Наредба из Брисела: ЕУ тражи да Република Српска одмах повуче закон о страним агентима
Европска унија снажно апелује на Владу Републике Српске да без одлагања повуче из процедуре закон о страним агентима, саопштено је из Делегације ЕУ у Босни и Херцеговини.
Нацрт закона о посебном регистру и јавности рада непрофитних организација, у јавности познат као закон о страним агентима, Народна скупштина Републике Српске разматраће на седници заказаној за 26. септембар.
„Европска унија такође позива све посланике Народне скупштине РС да не гласају за овај нацрт закона, усмерен на застрашивање и сузбијање рада организација цивилног друштва означавајући њихове представнике као наводне стране агенте“, наводи се у саопштењу.
Делегација наводи да организације цивилног друштва имају кључну улогу у демократским друштвима, те да управо оне позивају изабране званичнике на одговорност, боре се против корупције и јачају владавину закона.
Зато их, како пише у саопштењу, ауторитарни режими широм света нападају и етикетирају као издајнике.
Из канцеларије Европске уније истичу да би усвајање поменутог закона приближило РС ауторитарним режимима, односно да је нацрт у директној супротности с више пута исказаним опредељењем руководства Републике Српске за унапређење европских интеграција.
Такође, упозоравају да је овај правни акт у супротности с одређеним приоритетима које Босна и Херцеговина мора испунити током преговора за приступ ЕУ, конкретно оним који говоре о цивилном друштву и о слободи изражавања и медија, те да ће ово „врло јасно нагласити у предстојећем извештају Европске комисије за БиХ“.
Иначе, председник Српске Милорад Додик је, најављујући усвајање закона, рекао да ће он бити базиран на америчким законским решењима, док Радио Слободна Европа истиче да је нацрт много сличнији закону усвојеном у Русији 2012. године.
Руски закон, између осталог, дефинише непрофитне организације као агенте страног утицаја, уводи обавезу подношења финансијских извештаја, тражи да материјали које организације пласирају у јавност буду означени, те регулише могућност њиховог гашења уколико раде у супротности са законом.
Нацрт закона о којем ће скупштина Српске расправљати наредне седмице раније су осудили Делегација ЕУ, Амбасада САД у БиХ, као и Венецијанска комисија Савета Европе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
„Цивилно друштво“!!!
Цивили су грађани, друштво су грађани.
Грађани у грађанским земљама на изборима гласају ко ће да им служи тј. ко ће бити носилац власти.
Чему организације које провјеравају рад демократски изабраних влада? Те организације раде за свој профит а не за грађане.
Наравно, не само за профит већ као ЈАВНИ страни агенти и протагонисти огавних „вриједности“.
Грађани им нису дали легитимитет.
Ко им даје легитимитет?
У поданичким државама, владе су чак дужне да финансирају такве јавне стране агенте глобалиста.
Укратко:
Ја, полуписмени, али спреман да издам и земљу и рођаке и оца и мајку, оснујем НВО.
Научим како се прави пројекат који ће да ми донесе неки профит.
Прелистам које теме финансирају Сорош, УСА и ЕУ…
Добијем проклете паре од сатаниних поданика и на очиглед свих, а зарад среброљубља, поткопавам и уништавам рођену земљу и промовишем вриједности које грађани не желе.
Држава која има НВО које се финансира споља има и метастазе.
MI TRAZIMO VEC GODINAMA DA PREDSEDNIK SRBIJE POSETI KONCENTRACIONI LOGOR JASENOVAC KOJI U EU I JOS MNOGE JASENOVCE USPUT MNOGO ETNICKI OCISCENIH PROSTORA U EU … , JASNE NAMERE EU DA KUPE VRBUJU I PRVOM ZGODNOM PRILIKOM POBIJU STO VISE UZMU IMOVINU UNISTE DOKAZE PA TO I TEMELJ EU EKONOMIJE …
Именујте закон о мурикашама и барабама из Брисела,а тај повуците.