изазван порођајем, казниће се затвором од шест мјесеци до пет година”.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy