Завршено прво рочиште у поступку против Орића
Пред Судом БиХ одржано је прво рочиште ратном команданту тзв. Армије БиХ у Сребреници Насеру Орићу и његовом саборцу Сабахудину Мухићу, због злочина над српским заробљеницима 1992. на подручју Сребренице и Братунца.
Суђењу је присуствовала и група грађана из Републике Српске. Ради се о члановима породица настрадалих, за чије убиство се терети Орић.
Пре почетка суђења испред зграде Суда БиХ окупили су се грађани који су желели да изразе подршку Орићу и Мухићу, а после су ушли у зграду Суда како би пратили суђење.
Суд БиХ потврдио је 9. септембра прошле године три тачке оптужнице против Орића и Мухића за злочин над ратним заробљеницима, односно да су 1992. у мјестима Залазје, Лолићи и Куњерац убили три заробљеника српске националности Слободана Илића, Милутина Милошевића и Митра Савића.
Оптужени су 19. октобра негирали кривицу пред Судом БиХ.
Орићеви браниоци су 9. новембра поднијели поднесак Хашком трибуналу од којег су затражили да нареди Суду БиХ обуставу поступка за ратне злочине у Сребреници против њиховог брањеника с обзиром на то да му се већ судило за те злочине и да је 2008. године у Хагу правоснажно ослобођен кривице.
Трибунал у Хагу је 11. децембра одбио захтјев Орићеве одбране за обустављање поступка у Суду БиХ.
У образложењу одлуке наведено је да је Орић у Хагу ослобођен кривице по командној одговорности за убиство једне особе у полицијској станици Сребреница и шест особа у згради општине, док му се тренутно на терет ставља да је лично убио једно лице у селу Залазје, као и да је са још једним припадником тзв. Армије БиХ учествовао у убиствима двије особе у Братунцу.
Судија Механизма за међународне трибунале у Хагу Лин Дакјун сматра да се тачке оптужнице у БиХ о убиствима битно разликују од оптужби у Хагу када се пореде начин, вријеме и мјесто наводних злочина.
Орић се брани са слободе, уз ограничено кретање само на подручју Федерације БиХ и обавезно седмично јављање надлежним полицијским службама.
Он је 26. јуна изручен БиХ из Швајцарске, гдје је ухапшен 10. јуна по потјерници Србије због ратних злочина почињених у селима око Сребренице, пренијела је РТРС.
Орићево изручење из екстрадиционог притвора, у којем је провео 14 дана, тражила је Србија, али и БиХ, након чега је швајцарски суд одлучио у корист БиХ.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

