ИН4С

ИН4С портал

Научници утврдили: Музичари и играчи имају другачију структуру мозга

1 min read
„Постоји одређена врста можданих ћелија, која се активира када сте у покрету, али и када посматрате тај покрет. Дакле, ако посматрате некога како игра, у вашем мозгу активира се исти центар као да и сами играте.“
Balet na ledu u Beogradu

Балет на леду

Кажу да је потребно десет хиљада сати тренинга да би се постало врхунски балетски играч. Неуролози су истраживали шта се дешава у мозгу играча док уче кореографију.

Неурологија игре је још увијек веома младо поље науке. Балерине и балетани, неуролози, љекари и психолози ујединили су се у јединственом пројекту који истражује како извођачи уче и које технике могу да користе да би унаприједили своје вјештине, пише РТС.

„Када учим кораке, волим да будем готово директно иза кореографа како бих могла да имитирам његове покрете“, каже балерина Џема Пичли-Гејл.

Постоји одређена врста можданих ћелија, која се активира када сте у покрету, али и када посматрате тај покрет. Дакле, ако посматрате некога како игра, у вашем мозгу активира се исти центар као да и сами играте“, напомиње др Ричард Томас, психолог.

„Веома је тешко мозгу када учи нове ствари и захтијева вријеме да га тијело усвоји, да буде удобно, али једном када је ту, онда можете без проблема све да изведете на сцени“, додаје Џема.

Поједини дјелови мозга играча посебно су специјализовани да региструју плесне покрете. Структура мозга играча и музичара се разликује од остатка популације у областима које су одговорне за процесуирање покрета и звука.

Студије показују како током тренинга, мозгови двоје људи постају синхронизовани на истој фреквенцији. То омогућава глатку сарадњу, која је неопходна за стварање и хармонију музике и покрета.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Научници утврдили: Музичари и играчи имају другачију структуру мозга

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy