ИН4С

ИН4С портал

Напуштено село у пустињи: Атракција за неустрашиве туристе

1 min read

Село Ал Мадам

Широм отворена врата домова, као и ствари остављене у нереду, наговештавају да су становници ово место напустили у журби.

Село Ал Мадам поступно се претвара у пустињу, а отворена врата домова иза којих је све у нереду наговештава да су становници отишли у журби.

Село је удаљено мање од сата вожње од Дубаија, у непосредној близини града Схарјаха, а насеље чине два реда кућа и једна елегантна џамија.

Околина некадашњих домова и даље је видљива, али пешчани наноси који стижу у валовима пуне дворишта, упадају кроз прозоре и прекривају намештај. Широм отворена врата домова, као и ствари остављене у нереду, наговештавају да су становници ово место напустили у журби, а за ово место везују се и приче о „селу духова“, из којег се бежало од натприродних сила.

Откривање истине о напуштању места отежава чињеница да не постоји ниједан преостали становник који би посведочио о догађајима, док с друге стране, Ал Мадам постаје све атрактивнија дестинација за туристе жељне узбуђења, наводи ЦНН.

https://www.instagram.com/p/B8JW8Yjnshe/?utm_source=ig_embed

Лоше чувана тајна

Заједница страних радника из Дубаија заволела је ово место и међу првима је започела његово насељавање. Друштвене мреже полако се пуне репортажама с ове авантуристичке дестинације, а туристичке агенције убрзано додају Ал Мадам у своје програме.

„Такозвано ‘село духова’ тренутно није међу најпопуларнијим дестинацијама, али постаје све омиљеније код оних који воле да истражују“, каже С.Y. Сунил из Десерт Сафари Тоурса.

Уредница блога о путовањима, Британка Ванеса Бол, каже да је ово место „лоше чувана тајна“, јер за њим влада велико занимање и све већи број људи га посећује.

„Већина врата је отворена, а неке куће чак и немају врата. Унутра вас чекају дивни мозаици по зидовима и мурали с осликаним локалним пејзажима“, каже она.

Упркос растућој популарности, локалним властима није у плану ограничење приступа локалитету за туристе или наплата улаза.

„Развој Ал Мадама у туристичку дестинацију није у плану, иако су туристи добродошли“, поручили су представници Туристичке организације града Схарјаха.

https://www.instagram.com/p/B8HEHXOh_iX/?utm_source=ig_embed

Песак или духови

У недостатку информација о правим разлозима који су довели до напуштања овог села, шире се гласине о утицајима натприродних сила.

Становништво околних села преноси причу о злим духовима који су прогањали Ал Мадам, посебно Ум Дуаис, дух који има женски лик с мачјим очима и мачетама уместо руку.

Током 2018. године, Уметничка фондација града Схарјаха проводила је јавну расправу с циљем утврђивања праве историји села. Подаци до којих се дошло током овог истраживања, упућују на то да је село изграђено седамдесетих година прошлог века, а да је од тог времена имало неколико циклуса исељавања због окрутних пешчаних олуја које су довеле до опустошеног места.

Алтернативно објашњење овог феномена понудио је професор архитектуре са Универзитета Цолумбиа, Јасер Елшештави. Он се бавио интензивним проучавањем такозваног концепта Сха’би кућанства, програма који је шездесетих година прошлог века проводила држава широм Уједињених Арапских Емирата, с циљем да се бедуинском становништву осигура простор за живот, услед модернизације узроковане откривањем великих нафтних резерви.

„Изградња модерне државе подразумијевала је становништво окупљено у градовима и насељима, а не Бедуине који тумарају пустињом. Традиционалан начин живота на овим просторима повезиван је са сиромаштвом и опстанком у тешким условима, што новонасталој држави која лежи на налазиштима нафте није одговарало, већ су настојали да створе другачију слику о себи“, каже професор.

„Ал Мадам је пример Сха’би насеља с објектима у којима су собе стандардизиране величине и с отвореним двориштима испред кућа. Нека од ових насеља изграђена су толико брзо да је пратећа инфраструктура изостала, што је Бедуине натерало да их напусте. Током истраживања разговарали смо с бројним породицама које су се жалиле да у објектима нису постојали прикључци за струју и воду. Ако основна инфраструктура није осигурана, људи ће на крају напустити такво насеље“, појашњава професор Елшештави.

Иако загонетка напуштеног села можда никада неће бити до краја разјашњена, растући број туриста биће у прилици самостално откривати његову историју.

https://www.instagram.com/p/B7TAL3HlDxQ/?utm_source=ig_embed

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy