НАТО „руши“ границе до Русије – две опције пред Москвом
1 min readНамера НАТО-а да створи „војни Шенген“, што ће омогућити брже кретање трупа и пребацивање војне опреме, технике и муниције по територији земаља-чланица алијансе, указује на то да су чланице западне алијансе почеле озбиљно да се припремају за рат са Русијом. Приближавање руским границама примораће Москву на оштар одговор, упозоравају руски експерти.
Стручњаци објашњавају да је овде реч о формирању театра војних операција, преко којег ће врло брзо, без икаквих бирократских баријера, снаге НАТО моћи да пребаце своје трупе и опрему до руских граница, а такође и у Украјину.
Руски експерт Олег Глазунов напомиње да НАТО заправо покушава да у Европи створи „војне коридоре“ до Русије.
„Пре свега, сукоб у Украјини је поље боја логистике – ко ће брже испоручити најновије оружје и муницију, пребацити трупе и тако даље. Дакле, ‘војни Шенген’ је веома интересантна ствар. У принципу, ‘војни Шенген’ се не уводи ради вођења мировних преговора, већ ради даљег вођења рата. Дакле, овде је глупо рећи да Запад жели мир, а Русија не. Напротив, Запад се још више спрема за рат са Русијом“, оцењује Глазунов.
У прилог томе иде и чињеница да није Русија та која се креће у правцу НАТО инфраструктуре, него се НАТО приближава руским границама, стварајући тако претњу руској безбедности.
Дакле, тема „војног Шенгена“, о којој су земље НАТО-а поново почеле активно да разговарају и договарају се, провлачи се већ неколико година, а очекује се да ће овај документ поједноставити правила за кретање војног терета преко територије чланица НАТО алијансе. Главни циљ „војног Шенгена“, према бившем команданту америчких трупа у Европи Бену Хоџису, јесте да се „брже од Руса стигне до критичног места“.
„Замислите, ако је до сад за премештање трупа или војне опреме, на пример, из Шпаније у Пољску, било потребно одобрење најмање 10 држава, што је огромна бирократска процедура, а ту су још и питања шта се може транспортовати, шта не може и тако даље, сада ће добијањем једне дозволе отварати све границе, а самим тим све ће брзо ће ићи пребацивање оружја и војника“, објашњава Глазунов, преноси Спутник.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Da,i ovaj projekat autoputa u Srbiji,koji se posprdno naziva ,,autoput mira“ / trasa od Merošine do Merdara na ,,granici“ sa Kosovom / je takođe njihov vojni put kako bi se njihove trupe i vojna tehnika lakše prebacila od luke Drač do crnomorskih luka ?