Налог о рушењу кућа одлазећег предсједника још путује поштом
1 min readОдлазећи предсједник Црне Горе Мило Ђукановић још није примио рјешење којим му је Урбанистичко-грађевинска инспекција Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма (МЕППУ) наредила да сруши двије куће у никшићком насељу Кочани. Из министарства, којим руководи министарка Ана Новаковић Ђуровић, су казали да је Ђукановићу рјешење послато поштом, преноси ДАН.
„Према тренутним информацијама, странка још увијек није примила рјешење које јој је послато путем Поште Црне Горе“, одговорили су „Дану“ из МЕППУ.
Рјешењем о рушењу, које је инспекција донијела 4. априла, односно два дана након предсједничких избора, Ђукановићу је остављен рок од 20 дана од пријема те одлуке да поступи по њиховом наређењу. Како Ђукановић још није добио рјешење, тај рок још није почео да тече.
Из министарства објашњавају да Ђукановић има право на подношење жалбе на рјешење инспекције.
„Урбанистичко-грађевинска инспекција донијела је рјешење о рушењу. Уколико субјекат надзора искористи своје законско право и поднесе жалбу овом министарству, о истој ће одлучивати другостепени орган Одјељења за лиценцирање, регистар и другостепени поступак. У складу са донијетим рјешењем другостепеног органа ова инспекција ће наставити да води управни поступак и предузима потребне мјере и радње“, казали су из тог ресора.
Инспекција је донијела рјешење о рушењу двије Ђукановићеве куће у Кочанима јер су, како тврде, у супротности са просторно-урбанистичким планом општине Никшић. Ради се о два објекта површине 170 и 89 метара квадратних.
Коментаришући рјешење инспекције о рушењу његових кућа, Ђукановић је раније изјавио да се ради о „охолом, дивљачком, реваншистичком понашању људи који мисле да им може бити“.
„Кућа је старо породично имање, с почетка 20. вијека, на коме су живјели мој дјед и отац, и то је зона која ни до данас није урбанизована. Знате да је био донесен закон који је омогућио свакоме да плати то што треба да плати, и да легализује своје објекте. То је пријављено од стране оних који су власници. Држава то није могла да легализује јер ни тада, ни данас нема регулациони план. Законом је 2018. године било предвиђено да се тај поступак обустави док се не донесе регулациони план. Дакле, власник тог објекта у том тренутку је урадио оно што је било до њега. Не може он у име државе донијети регулациони план“, изјавио је раније Ђукановић.
Ђукановићева адвокатица Неда Ивовић раније је у саопштењу медијима навела да је 2018. године секретаријату за уређење простора и заштиту животне средине Општине Никшић предат захтјев за легализацију ових објеката. Тада је истакла да је Секретаријат донио рјешења о прекиду иницираних поступака до доношења плана генералне регулације Црне Горе.
Инспектор за кривичну пријаву сазнао из медија
Ђукановићеви адвокати су поднијели кривичну пријаву против инспектора Александра Тодоровића који је донио рјешење о рушењу објеката у Кочанима. Пријава је поднијета Специјалном државном тужилаштву (СДТ), а Ђукановићеви адвокати су грађевинско-урбанистичког инспектора пријавили због сумње да је извршио кривично дјело злоупотреба службеног положаја. Кривична пријава поднијета је са предлогом за одређивање привремене мјере – забрана извршења.
Из министарства су „Дану“ казали да инспектор није саслушаван по тој пријави.
„Поступајући инспектор још није позиван од стране СДТ-а, већ је за пријаву сазнао из медија“, наводе из министарства.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Mršnuo je poštara!
Kakva ironija.
POSALJITE MU GA NA ADRESU U DUBAI ILI POSLE 20.MAJA NA ADRESU PORTO SPUZ