ИН4С

ИН4С портал

Напад на Сирију све извеснији, Асад прети

1 min read

BašarМеђународно право допушта да Велика Британија спроведе војну интервенцију у Сирији, чак и ако ту меру блокира СБ УН, наводи се у интерном правном савету који је данас британски Обавештајни комитет доставио влади у Лондону.

14.26 – Немачка канцеларка Ангела Меркел и председник Француске Франсоа Оланд сложили су се да се мора реаговати на напад хемијским оружјем у Сирији, који представља кршење људских права

13.15 – Сиријска војска се спрема за све могуће сценарије, укључујући и оне најгоре, за случај да дође до ракетних напада западних земаља, изјавио је извор службе безбедности у Дамаску.

12.01 – Председник Сирије Башар Асад поручио је да би његова земља изашла као победник у случају сукоба са САД и њеним савезницима.

11.35 – Британија је послала шест авиона „РАФ тајфун“ у своју базу Акотири на Кипру да би заштитила британске интересе у време растућих тензија око Сирије, саопштило је с Министарство одбране у Лондону.

10.46 – Бан Ки-мун тражио је још времена да би тим инспектора могао да заврши истрагу.

10.32 – Тим експерата УН напустио је данас хотел у Дамаску и трећи пут отишао на место наводног напада хемијским оружјем у предграђу сиријске престонице како би спровео истрагу.

10.16 – Русија ће послати два брода у источни Медитеран како би појачала присуство морнарице у том делу света због „добро познате ситуације“ у Сирији, јавила је агенција Интерфакс.

09.47 – Обавештајни подаци који повезују сиријског председника Башара Асада или његов уски круг са наводним хемијским нападима, у којима је погинуло најмање 100 људи, „нису сигурна ствар“, изјавили су амерички обавештајни званичници за АП.

09.35 – Опозициона Сиријска национална коалиција апеловала је на западне силе да брзо изврше казнени напад на владу Башара Асада и пруже праву војну и политичку помоћ како би се зауставило „истребљивање“ људи.

08.55 – Председници Русије и Ирана, Владимир Путин и Хасан Рохани, сложили су се да је употреба хемијског оружја недопустива и успротивили су се интервенцији против Сирије.

08.45 – Америчка морнарица појачала је присуство у Персијском заливу, где се тренутно налазе два носача авиона.

08.35 – Кинески медији објавили су да се САД и њени западни савезници по питању Сирије понашају као „судија, порота и егзекутор“ и да би војна интервенција против Дамаска имала „кобне последице по регионалну безбедност“.

08.30 – Позиви на војну интервенцију у Сирији представљају „флагрантно кршење“ Повеље УН, саопштило је руско министарство спољњих послова.

Амерички председник Барак Обама изјавио је да ће се сиријска влада суочити са „међународним последицама“ због прошлонедељног хемијског напада, али је јасно ставио до знања да би свака војна интервенција била ограничена како САД не би биле увучене у још један рат на Блиском истоку.

Он је објавио да су САД закључиле да је сиријска влада несумњиво извршила хемијски напад на цивиле, али су се појавиле нове препреке које успоравају формирање међународне коалиције која би могла употребити војну силу да казни Сирију, преносе агенције.

Обама није представио никакве директне доказе за тврдњу да сиријска влада сноси одговорност за хемијски напад, док амерички званичници, истовремено, траже додатне обавештајне податке како би оправдали напад на Асадову војну инфраструктуру.

Обама је рекао да он и његови савезници још нису донели коначну одлуку о војној интервенцији, али да ће било којом акцијом која буде предузета бити послат „снажан сигнал“ сиријском председнику Башару Асаду. Он је, ипак, јасно ставио до знања да више није питање да ли ће војно интервенисати већ када.“Ми смо закључили да је сиријска влада извршила ове нападе. И ако је тако, онда мора сносити међународне последице“, рекао је Обама за телевизију ПБС.

Међутим све је више знакова да неће бити једноставно одредити датум почетка интервенције не само због тога што се у Сирији налазе стручњаци УН за оружје, већ и због настојања Обамине администрације да се усклади са међународниим партнерима и све бројнијих захтева за консултовање са америчким конгресменима.

Ситуацију додатно компликује и то што је Велика Британија – која би била кључни учесник сваког ваздушног напада на Сирију, јуче променила став, рекавши да Савет безбедности УН треба да види резултате истраге инспектора УН пре него што буде предузета војна акција и да британски парламент о томе треба да гласа два пута.

Обама је рекао да Асадова влада мора бити кажњена, али је истакао да намерава да избегне понављање грешака које је Вашингтон направио у рату у Ираку, наводе агенције.

„Не желим никакав бесконачан сукоб у Сирији, већ се морамо побринути да када земље прекрше међународне норме о наоружању као што је хемијско оружје, које може представљати претњу по нас, одговарају за своје поступке“, објаснио је Обама.

Амерички председник је подсетио да је Сирија прекршила Протоколе из Женеве, споразум потписан 1925. године после Првог светског рата којим је забрањена употреба хемијских гасова. Бела кућа наводи и Повељу о хемијском оружју, споразум из 1992. године који представља надоградњу Протокола из Женеве и њиме се забрањује производња и складиштење хемијског оружја.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy