Наш лијепи Синђијанг
1 min readАуторски текст Њ.Е. амбасадора Фан Кун-а
„Наш лијепи Синђијанг“ је кинеска народна пјесма настала 1951. године. Ова пјесма, позната и као „Љепота Синђијанга“, представља савршену комбинацију текста на кинеском језику и ујгурске народне музике, сликовито приказујуц́и прекрасне пејзаже и плодну земљу ове кинеске покрајине. Више од 70 година касније, ова пјесма је и даље једнако популарна широм Кине, због чега је заиста постала једна од најчувенијих народних пјесама. Али, због чега је то Синђијанг баш тако лијеп?
Прије свега, Синђијанг има величанствене пејзаже. Синђијанг покрива површину од више од 1,66 милиона квадратних километара и највећа је кинеска провинција, чија територија је еквивалентна једној шестини површине европског континента. На тој огромној територији, планине, басени, пустиње и пашњаци стварају величанствене природне пејзаже, док су мултиетничка насеља колијевка јединствених народних обичаја, а древни Пут свиле је оставио дубоко културно наслијеђе. Планина Синђијанг Тијеншан уврштена је на Унескову листу свјетске природне баштине, док су ујгурска мукам умјетност и киргишки „Еп о Манасу” уврштени на Унескову листу нематеријалног културног наслијеђа. Богати туристички ресурси довели су до процвата зимског туризма, етно туризма, као и историјског и културног туризма. У 2023. Синђијанг је посјетило укупно 265 милиона туриста и остварен је укупан приход од туризма од приближно 38,46 милијарди евра.
Величанствени Синђијанг не само да привлачи све више туриста да путују хиљадама километара како би га лично искусили, већ је постао и ријеч у трендингу на друштвеним мрежама. Многи влогери из Синђијанга користећи друштвене мреже биљеже своје животе снимајући садржај у којима показују локалне специјалитете или обичаје свог краја. Кроз њихов објектив, све више људи упознаје онај прави Синђијанг. Ови кратки видео радови не само да обогац́ују туристичку разгледницу Синђијанга, већ и кроз ту популарност емитовања садржаја уживо, утичу на директну продају локалног воћа и поврћа, специјалитета и деликатеса, тако да та врста „економије кроз објектив“ додатно обезбјеђује егзистенцију и доноси благостање локалном становништву.
Затим, економија и привреда карактеристична за Синђијанг мијења се сваким даном. За брзи развој туризма заслужна је и снажна тродимензионална саобраћајна мрежа Синђијанга. Ова покрајина тренутно има 25 аеродрома, више од 9.500 километара жељезничких пруга у функцији и око 220.000 километара путева, од чега је више од 10.000 километара аутопутева. Погодни услови транспорта и предност локације снажно су промовисали изградњу Синђијанга као „темеља економског појаса пута свиле“ и омогуц́или Синђијангу додатну ревитализацију у оквиру заједничке изградње иницијативе „Појас и пут“.
Истовремено, Синђијанг се такође ослања на своје предности у виду богатих енергетских ресурса, како би активно развијао чисту енергију и паметну пољопривреду. Инсталисани капацитети нове енергетике, углавном у виду вјетроелектрана и фотонапонских соларних електрана, достигли су више од 64 милиона киловата. Поља памука у Синђијангу постала су синоним за механизацију и смарт технологију у пољопривредној производњи. Годишња производња висококвалитетног памука се стабилизовала на више од 5 милиона тона пет узастопних година, а стопа механизоване жетве прелази чак 85%.
Треће, све етничке групе у Синђијангу дијеле дом у хармонији. Синђијанг је регион у коме више етничких група и више религија коегзистирају од давнина. Припадници разних етничких група као што су Ујгури, Хан Кинези и Казаси живе једни поред других, а религије као што су ислам, будизам и католицизам се све несметано практикују. Кинеска влада штити људска права свих етничких група на слободу вјероисповијести у складу са законом. Узимајуц́и ислам за примјер, у Синђијангу има више од 13 милиона муслимана и више од 24.400 џамија. У просјеку, на сваких 530 вјерника ислама има по једна џамија у Синђијангу.
Истовремено, Синђијанг инсистира на економском просперитету локалног становништва и препороду, те промовише висококвалитетан развој који ће унаприједити егзистенцијалне услове људи. Више од 70% годишњих расхода јавног буџета користи се за заштиту и побољшање услова живота људи и промоцију развојних резултата који на најправичнији начин доносе корист људима свих етничких група. Синђијанг енергично спроводи проактивну политику рада и запошљавања како би помогао људима свих етничких група да живе срец́ним животом захваљујући сопственом раду. Управо због тога, сви народи у Синђијангу имају растуц́и осјец́ај добити, срец́е и сигурности. Баш као у ујгурској пословици – воће које добијете сопственим рукама слађе је и од меда.
Прекрасни Синђијанг је микрокосмос данашње Кине. Педесет шест кинеских етничких група грле се заједно као сјеменке нара у једном плоду, заједно градећи своју прелијепу домовину и заједно остварујући развојне могућности Кине.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: