Насиље над нашим људима у Хрватској расте вртоглавом брзином
1 min readЗа само пет месеци ове године десило се више случајева насиља над Србима него целе 2014. која је била кризна.
Тамара Опачић, новинарка и активисткиња из Задра, спровела је студију под називом “Насиље и несношљивост према Србима у 2014.”, у којој је набројала све жртве физичких и вербалних напада, графите, испаде и остало што је везано за Србе у Хрватској.
Тамара је дипломирала новинарство на Факултету политичких наука у Загребу, а радница је и Српског националног већа (СНВ) и српског недељника Новости.
Проблем је што је само у пет месеци ове године забележено више случајева него током целе 2014, која се сматра кризном. СНВ бележи случајеве премлаћивања људи само зато што су, као повратници, припадници српске мањине, преноси Јутарњи.хр.
– Увек је то тако када ХДЗ покушава да се домогне власти. Реторика је увек иста. Сведоци смо тога да се сваки пут уочи избора на којима та странка покушава остварити позицију догађа све више напада на припаднике српске националне мањине – каже Тамара.
Њена студија, коју је финансирао СНВ послата је на низ важних адреса – Хрватски сабор, Веће Европе, Европска комисија и ОЕБС.
Тамара признаје да је помало фрустрирајуће то што на извештај нико није реаговао, а подаци су забрињавајући.
– Од уласка Хрватске у ЕУ, број случајева напада на Србе расте. Док је Хрватска учествовала у претприступним преговорима с ЕУ, то подручје се колико-толико контролисало. Европа је поседовала контролне механизме који би, да су се активирали, блокирали хрватски пут према европским интеграцијама. Но, уласком у ЕУ то више није тако. Данас постоје врло добри антидискриминацијски закони. Хрватска је чак међу агилнијим земљама потписницама различитих антидискриминацијских конвенција. Закони су, дакле, донесени. Проблем је, једино, то што се они уопште не поштују и нико не води рачуна о њима – каже Опачић.
Она каже да српска мањина примећује како се годинама понавља исти сценарио. Проблем у Хрватској почео је да ескалира када је, како она каже, почела примена Уставног закона о употреби двојезичних табли на подручјима у којима живи велики број припадника српске мањине. Иако је јавност углавном информисана о случајевима у Вуковару (који, како поручују графити, никад неће бити БYКОБАП), Опачић тврди да се напади на мањину догађају и у урбаним срединама, иако су у руралним деловима, а посебно деловима од посебне државне важности, чешћи и бруталнији.
– Прошле године премлаћена је старица од 80 година. Повратница. Претучена је само зато што је Српкиња. Имамо током 2014. пет забележених случајева физичког напада. Један дечак је морао да се пресели из Доњег Лапца у Кореницу само зато што више није могао да иде у средњу школу у којој су га константно нападали због националности. У другом случају разредни у једном средњошколском разреду смењен је јер није хтео да заштити ученика који је изложен сталном малтретирању јер је Србин. То се догодило тек након што смо послали пријаву надлежном Министарству образовања. Мислили смо да је 2014. година катастрофална, а онда смо схватили да смо у мање од пола године прикупили још више случајева. Ситуација ескалира – упозорава млада активисткиња.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: