ИН4С

ИН4С портал

Не зна 21. мај шта је 30. август

1 min read

Пише: Лука Тапушковић

Не зна 21. мај шта је 30. август.

15 година независности. Машала. Да је чељаде сад би у средњу било, али једно од оних чељади које је основну школу једва завршило. Можда ће у средњој бити и боље, зависи и од школе. Хоће ли на јесен уписати трговинску, електро, машинску или грађевинску… Наравно, правим паралелу о предузетничком курсу Црне Горе, него није то тема.

Шта је енигма 21. маја и зашто не могу да га славим? Образ ми не да… Не да ми да славим нешто што је настало на једној невиђеној крађи. Крађи која је до данашњег дана подијелила Црну Гору. Тај дан никад није био, нити ће икада бити, дан независности. Тог дана је de facto настала приватна држава Мила Ђукановића.

Постојала је Црна Гора и прије 21. маја, знате. Часна, поштена, јуначка Црна Гора. Од крша извајана, никад покорена. Црна Гора која је увијек била братска земља са Србијом. Чују се ових дана и покличи „Није ово Србија“… А опростите, а кад је то била? Државна заједница растурена 2006. се звала Србија И Црна Гора. Значи постојала је. И била је наша. Најљепша. Србија и Црна Гора.

И сад, кад бисмо причали о тековинама 21. маја то би била тема о којој би могли да причамо до прексјутра. Упозоравали су представници блока за заједничку државу да ће гласањем за независност гласати за приватну државу Мила Ђукановића, гласати за државу мафије, нарко картела, итд. итд. и били су у праву. То је и била. До сад.

Још једну од тих тековина је Мило Ђукановић јуче и потврдио, а то је политика репресије према свима који су на референдуму гласали НЕ. „Нема за вас мјеста у државној управи, не можете бити дипломатски представници“ каже он. Ништа друго се од таквог фашисте не може ни очекивати осим наставак свих могућих видова репресије, примарно према српском народу. И то му се неће опростити. Никад.

Али, узмимо, сагледајмо објективно и осврнимо се на једно кључно питање. Шта би се десило да референдум није покраден? То сад може да буде једна јако интересантна тематика. Колико су покрали, и какав би резултат био да нису. Спознање тога би било поражавајуће, а тај однос снага би по некој мојој слободној процјени био 50/50. Шта то симболизује? Симболизује једну подијељену земљу. А таквој земљи будућности нема.

Сад, јесам ли спреман да прихватим независност Црне Горе? Јесам. А јесам ли спреман да прихватим овакве резултате референдума? Апсолутно НЕ. Никад ни нећу прихватити крађу, нити ћу икад славити независност која је на тој крађи настала. Што се грбо роди, вријеме не исправи. Исправи правда.

Исправи 30. август.

Не знам јесмо ли и сами свјесни прилике коју нам је тај датум донио. Ту прилику коју су нам литије дале. Прилику да исправимо тај 21. мај. Прилику за помирење браће завађене већ 30 година које је прошли режим константно провоцирао и дијелио управо на политици свађа. И ту апсолутно не причам о овим неокомитама који барјаче ових дана мислећи да бране државу. Не. То су битанге инструиране управо од Мила Ђукановића у циљу настављања подјела у народу да би га вратили на његову лијепу кожну фотељу. Причам о онима који су гласали за независну државу, а против Мила Ђукановића. Који су ишли на литије заједно са нама. Којима је доста свађа. Који желе да се измире. Које боли неправда, коју су нам чинили.

Каже једна прелијепа литијска пјесма „Вјековима били браћа, мајка нас рађала, док нас неман невидљива није посвађала“. И ваистину, брате… Доста је. Уморни смо више од тих подјела. Фамилије су се распадале, рођаци су у незбору, туче су по градовима, све због битанги из ДПСа. Имамо прилику сад да изградимо Црну Гору која ће заиста и бити она права, истинска Црна Гора, гдје ме нико неће попријеко погледати кад дигнем тробојку у вис, нити ћу ја попријеко брата погледати кад дигне државну заставу. Литије су просветиле обије заставе. Литије су просветиле и народ. Ајде сад са те двије заставе и да тај народ просвети цијелу Црну Гору. Без ДПСа.

Доста је овога…

Браћа смо.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “Не зна 21. мај шта је 30. август

  1. Pa evo ja nemam razlog zašto bih slavio 21 maj, za mene je 21 maj najsramnija mrlja ove države u njenoj istoriji, dan kada je počelo rasparčavanje , pohara, arčenje i brutalna pljačka narodne imovine , stvaranje jedne privatne prćije, feuda i anarhije, datum kad je počelo gaženje po srbima, šikaniranje , maltretiranje , kad su srbi proglašeni državnim neprijateljem broj 1,datum kojim je počelo buđenje ustaštva, fašizma šovinizma i mržnje , a što reče čerčil najveći fašisti budućnosti biće „antifašisti“ e upravo svi oni kojima su puna usta „antifašizma“ su najveći fašisti, nacisti moderne istorije i šovinisti, mene duša boli kad gledam crnu nam jadnu goru kako brat brata naziva „posrbicom“ „četnikom „izdajnikom“ itd itd žao mi je i sa tugom glesam kako brat brata,kum kuma, komšija komšiju žele da ubijaju prijeti im se traktorima, kačenje na vrbe , sve je to jako tužno i žalosno gledati da neko pjeva ustaške pjesme, šta se dešava sa nama , jel moguće da smo toliko prokleti?? Da su nam se zbog jednog krvožednog monstruma i psihopate , sadiste , da branimo njegove opljačkane milijarde koje je nama oteo i to su naše pare…. jel moguće da su nam toliko pomračeni umovi?? Ja nisam i nikada neću slaviti 21 maj , nikad neću slaviti poharu i krađu naše budućnosti, nikad neću slaviti datum na koji je pokraden referendum da bi se opljačkala država i zakrvila 2 oka u glavi, datum kada je počelo sijanje zle krvi medju braćom, meni su Srbija i Crna Gora 2 oka u glavi i nikad ih nemogu razdvojit, podjednako bih poginuo i za jednu i za drugu !!!!

  2. MOJ brate, kod svakoga u Monte Narko Exportu je bolest amnezija, 21 maj je za mene dan avijacije a neću da slavim dan lopova za mene SRBIJA i CG su dva oka u glavi Crnogorke NE, NE , NE Montenegrinke

    14
    2
  3. За све који кажу „није ово Србија“ а ја их питам ко је старији Србија или Црна Гора? Име Црна Гора настаје много касније него српска држава која је настала на простору данашње Црне Горе, Косова, Рашке и Херцеговине. Целокупна обала од северне Албаније па све до Шибеника била је у саставу српске држеве и српског царства у средњем веку, много пре настанка Црне Горе. Географски простор старе Црне Горе обухвата Цетиње и 4 нахије, а све остало се зове другачије: Бока, Зета, Стара Херцеговина, Брда и Стара Рашка.

    Тако да ови што кажу није ово Србија, ја им поручујем: јесте, ово је Србија била и биће!

    43
    11
      1. Јесте, читав простор данашње Црне Горе је био Србија у средњем веку. Погледај мапе у историјским атласима. Сво зло је почело Божићним устанком, а поном комунистичким расрбљавањем Црне Горе. Да је којим случајем краљ Никола постао краљ нове државе и да је дошао у Београд (или Призрен), данас више нико не би причао о Црној Гори и Црногорцима. А то је био његов сан, ако читамо Глас Црногорца из његовог периода.

        19
        5
    1. Ове крајеве што си набројао звали су се под Милутином и раније Рашка (Трачка) , а сјеверно од њих под Драгутином, братом му, Србија, када се тај појам области или дијела наше државе по први пут јавља. Дакле у 13-14 вијеку. До тада га нема у историјским изворима колико год ми жељели да има. Ни под Душаном се није званично звала Србија наша највећа држава, нити постоји документ који је тако назива, већ „царство ми“ као у законику. Он сам је био цар Срба, Грка и тада већ насталих Арбанаса јер није господарио јединим преосталим народом Балкана – Бугарима.

      Обје поменуте области иначе су насељавали Срби-Србаљи-Србали-Трибали (илиро-трачка племена) од латинског и грчког трибус, што значи племе. Тако се временом одомаћио назив Срби и у народу и у историјским изворима.

      Прве нехелене (илиро-трачка тада већ мијешана племена) која су антички Хелени срели узводно Вардаром у долини Мораве назвали су Трибали – Племеници у буквалном преводу и били су углавном Трачани. Отуд је и Карађорђева устаничка застава античке Трибалије-Србалије са простријељеном вепровом главом, која показује континуитет данашњих Срба и у антици.

      Ето и он је знао за јадац, и то без интернета.

      Племенска и архаична организација живота у Срба иначе најдуже се одржала у оним крајевима који су најмање били под окупатором – каснијој Црној Гори, Брдима и Херцеговини. ЦРНОГОРЦИ СУ СРБИ.

      Србија је Србија, Црна Гора је Црна Гора. Исто важи и за Босну и Херцеговину и Војну Крајину.

      Мораћете се задовољити називом Српска федерација по угледу на руску, или тако нешто… Имена морају остати, ако ништа због административне подјеле на регионе и лакшег управљања пошто вам историјски контекст ових српских области очигледно ништа не значи, и најрадије би га избрисали и безуспешно доказивали да не то све Србалија илити Трибалија, а није.

      5
      2
      1. С тим што се име Рашка и Дукља смjењује повремено у истој области, у зависности од тога који обласни господар је имао примат, онај из Раса или онај из Дукље. Оба Србина.

        10
        2
        1. Тачно је да се српска држава није звала Србија у средњем веку, него се звала Дукља, Рашка, Српска Земља, Српско Царство, али у једном ненаучном, колоквијалном смислу речи кад кажеш држава Срба у средњем веку или српска држава, наравно да је Србија синоним за то. У том смислу, неспорно је да је данашња Црна Гора била у саставу српске државе, Српске Земље, Српског Царства и на крају Српске Деспотовине.

          8
          1
          1. Један дио Срба данашње Црне Горе је након Александра од Југославије и слома српске ослободилачке и ујединитељске националне мисли детронизацијом куће Петровић-Његош, а дио и због каснијег комунизма, одлучио да не буде више Србин него само Црногорац. Кумовало је и незнање и инат које су вјешто користили ватикански прелати из оближњег Котора. Мора мало паметније са повратком корјенима.

          2. Данашња наша српска брдска племена су генетски антички Трачани – Рашани, од Хелена Атињана у прадавна времена звани и Дорцима, који су у хеленистици описани у Дорској најезди са сјевера Балкана која је срушила античку хеленску Микену и основала ратничку Спарту на Пелопонезу, касније учествујући и у етногенези Грка са поменутим Хеленима. С пуним правом, Црна Гора је Српска Спарта данашња.

            Заједно са српским херцеговачким племенима, древним ратницима приказаним на стећцима – Илирима, населили су подловћенски крај након пада српске Босне, Херцеговине, и Зете (Жабљака Црнојевића као потоњег нашег упоришта у скадарском басену пред Турцима) .

            Црна Гора је у том смислу исто што и данашња Србија у којој се у долини Мораве налази генетска и територијална спона Илира и Трачана, данашњих Срба.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *