ИН4С

ИН4С портал

НАСА ласером тражи воду на Месецу

1 min read

Стручњаци НАСЕ су, током својих истраживања, у више наврата усмеравали ласерске зраке ка површини Месеца како би обавили разне научне прорачуне. Месец ће ласером гађати поново да би покренули потрагу за водом која је, како тврде, вероватно заробљена испод његове површине.

Ова агенција издала је саопштење у којем истиче да раде на развоју малог сателита названог „Месечева батерија” који ће користити са циљем да детектују воду која је вероватно заробљена на дну крaтера којих на Месецу има много и до којих никада нису успели да допру сунчеви зраци.

Барбара Коен, главни истражитељ мисије каже да, иако верују да у дубоким и мрачним кратерима има леда, још немају довољно података или доказа. Њихов  план јесте да једног дана пошаљу астронауте на Месец, али пре тога морају да буду потпуно сигурни да тамо има воде како би изузетно скупа мисија била успешна.

Сателит „Месечева батерија”, осим што ће бити учесник прве мисије потраге за водом на Месецу, користиће нову врсту горива које је безбедније за транспорт и складиштење, преносе електронски медији.

Џон Бејкер, пројект менаџер „Месечеве батерије”, каже да ова технологија може знатно да смањи трошкове истраживања и допринесе стицању нових сазнања о површини Месеца како би се што боље припремили за будући долазак истраживача НАСЕ на Земљин природни сателит.

Научници већ дуже времена сматрају да постоји велика шанса да се нађе вода на тлу Месеца, јер су још почетком 1971. године открили трагове водене паре, док су 2009. године нашли прве трагове залеђене воде на његовој површини.

Годинама касније научници су све више и више учили о траговима воде на Месецу, њеној старости… Дошли су и до сазнања да на његовим половима постоје трагови воде.

Нова  мисија трајаће два месеца, за то време сателит ће слати зраке преко јужног пола Месеца како би помогао у проналажењу дубоких кратера који досад нису били видљиви.

Осим тога, подаци до којих буде дошао сателит моћи ће да се упореде са великом количином података који су досад сакупљени у другим мисијама истраживања Месеца.

Сунчеви зраци допиру до кратера, али се никад не дешава да обасјају њихову унутрашњост. То је и разлог зашто су ти кратери веома хладни.

Мисија „Месечеве батерије” само је претходница пред организацију мисије „Артемис” током које ће 2024. године амерички астронаути поново крочити на површину Месеца у циљу оснивања првог људског насеља. Међутим, због пандемије вируса корона није искључено да ће мисија бити одложена за неко боље време.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net