НАТО планира да повећа присуство на Космету и БиХ
1 min readПарламентарна скупштина НАТО-а упозорила је у свом годишњем извештају на бројне опасности на Косову и Метохији и у Босни и Херцеговини уколико не буде појачаног ангажмана Европске уније и НАТО-а, пише „Газета експрес“.
Позивајући се на ризике такође је исказана потреба да НАТО размотри додавање трупа на Космет.
Недостатак нормализације односа између „Косова“ и Србије помиње се као најизазовније питање за регион Западног Балкана.
Због тога су НАТО и ЕУ позвани да изврше притисак на „Косово“ и Србију за имплементацију Основног споразума и охридског анекса.
„Инциденти на северу су аларм за узбуну за међународну заједницу у погледу озбиљности тренутних изазова на Западном Балкану“, закључује се у извештају Парламентарне скупштине НАТО-а за крај године.
Аутор овог документа, лорд Марк Ланкастер из Велике Британије, истиче тренутне узроке и покретаче главних сигурносних изазова.
„Косово“ се, заједно са Босном и Херцеговином, сматра земљама са високим потенцијалом за насиље због међуетничких питања и односа са Србијом.
„У 2023. години дошло је до поновних сукоба на северу ‘Косова’. Инциденти су аларм међународној заједници о озбиљности текућих изазова на Западном Балкану. У региону у којем готово све државе и територије траже евроатлантску будућност, нерешена питања и на Косову и у Босни и Херцеговини морају преусмерити важну пажњу савезника који се морају помирити с потенцијалом шире дестабилизације“, пише у извештају под насловом ‘Западни Балкан: Општи сигурносни изазови на прагу НАТО-а'“, пренела је Коха.
Изостанак корака ка нормализацији односа Београда и Приштине сматра се најизазовнијим и најнестабилнијим питањем у региону.
„Она има многе непосредне и значајне утицаје, спречава обе земље да унапреде своје процесе чланства у ЕУ, значајан је фактор регионалне нестабилности, препрека ближој и ефикаснијој регионалној економској сарадњи и доприноси вакууму моћи који ствара могућности за криминалне мреже за коришћење региона као руте, арене и подручја за трговину оружјем, дрогом и људима“, наводи се у извештају.
Како се наводи у документу, у сржи косовско-српског спора су два главна питања, непризнавање Косова од стране Србије и приступ Владе тзв. Косова општинама на северу у којима живе углавном Срби.
Позивајући се на ризике, такође се препоручује да НАТО размотри додавање трупа на Космет и Босну и Херцеговину.
„Присуство снага НАТО-а на Косову и даље се може појачати с обзиром на развој догађаја на терену и у региону. Савезници и ЕУ могу заједно да раде на обезбеђивању снага на Косову и у Босни и Херцеговини. Не може се занемарити савезничка пажња према ‘Косову’, потенцијално више снага, правилно позиционираних, је приоритет. Кфор има важну улогу, која се протеже даље од превенције насиља, јер служи и као канал за позитиван контакт и изградњу поверења са свим заједницама на ‘Косову’ и у Србији“, наводи се у извештају.
(РТ)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: