ИН4С

ИН4С портал

Намирнице у Њемачкој јефтиније него у Црној Гори

Скоро све животне намирнице у Њемачкој су или на нивоу наших цијена, или много јефтиније, што се може видјети и на фотографијама које је један наш држављанин који живи и ради у тој земљи послао Порталу РТЦГ.

Он је то примијетио још љетос када је боравио на одмору у Црној Гори, и обећао да ће нам документовати чим се врати за Њемачку, што је јуче и урадио.

„Годинама долазим на одмор у моју државу. Ту имам имовину. Давно сам отишао, и увијек сам био изненађен када се вратим овдје и видим цијене, а при томе знам какве су плате и пензије. Али ово што сам овог љета видио, нема никакве везе са инфлацијом о којој у Црној Гори причају да је захватила Европу“, казао је саговорник за наш портал.

На фотографијама које нам је послао, може се видјети да је цијена јаја у паковању од десет комада 1,55 еура, док је код нас 2,25 еура.

Јунеће месо 9,99 еура, а пилећи батак 2,59 за килограм.

Маслине у великој тегли у Њемачкој се могу купити за 1,69 еура, док их је код нас тешко наћи за мање од три еура. Јефтинији су и краставци у великој тегли, и цијена им је 1,29 еура.

„Усред Њемачке можете купити и босанске ћевапе, смрзнуте, и они су 10 еура за килограм, док су банане на нивоу као код нас или чак и јефтиније и коштају 1,19 еура. Јефтиније је уље и брашно“, каже наш саговорник.

Он прича да постоје и продавнице у којима се могу наћи прехрамбени производи са простора бивше СФРЈ.

„Оно што је невјероватно је то да су ти производи јефтинији овдје него тамо. Каква је логика да ајвар ‘Бакина тајна’ у Црној Гори буде скоро осам еура, а у Њемачкој 5,5 еура. Постоји ли економиста који ми то може објаснити“, прича наш саговорник.

Он каже да је познато да се пиво у Њемачкој третира као прехрамбени производ, али је просто невјероватно да је много јефтиније него код нас, и то најбоља пива.

Пива имате од 49 центи до 99 центи за велику лименку, и сва су врхунског квалитета. Али, узмите, рецимо, познато и веома квалитетно њемечко пиво које се у нашим трговинским ланцима продаје 1,39 у једном, или 1,49 у другом. То исто пиво у Њемачкој је 1,09 центи, значи за 30 до 40 центи јефтиније него у Црној Гори“, каже саговорник нашег портала.

Он објашњава де се на фотографији коју нам је послао могу видјети понуде и цијене, али напомиње да се цијена пива умањује, ако вратите лимену.

„За празну лименку коју сте вратили, цијена питва вам се умањује за 25 центи. Исто тако је и са флашираном водом. Ако вратите ПВЦ амбалажу, вода ће вас коштати практично бесплатно“, каже саговорник РТЦГ.

Цијена разних врста сирева, чија понуда је невјероватно велика, ништа нису скупље, ако нису јефтније него у Црној Гори, што се може бидјети и на видео запису који нам је саговорник послао.

Истина, како каже, у Европској унији трговинских ланаца има много, тако да има и оних који су скупљи, али зато обичним грађанима су увијек доступни јефтинији трговински ланци, са истим артиклима као и у оним најскупљим.

Портал РТЦГ је недавно објавио текст о томе да у Беранама од 3,5 хиљада пензионера који су чланови једног удружења, њих преко двије хиљаде има минималну пензију од 296,82 еура, док је минимална плата у Црној Гори 450 еура.

 

Подаци које смо добили из једне од земаља Европске уније од наших држављана који тамо живе, показују да би са тим новцем више прехрамбених производа за то могли купити у Њемачкој него у Црној Гори.

Саговорник Портала РТЦГ истиче, међутим, да су грађани Европске уније врло осјетљиви на цијене, и да су спремни да штрајкују и за најмања повећања, док грађани Црне Горе могу морно да псоматрају кдок продавачица пред њима промијени цијену артикла, и да се при томе не побуне.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy