Настављене студентске блокаде факултета и ректората, обустава наставе у појединим гимназијама
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2024/12/Novi_sad_379x620.jpg)
Студенти Правног и техничких факултета, ученици Правно-пословне школе, Треће, Дванаесте и Четрнаесте београдске гимназије блокирали су данас у 11:52 Булевар краља Александра у близини Вуковог споменика и петнаестоминутном тишином одали почаст погинулима у паду надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду.
Почаст страдалима одали 15-минутним ћутањем одали су и студенти Пољопривредног факултета у Земуну, блокирајући саобраћај у Улици Николаја Островског. За разлику од недеље, када је један возач колима улетео међу окупљене, данас није било инцидената нити провокација, јер је саобраћајна полиција блокирала улаз у ту улицу са обе стране – од Авијатичарског трга и Улице 22. октобра.
Погинулима су одали почаст и студенти Правног, Економског и Медицинског факултета у Нишу, петнаестоминутном ћутњом.
Блокадама и обустави настава придружују се матуранти појединих гимназија, укључујући и блокаде новосадских гимназија „Јован Јовановић Змај“ и „Лаза Костић“.
Настављене блокаде
Део студената широм Србије наставља са блокадама зграда факултета и ректората на 58 факултета пет државних универзитета, најмање једном приватном факултету и једној високој школи.
Студенти Факултета драмских уметности у Београду у блокади издали су саопштење 13. децембра које подржавају и остали студентски пленуми факултета Универзитета у Београду и Универзитета уметности у Београду. У саопштењу се наводи да њихови захтеви нису испуњени, као и да и даље чекају да се приведу правди они који, како наводе, чине кривична дела, што се, сматрају, до сада није догодило.
Председник Србије Александар Вучић замолио је студенте и професоре да се врате у учионице и амфитеатре, понављајући више пута да су „захтеви студената испуњени“.
Аутомобил налетео на окупљене испред Факултета безбедности, нема повређених
Испред эграде Факултета безбедности Универзитета у Београду догодио инцидент када је приватно возило налетело на групу окупљених студената и професора током студентске блокаде, саопштила је та високошколска установа.
У инциденту нема повређених, а екипе Хитне помоћи и полиције одмах су изашле на лице места. Како се наводи, возач, који је побегао са места инцидента, касније је лишен слободе.
Факултет безбедности најоштрије је осудио напад на његове студенте и професоре и додао да од 6. децембра када су почеле блокаде испред зграде факултета до данас није било инцидената.
Напротив, студенти и професори су наишли на подршку грађана који су се заустављали и придруживали петнаестоминутној ћутњи, исказуући тако поштовање према погинулима на железничкој станици у Новом Саду, истичу са Факултета безбедности.
„Блокаде свакодневно окупљају велики број студената Факултета безбедности, уз подршку професора који брину о њиховој безбедности. Апелујемо на све грађане и медије да се одговорно односе према овом легитимном виду изражавања ставова академске заједнице, како у Београду, тако и широм Србије“, закључује се у саопштењу.
„Молим их да раде оно што је њихова одговорност и обавеза. Захтеве су имали, они су испуњени. Добили су што су желели и тражили. Молим их, и једне и друге, да не буду оруђе у рукама никада, било којих политичких чинилаца – и оних из бившег режима и било кога од нас – већ да се понашају у складу са оним што су сами говорили“, рекао је Вучић.
Слично мисли и премијер Србије Милош Вучевић, који је после састанка са делегацијом Студентске конференције универзитета Србије (СКОНУС) истакао да је Влада Србије испунила све захтеве дела студената који блокирају рад факултета, као и да је за владу „тема завршена“.
„Са представницима СКОНУС-а смо разговарали о другим темама које произализе из блокада, попут тога како ће се завршити овај семестар и третирати децембарски рок, шта ће бити са школаринама, домовима, стипендијама, мензама. Део студената жели да изађе на испите и врати се настави, учењу“, изјавио је Вучевић.
Са друге стране, студенти у блокади сматрају да ниједан захтев није у потпуности испуњен, поручујући да „неће стати све до испуњења свих захтева“.
У четвртак, 12. децембра, велики број студената више факултета Београдског универзитета и Универзитета уметности у Београду, активисти и грађани, протестовали су код зграде РТС-а изражавајући незадовољство извештавањем Јавног сервиса о блокадама и протестима, као и начину на који су пренесени њихови захтеви.
Сви факултети Универзитета у Београду у блокади
Пошто су 13. децембра Управа и Наставно-научно веће Техничког факултета у Бору саопштили да су једногласно подржали све захтеве студената у вези са блокадама наставе од 11. децембра, у званичним блокадама су сви факултети Универзитета у Београду.
Универзитет у Београду навео је да снажно подржава студенте у иницијалним захтевима које износе као самосвесни и академски грађани, истичући „спремност студената да реагују на догађаје од јавног и друштвеног значаја“.
Део студената блокира Архитектонски факултет, Биолошки факултет, Економски факултет, Електротехнички факултет, Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију, Факултет спорта и физичког васпитања, Факултет безбедности, Факултет организационих наука, Факултет политичких наука, Факултет за физичку хемију.
У блокади су и Фармацеутски факултет, Филолошки факултет, Филозофски факултет, Физички факултет, Географски факултет, Грађевински факултет, Хемијски факултет, Машински факултет, Математички факултет, Медицински факултет.
Такође, блокаде је подржао и део студената Православно-богославског факултета, Пољопривредног факултета, Правног факултета, Рударско-геолошког факултета, Саобраћајног факултета, Стоматолошког факултета, Шумарског факултета, Технолошко-металуршког факултета, Учитељског факултета и Факултета ветеринарске медицине.
Блокадама се придружио и део студената приватног Факултета савремених уметности.
Од среде, 11. децембра, у блокади су и сви факултети из састава Универзитета уметности и Интердисциплинарне студије Ректората. То су Факултет ликовних уметности, Факултет музичких уметности, Факултет примењених уметности и Факултет драмских уметности.
Универзитет уметности је саопштио да бескомпромисно стоји иза студената, подсетивши да је изражавање критичког става према дешавањима у друштву загарантовано право сваког грађанина.
Блокаде и у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу
Студенти су 12. децембра блокирали и Факултет спорта и физичког васпитања у Новом Саду, чиме је блокиран и последњи државни факултет у овом граду, као и зграда Ректората. Наставе нема на Филозофском факултету, Пољопривредном факултету, Правном факултету, Технолошком факултету, Факултету техничких наука, Природно-математичком факултету, Медицинском факултету и Академији уметности. Блокаде трају и на Економском факултету у Суботици, као и Педагошком факултету у Сомбору, који су такође део Универзитета у Новом Саду.
Новосадски средњошколци, окупљени око, како кажу, неформалне групе „Сома“, протестовали су 15. децембра на Тргу слободе, захтевајући од актуелне власти одговорност за 15 погинулих у паду надстрешнице на Железничкој станици у том граду, али су се окупили, како наводе, и у знак подршке студентима „у бунту против власти“.
Студенти Правног и Економског факултета у Нишу на пленумима су одлучили да ступају у блокаду. Студенти Медицинског факултета о томе одлучују вечерас. На Универзитету у Нишу од 14 факултета, 11 их је у блокади. Поред Правног и Економског, у блокади су и Филозофски факултет, Факултет уметности, Природно-математички факултет, Електронски факултет, Факлутет заштите на раду, Факултет спорта и физичког васпитања, Машински факултет и Грађевинско-архитектноски факлутет, као и Педагошки факултет у Врању, који припада Нишком универзитету.
На Универзитету у Крагујевцу део студената Филолошко-уметничког факултета блокира Ректорат још од петка, 6. децембра. Од 9. децембра у блокади је и Факултет инжењерских наука, а од 11. децембра и Природно-математички факултет. Студенте сва три факултета су подржали њихови професори и декански колегијуми.
Деканаски колегијум Економског факултета у Крагујевцу је 11. децембра подржао захтеве својих студената да се расветле све чињенице у вези са трагичним догађајем на железничкој станици у Новом Саду. Економски факултет је у блокади од 13. децембра, када су и студенти Правног факултета одржали студентски пленум на којем није постигнут договор о блокади факултета и обустави наставе.
Студентске блокаде факултета почеле су 22. новмебра. Први су у блокаду ушли академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду, 22. новембра, пошто их је током акције „15 минута за 15 жртава“ напала група мушкараца. Студенти тврде да поједини од њих раде у државним и градским предузећима.
Извор: РТС
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)