Не процјењују колико дугују остале вјерске заједнице
1 min readПореска управа (ПУ), на чијем челу је Миомир М. Мугоша, тврди да није прекршена пореска тајна када је саопштен податак о дугу и то да Митрополија црногорско-приморска (МЦП) има више рачуна у комерцијалним банкама преко којих је прометовано десетине милиона евра, јер нијесу саопштили прецизан број рачуна МЦП.
“Вијестима” нијесу прецизирали колико друге вјерске заједнице дугују, имају ли више рачуна у банкама и колико је преко њих новца прометовано…
Из те институције су признали и да је Исламска заједница у Црној Гори има порески дуг, тврдећи да им је Мугоша на састанку саопштио исто што и МЦП – да се обавезе према држави морају поштовати.
“Исламска заједница до 2. марта треба да представи начин на који ће измирити доспјеле пореске обавезе”, тврде из ПУ након што је Мугоша у суботу у обраћању јавности најавио контролу пословања вјерских организација у Црној Гори и говорио само о МЦП.
Из ПУ су казали да процијењена пореска обавеза за 38 свјештеника МЦП, који су били пријављени до 2010. године, износи 1,6 милиона еура.
“Број свештеника МЦП је сигурно много већи од поменутог, а по подношењу потребне документације извршиће се тачно задужење пореске обавезе која ће сигурно прећи два милиона еура”, званично су најавили из ПУ, пишу „Вијести“.
Економска аналитичарка Мила Касалица је саопштила да је ПУ прекшила закон тиме што је јавно дала процјене о пореском дугу, иако је поступак у току, као и причом о рачунима и прометима на њима.
Она је за ТВ Вијести прецизирала да је прекршен члан 16. Закона о пореској администрацији јер није смјело да се говори “о конкретним подацима за било којег конкретног пореског обвезника”.
Саопштили сте да “МЦП има више рачуна у комерцијалним банкама преко којих је прометовано десетине милиона еура”. Да ли је тиме прекршен Закон о пореској администрацији у дијелу пореске тајне (члан 16)?
Директор ПУ Миомир М. Мугоша у обраћању јавности поменуо је да МПЦ представља највећу вјерску заједницу у Црној Гори по низу критеријума, који између осталог укључују и чињеницу да у односу на остале вјерске заједнице иста у комерцијалним банкама има највећи број отворених жиро-рачуна. Управо поштујући одредбе члана 16 Закона о пореској администрацији није објелодањен податак којим ПУ располаже када је у питању тачан број рачуна, те на тај начин није дошло до кршења наведене норме.
Треба поменути и да члан 16 прописује да се институт пореске тајне не односи на податке које порески орган објављује квартално о листи пореских дужника, а да степен пореске дисциплине предметног обвезника исту класификује међу највеће пореске дужнике. МЦП издвојена је као заједница са најнижим степеном поштовања пореских прописа, имајући у виду да иста једина од свих послује у сивој зони због чињенице да не пријављује своје пореске обавезе, те се не може доводити у исту раван са заједницама које су своје обавезе пријавиле држави.
Колико Исламска заједница у Црној Гори има отворених рачуна у комерцијалним банкама и колико је оквирно новца преко тих рачуна прометовано посљедњих година?
Инспекцијски надзор код Мешихата Исламске заједнице у Црној Гори отворен је, као и код осталих вјерских заједница, те ће у истом бити утврђене све чињенице битне за провјеру регуларности обрачуна, пријављивања и плаћања пореских обавеза истог, укључујући и податке о броју рачуна у банкама и промету средстава преко истих.
Према незваничним сазнањима “Вијести” из извора блиских ПУ, порески дуг Исламске заједнице у Црној Гори је око три милиона еура. Да ли је то тачно и колики је порески дуг те вјерске организације?
Мешихат Исламске заједнице је, за разлику од МЦП, уредно пријавио све вјерске службенике. Треба нагласити да је ова вјерска заједница вршила значајан дио уплата за вјерске службенике на њихове индивидуалне рачуне, због чега је неопходно најприје извршити раскњижавање ових уплата, како би се утврдило стварно стање пореских обавеза, након чега ће се приступити даљој наплати пореских обавеза механизмима измирења дуга од стране предметног субјекта. На састанку одржаном са овом вјерском заједницом, пренијета је иста порука као и Митрополији, а то је да се обавезе према држави морају поштовати, те да до 2. марта иста треба да представи начин на који ће измирити доспјеле пореске обавезе.
Колико Римокатоличка црква у Црној Гори има отворених рачуна у комерцијалним банкама и колико је оквирно новца преко њих прометовано?
Инспекцијски надзор код Римокатоличке цркве Подгорица отворен је, као и код осталих вјерских заједница, те ће у истом бити утврђене све чињенице битне за провјеру регуларности обрачуна, пријављивања и плаћања пореских обавеза истог, укључујући и податке о броју рачуна у банкама и промету средстава преко истих.
Имајући у виду Закон о репрограму пореског дуга, зашто вјерске организације у Црној Гори које су порески дужници нијесу ушле у репрограм? Да ли су се оне пријављивале за репрограм?
Одредбе Закона о репрограму пореског потраживања односиле су се на све пореске обвезнике, укључујући и вјерске заједнице у Црној Гори. Ову законску могућност искористило је пет вјерских заједница и то: Црногорска православна црква Цетиње, Епархија будмљанско-никшићка Беране, Метох манастира Острог – Јован до Никшић, Српска православна црквена општина Никшић и Српска православна црквена општина Пљевља, које уредно сервисирају доспјеле пореске обавезе кроз репрограм.
Управо ови позитивни примјери, финансијски много мање моћних организација, указује да нема оправдања за непоштовање пореских обавеза и да је степен пореске дисциплине вјерских заједница може и мора бити на много вишем нивоу.
Саслушање Мугоше у парламенту до средине марта
Одбор за економију, финансије и буџет прихватио је иницијативу посланика СДП-а Рашка Коњевића да закаже контролно саслушање директора ПУ о раду Пореске управе у области надзора и наплате пореског дуга. Саслушање ће бити организовано до 15. марта.
Коњевић је у образложењу навео да информације које је у посљедње вријеме саопштио Мугоша “сликовито показују нефункционалност система наплате пореза” и да снага државе мора бити једнака према свима.
Премијер Душко Марковић је јуче поручио да закон мора да једнако важи за све у Црној Гори и да нема спора да је “ово законити рад ПУ у склопу укупних активности и повећања финансијске дисциплине и елиминације сиве економије”.
Из МЦП-а су, између осталог, саопштили да је “вишемилионски дуг” измишљен зарад “хајке против цркве”, те да је свештеничка служба мимо сваке логике сврстана у самосталне дјелатности, па се задужења за свештена лица не могу водити на МЦП.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Miomire sunce ti kalaisano, pa ti si čarapan a ne porezmafija bre.sramota ce te biti kada neces imati ves rezervisano mesto u restoranu u podgorici…
bjelaska mantijaska mafija hara crnom goru…zna se dje je mjesto alcaponcima sa bradom…
Нека што не процјењују колико дугују друге вјерске заједнице,већ устаљеним лицемјерјем и двоструким аршинима рекоше да ће приступити пореској контроли свих вјерских заједница али да ће сегрегатно у случају Српске Православне цркве и њеног дуга само њима те дугове принудно наплатити са рачуна или продајом имовине!Не поменувши ни једном ријечју такав механизам за остале вјерске заједнице!-Ко другом јаму копа сам у њу пада!
Док се не уручи пореско рјшење ово су само чисте фантазије. Зна се шта су управна акта и како се води порески поступак. Дакле неки су спремни одмах да доносе коначни суд а да нијесу имали увид у ниједан акт. Непрофесионално, не етички, не цивилизацијски и крајње злонамјерно.