ИН4С

ИН4С портал

Наоружани посланици, министри, директори, судије, тужиоци…

1 min read

Оружје и муниција послати у Форензички центар на вјештачење (илустрација)

Министарство унутрашњих послова (МУП) је у прошлој години издало 2.314 оружних листова за држање и ношење оружја и 2.491 за набавку оружја, док су грађани у истом периоду полицији добровољно вратили 919 комада ватреног оружја, саопштили су „Дану“ из тог ресора.

Традиционално, највише комада оружја посједују функционери из безбједносног сектора. Према подацима из евиденција Агенције за спречавање корупције (АСК) које је анализирао „Дан“, највише комада оружја има бивши полицијски функционер Зоран Лазовић – чак 11. Велику колекцију оружја, судећи према подацима које су последњи пут пријавили АСК, имају и бивши премијер Душко Марковић (8) и бивши директори Агенције за националну безбједност (АНБ) Саво Кентера (8) и Дејан Перуничић (7). Седам комада оружја има и бивши предсједник Основног суда у Котору Бранко Вучковић, муж вршиоца дужности (в.д.) предсједнице Врховног суда Весне Вучковић.

Солидну колекцију оружја посједује и актуелни генерални директор Директората за безбједносно-надзорне послове у МУП-у Зоран Кујовић, који је АСК пријавио шест комада оружја. Оружје посједују и генерални директор МУП-а Радован Поповић (1), државни секретар МУП-а Новица Обрадовић (1), в.д. директора Управе полиције Александар Радовић (1) и његов помоћник за Сектор граничне полиције Милутин Васиљевић (1), као и шеф Специјалног полицијског одјељења Предраг Шуковић (2).

И актуелни директор АНБ-а Борис Милић има оружје. АСК је пријавио да посједује два комада оружја.

Оружје су пријавила и седморица посланика актуелног сазива парламента: Гордан Стојовић (2), Дејан Ђуровић (1), Мехмед Зенка (1), Милош Пижурица (1), Миодраг Лаковић (1), Никола Миловић (1) и Сеид Хаџић (1). Што се тиче чланова Владе, наоружани су министар екологије Владимир Мартиновић (2) и његов колега из ресора пољопривреде Владимир Јоковић.

И дио носилаца правосудних функција пријавио је да посједује оружје. Актуелни врховни државни тужилац Милорад Марковић, као и његов претходник Ивица Станковић, има оружје. Станковић је пријављивао три комада, а Марковић је у свом имовинском картону навео да посједује један пиштољ.

Наоружање имају и судије Уставног суда Будимир Шћепановић (2) и Фарук Ресулбеговић (3). Донедавни предсједник Вишег суда Борис Савић пријавио је два комада оружја. Оружје је у личном посједу раније је пријављивала и бивша предсједница Врховног суда Весна Меденица (3).

За годину и по пријављен губитак– крађа седам комада оружја

У периоду од 1. јануара до 10. маја ове године, МУП је издао 908 одобрења за набавку оружја, 142 оружна листа за држање оружја, 786 оружних листова за држање и ношење оружја, те два одобрења за држање оружја.

У овом периоду одбијено је 95 захтјева за издавање одобрења за набавку оружја, 11 захтјева за издавање оружног листа за држање оружја и 21 захтјев за издавање оружног листа за држање и ношење оружја, док није било одбијених захтјева за издавање одобрења за држање оружја.

– Према подацима расположивим у електронској евиденцији „Оружје“, утврђује се да је у периоду од 1. јануара до 31. децембра 2023. године запримљено пет захтјева за пријаву губитка–крађе оружја, док су у периоду од 1. јануара до 10. маја 2024. запримљена два захтјева за пријаву губитка–крађе оружја – саопштили су из МУП-а.

Из МУП-а су „Дану“ казали да су у прошлој години издали 469 оружних листова за држање оружја и 35 одобрења за држање оружја.

– Од укупног броја поднијетих захтјева одбијено је 316 захтјева за издавање одобрења за набавку оружја, 68 захтјева за издавање оружног листа за држање оружја, 39 захтјева за издавање оружног листа за држање и ношење оружја и два захтјева за издавање одобрења за држање оружја – саопштили су „Дану“ из МУП-а.

Како су објаснили, разлози за одбијање захтјева за издавања исправа о оружју (одобрења за набавку оружја, оружног листа за држање и ношење оружја) били су неиспуњавање општих и посебних услова прописаних чланом 13 Законом о оружју, а који се најчешће односе на постојање правоснажних пресуда за кривична дјела које су сметња за издавање исправа о оружју и поступака покренутих за та кривична дјела. Захтјеви су одбијани и због правоснажних одлука за прекршаје који указују да би оружје могло бити злоупотријебљено, посебно прекршаја са елементима насиља у породици, или поступака покренутих за те прекршаје, као и постојање околности које указују да би оружје могло бити злоупотријебљено (уживање алкохола, дрога или других психоактивних супстанци, поремећени породични односи, сукоби са околином, агресивно понашање, као и други поремећаји у понашању).

– Када је у питању држање оружја, односно издавање оружног листа за држање оружја (категорије Б), то право има физичко лице који има оправдан разлог за набавку оружја ради личне безбједности – објаснили су из МУП-а.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Наоружани посланици, министри, директори, судије, тужиоци…

  1. ARSENAL NAORUZANJA !!!

    DOVOLJNO JE PROCITATI OVO
    PA DA SE SHVATI KAKVA SMO MI TO
    DRZAVS, VLAST I KO SU I KAKVI SU NAM POSLANICI I DRZAVNI FUNKCIONERI.
    ZASTO SU NAORUZANI. KOGA SE TE VELICINE PLASE. KO IM TO
    ODOBRAVA I ZASTO.
    NARAVNO DA NEKI INSPEKTORI
    ODREDJENIH SLUZBI TREBAJU IMATI ORUZJE ALI SAMO KAD SU NA DUZNOSTI. POSLANICI I OSTALA BRZTOJA NE. MISLE DA JE TO MOC.
    JA MISLIM DA JE TO JAD KAD SE NEKOG I NECEGA PLASIM U DOPDTVENOJ DRZAVI I MEDJU SVPJIM NARODOM.
    TO NEMA NIGDJE U EVROPI.
    ILI SMO I OSTALI SIMBOL PRIMITIVISMA.
    TUENL JE I ZALOSNO.

    1
    1
  2. Ништа чудно! Они сами најбоље знају колико су „добробити“ народу причињели (за велике новце којим их народ плаћа) и да би некоме могло да „пукне“ пред очима…

    7
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net