Не назире се брзо рјешавање политичке кризе у Беранама
1 min readКако тренурно стври стоје свеукупна ситуација у Беранама која се тиче функционисања локалне управе и тренутне политичке кризе могла да да поприми шавнички сценарио.
Наиме, иако Општина Беране већ скоро два мјесеца нема свог предсједника, како ни потпредсједнике, не назире се јасно када би локална управа поново могла да добије своје челне људе, нити када ће доћи до расписивања нових избора у овом граду.
Из локалне управе нико није хтио да јавно коментарише новонасталу ситуацију и да говори о њеном исходу. Из опозиционе Социјалистичке народне партије (СНП) казали су да се боје да се Општина Беране гура у потпуну анархију.
– Јасно је да код владајуће већине не постоји воља да се ова ситуација ријеши новим изборима. Они, поучени Шавником, користећи законске празнине и вршећи опстукције, намјерно одгуговлаче овакво стање, јер знају да губе повјерење бирача. Са друге стране, државни органи не показују одлучност да то прекрате, што Општину уводи у тоталну анархију. Није добро што се и са државног нивоа, због одређених интереса појединих политичких субјеката, даје легитимитет оваквом стању. Ипак, надам се да ће Влада схватити да ову агнију мора да ријеши што прије – казао је за „Дан“ Иван Радевић, предсједник беранског Одбра СНП-а.
Подсјећамо, Скупштина општине недавно није поступила по препорукама Министарства јавне управе које је наложило да локални парламент, на основу предлога најмање једне трећине одборника, сам себи скрати мандат. За тако нешто дат је рок од десет дана, али у том периоду ниједна политичка партија није доставила предлог за скраћење мандата, чиме ни предједник СО није могао заказати тражену сједницу са овом тачком дневног реда, пише Дан.
Не назире се ни окончање хитне сједнице која је сазвана за 25. јун
Сједница Скупштине општине Берана, која је по хитном поступку сазвана 25. јуна, на којој је требало да се расправља о предлогу Одлуке да се на мјесто предсједника Општине изабере Дамјан Ћулафић још увијек није званично окончана. Сједница је прекидана неколико пута. Последњи пут је прекинута 12. јула због недостатка кворума, јер се на сједници нијесу појавили одборници владајуће већине коју чине ДФ, Демократе, Покрет Беране сад, Права Црна Гора и Уједињена Црне Горе. У скупштинској сали на почетку засиједања нашли су се само одборници опозиционих ДПС-а и СНП-а.
У међувремену Ћулафић је, као кадар Демократа, изабран за министра екологије, одрживог развоја и развоја сјевера.
Предсједник локалоног парламента Милун Рмуш још увијек се није огласио кад ће ова сједница бити настављена, а непознаница је како се она у датим околностима може уопште и окончати.
Из Министарства јавне управе су након тога, онако како то и Закон о локалоној самоуправи налаже, најавили да ће упутити предлог да Влада наложи да се закаже сједница на којој би поново одборници у року од десет дана требали да изгласају скраћење мандата СО. Међутим, нигдје није гарантовано да се таква сједница мора одржати, јер једноставно може да се деси, као што се ових дана може и чути у Беранама, да оборници владајуће коалиције не дођу на скупштинско засиједање, чиме не би било кворима за рад. У том сличају сасвим је дискутабилно какав може да буде даљи потез државних органа, јер у Закону о локалној самоуправи пише „да се Скуштина општине може распустити (што подразумијрва и именовање Одбора повјереника), када дуже од шест мјесеци не одржава сједнице, не извршава одлуке надлежних судова или не извршава законом утврђене обавезе чиме се онемогућава остваривање права грађана или наноси знатна материјална штета“. То су ових дана потврдили и из Министарства јавне управе, наводећи да се још увијек нијесу стекли услови за увођење привремених мјера у Општину Беране.
На основу изнијетог логично је закључити да се привремене мјере у Општини Беране, евентиално, могу увести тек за пола године, кад би се и расписали локални избори. Такође, постоје поједина тумачења правника, нашта је указао и потпредсједник Владе Момо Копривоца када је недавно боравио у Беранама, да се избори у датим околностима не морају расписивати јер без обзора на све препорике Министарства јавне управе, одборници садашњег сазива локалног парламента могу у међувремену да направе договор да они на једној од наредних сједница изаберу новог предсједника Општине.
Са дуге стране, у налазу управног назора, који је прије двадесетак дана потписао челник Министарства јавне управе Мараш Дукај, пише да је рок за избор предсједника Општине Беране истекао 13. јула, и да су се створили услови за примјену одредби члана 66 став 3 Закона о локалној самоуправи. Тим ставом је, како се наводи, прописано да ако се предсједник Општине не изабере у року од 30 дана од престанка мандата, на предлог Владе или трећине одборника Скупштина доноси одлуку о скраћењу мандата.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: