Научни скуп у Риму: НАТО више никада да не користи осиромашени уранијум, жртве бомбардовања – Срби и Италијани
1 min readУ Италији одржан скуп посвећен последицама коришћења осиромашеног уранијума на којем је присуствовала и српска делегација.
Тражимо од Европе да помогне погођенима последицама НАТО бомбардовања, да у европским сједиштима размотре сву документацију и донесу одлуку како помоћи оштећенима и обољелима. Јер трпе и Италијани и Срби – рекао је у четвртак Доменико Леђеро из италијанске Војне опсерваторије, на научном скупу посвећеном последицама НАТО бомбардовања на здравље, који је одржан у Риму, преносе „Новости“.
Леђеро је поручио и да је час да се чује истина и признају жртве, да се прекине тишина.
Научном скупу „Жртве осиромашеног уранијума – година после четврте Парламентарне комисије за истрагу, садашњост и будућност“, у организацији италијанског удружења „Жртве осиромашеног уранијума“ и „Војне опсерваторије у Одељењу италијанске Одбране“, присуствовали су и српски представници – Дарко Лакетић, предсједник Комисије Скупштине Србије за истрагу последица НАТО бомбардовања по здравље грађана Србије, и Срђан Алексић, адвокат из Ниша, организатор прве Међународне конференције о последицама бомбардовања у Србији. Расправи су присуствовали и представници Савеза Срба Италије из више градова.
Дарко Лакетић захвалио се Италији и предсједнику четврте Парламентарне комисије, јер је њен извјештај постао извјештај и српске Комисије. Он је изнио податке о бомбардовању и количини бачених пројектила осиромашеног уранијума и до сада сакупљене доказе да је утицај радиоактивних и отровних материја више него евидентан, на примјерима истраживања у више села, као и истраживању о рођенима после 1999. године. Лакетић је нагласио да Комисија Скупштине Србије сакупља документацију управо следећи методологију из Извештаја италијанске Комисије, прикупља се медицинска документација из болница, медицинских центара, а урађена је медицинско-научна студија, гдје је анализирано здравствено стање дјеце и учесталост малигних обољења сваке генерације на групи дјеце од 5 до 9 година.
Говорници из Италије подсјетили су и на стравични здравствени биланс италијанских војника који су учествовали у мировним мисијама на теренима бомбардованим НАТО пројектилима са осиромашеним уранијумом – 373 преминула и више од 7 500 обољелих. Подсјетили су и да су обољели и породице преминулих добили на стотине пресуда.
Министарка здравља Ђулија Грило најавила је да ће доношење закона о превенцији за војнике обезбиједити истинску реформу – признавање болести војника повезаних са излагањем токсичним материјама.
Италијанска четврта Парламентарна комисија је у свом обимном и тешком раду сакупила више од стотину свједочанстава, и у 107 засиједања изнијела изузетне резулате, али се није помакло од тога у различитим институцијама и војним структурама влада равнодушност – сматра бивши предсједник те комисије Ђанпјеро Скану и наглашава да обољели имају право на одштету и да министар одбране у име владе треба да изнесе извјесне гаранције.
У фокусу скупа у Риму била је патња обољелих и њихових породица и порука да само политичка воља може да им разреши агонију и врати достојанство. Оцијењено је и да НАТО никада више не би смио да користи осиромашени уранијум.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Skup je trebao da se odrzi u Avianu, ali razumijem..
RIM je nekako romanticniji.