ИН4С

ИН4С портал

Научници доказали: Вакцина спрјечава развој канцера

1 min read
Ако ХПВ инфекција не нестане, она може изазвати промјене у ћелијама које се временом развијају у рану грлића материце, названу цервикални преканцер.
vakcina

Илустрација

Број жена позитивних на два типа хуманог папиллома вируса (ХПВ) који су одговорни за око 70 посто случајева рака грлиц́а материце у свијету, смањен је за више од 30 процената од увођења вакцине, пренио је Дејли мејл.

Нова студија Центара за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) открива да је ријеч о ХПВ типовима 16 и 18, и да се пад биљежи и код невакцинисаних жена, што научници доводе у везу са „колективним имунитетом”.

Истраживачки тим каже да резултати охрабрују и да се очекује још већи пад, како се тинејџерке, младе жене, па чак и дјечаци, буду одлучили на вакцинацију.

ХПВ је повезан је са бројним врстама рака – укључујући рак простате, грла, главе и врата, ректума и рака грлиц́а материце.

Скоро сви сексуално активни појединци ће добити ХПВ у неком тренутку свог живота, али код већине ХПВ инфекција пролази сама од себе без лијечења”, рекао је главни аутор студије Ненси Мекланг.

Како је објаснила, ако ХПВ инфекција не нестане, она може изазвати промјене у ћелијама које се временом развијају у рану грлића материце, названу цервикални преканцер.

„Преканцери грлића материце омогућавају нам да посматрамо утицај ХПВ вакцине на рак грлића материце, који може деценијама да се развија”, рекла је она.

Истраживачи су анализирали више од 10.000 узорака прикупљених од жена између 18 и 39 година од 2008. до 2014. године. Утврђено је да се број жена које су биле позитивне на ХПВ из године у годину све више смањивао. То се односи и на жене које су се вакцинисале али и на оне које нису.

Меклангова објашњава да је један од разлога што су вакцинисане жене биле позитивне на ХПВ 16 и 18 је то што су биле инфициране прије вакцинације у раним 20-им годинама, након што су већ постале сексуално активне.

У САД, вакцина се од 2006. године дјаје девојчицама између 11 и 12 година, а препоручује се да се прими најкасније са 26 година. У Великој Британији, за све дјевојке између 12 и 18 година вакцина је бесплатна, али није предвиђена за дјечаке. У Ирској се од ове године вакцина против ХПВ-а даје и младићима.

Према подацима ЦДЦ-у, сваке године око 19.000 карцинома узрокованих ХПВ-ом јавља се код жена у САД-у, при чему је рак грлића материце најчешћи. И око 8.000 карцинома узрокованих ХПВ-ом појављује се сваке године код мушкараца у САД-у, а најчешћи су канцери грла.

Прочитајте још:

Васељенски патријарх: СПЦ једина канонска црква у Црној Гори

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *