Не зна се је ли Шинаватра тражио правну помоћ Црне Горе
1 min read
Фото: Дан
Након хапшења Таксина Шинаватре у тој земљи 22. августа, непознато је да ли је овај бивши премијер Тајланда затражио правну помоћ Црне Горе, чије држављанство посједује.
На упит Радија Слободна Европа (РСЕ) Министарство вањских послова Црне Горе није одговорило до краја рада на овом тексту, пише РСЕ.
Вијест о хапшењу бившег премијера Тајланда Таксина Шинаватре у тој земљи 22. августа коју су пренијели свјетски медији извукла је на површину поново питања о његовој улози и бизнису, као и његове породице, у Црној Гори и Србији, земљама Западног Балкана.
Шинаватра је провео 15 година у егзилу због пресуде за више кривичних дјела на Тајланду, а током тог периода 2008. године постао држављанин Црне Горе. Власник је компаније „Глобал ТС Монтенегро“ у Црној Гори која је 2022. годину завршила са губитком.
Контроверзе у вези са добијањем држављанства пратиле су и његову сестру Јинглук Шинаватру (Yинглуцк Схинаwатра), такође бившу премијерку Тајланда, која је добила држављанство сусједне Србије 2019. године. И Јинглук Шинаватра добила је држављанство након што је на Тајланду осуђена.
Одговор на упит РСЕ није стигао ни од конзулата Тајланда у Србији до краја рада на овом чланку.
Хапшење Шинаватре
Бивши премијер Тајланда и телекомуникациони бизнисмен Таксин Шинаватра ухапшен је и изведен пред суд 22. августа пошто је стигао у Тајланд након више од 15 година у егзилу.
Шинаватра (74) је стигао у пријестоницу Тајланда Бангкок из Сингапура слетевши приватним авионом истог дана упркос пријетњи да ће бити ухапшен.
„Дошао је дан који је мој брат чекао“, објавила је његова сестра и бивша тајландска премијерка Јинглак Шинаватра 22. августа на Фејсбуку уз слике свог брата како се укрцава у авион.
Изречена му је казна од осам година затвора, наводи се у саопштењу Врховног суда, која покрива три различита случаја за злоупотребу положаја и малверзације, незаконито наређење државној банци да изда инострани кредит и незаконито држање акција, пише лист Индепендент.
Осим оптужби за корупцију, Шинаватра је на Тајланду био оптужен и за тероризам, због демонстрација његових присталица током којих је погинуло 86 људи, а око 2.000 повријеђено.
Полиција је објавила како је одведен у банкошки затвор, преносе агенције.
Долазак Шинаватре, који се сматра најпознатијим тајландским политичаром и одбјеглим лидером покрета Пхеу Тхаи, поклопио се са кључним парламентарним гласањем.
Наиме, Доњи дом и Сенат именован од стране војске на Тајланду гласали су о премијерском кандидату Среттха Тхависин, могулу за некретнине којег је Шинаватрин покрет Пхеу Тхаи подржао да уђе у политику прије само неколико мјесеци. Он је 22. августа изабран за премијера Тајланда, пренијела је Ал Јазеера.
Таксин Шинаватра постао је премијер Тајланда 2001. године, а 2006. је свргнут са власти у пучу, након чега је побјегао са Тајланда. Шинаватра је, према писању медија, у изгнанству углавном боравио у Дубаију.
На власт је дошао из бизниса у области телекомуникација. Шинаватра је познат и по томе што је 2007. купио енглески фудбалски клуб Манчестер Сити који је потом убрзо продао једном арапском конзорцијуму.
„Контроверзно“ држављанство
Три године након пуча на Тајланду, 2009. године Шинаватра је добио почасно држављанство Црне Горе по скраћеном поступку.
Држављанство му је додијељено решењем од 31. децембра 2018. године на предлог Министарства унутрашњих послова, а које је потписао тадашњи министар Јусуф Каламперовић.
Додјела држављанства Шинаватри који се тада налазио на потјерници Интерпола била је повод критике јавности у Црној Гори.
На питање шта га је и ко препоручио, званичници никад нису одговорили позивајући се на Закон о личним подацима. У рубрици МУП-у у Црној Гори са питањем ‘Да ли постоји назначен државни интерес?‘, спортски, културни, економски или неки други за додјелу држављанства за Шинаватру стоји „Не“.
Бивши предсједник и премијер Црне Горе Мило Ђукановић је у интервјуу Асошијетед пресу (АП) 2010. казао да Шинаватра не може бити изручен Тајланду по потјерници јер црногорски Устав забрањује екстрадицију својих држављана другим земљама, осим међународном суду правде у Хагу.
Ðукановић је АП-у рекао да му је Црна Гора дала држављанство дјелимично и због планова тајландског бизнисмена да инвестира у црногорски туризам.
„Дали смо му држављанство, на његов захтјев. Имали смо у виду да је демократски изабран за премијера Тајланда и да је смијењен војним ударом, што значи на недемократски начин“, рекао је Ђукановић.
Обавезе Црне Горе према Шинаватри
Подгорички адвокат Здравко Беговић за Радио Слободна Европа каже да држава Црна Гора нема никакву правну обавезу према Таксину Шинаватри који се добровољно вратио на Тајланд гдје је ухапшен.
„Он је држављанин државе у којој је ухапшен и гдје се води поступак. Дакле има двојно држављанство, па та чињеница што је држављанин Црне Горе суштински не значи ништа“, каже Беговић.
Уколико Тајланд буде тражио нешто од Црне Горе у оквиру међународне правне сарадње, а када је ријеч о евентуалном прибављању имовине кривичним дјелом, Беговић каже да ће Црна Гора поступити по међународно правним замолницама.
„То што је држављанин Црне Горе објективно не утиче на његов статус у његовој матичној држави Тајланду гдје ће се водити поступци. Евентуално неки паралелни поступак везан за имовину ће се провјеравати у Црној Гори по налогу надлежних државних служби“, закључује адвокат Беговић.
Бизнис у Црној Гори
Претрагом база податка, РСЕ је пронашао да у Црној Гори постоји једна регистрована фирма у власништву Таксина Шинаватре.
Његова компанија „Глобал ТС Монтенегро“ регистрована је 2015. године у Подгорици за куповину и продају властитих некретнина.
Биланси стања и успјеха показују да је стална имовина фирме некретнина, односно земљиште и објекти у вриједности од 24,7 милиона евра и да је 2022. годину завршила са губитком од око 148 хиљада евра. Укупан губитак ове компаније износи нешто више од 909 хиљада евра, а компанија има једног запосленог.
Шинаватрина компанија је 2017. купила од српског бизнисмена Станка Суботића Цанета за око 24 милиона евра земљиште на острву Свети Никола које се налази наспрам Будве.
О имовини Тајланђанина се говорило исте године када је амерички магазин Форбс Таксина Шинаватру ставио на прво мјесто најбогатијих у Црној Гори процјењујући његову имовину на 1,6 милијарди долара.
Априла ове године будванске власти затражиле су од Министарства екологије и просторног планирања, да се поруше нелегално изграђени објекти на острву Свети Никола који су у власништву „Глобал ТС“, а који су раније изграђени, прије него што је Шинаватрина компанија купила земљиште и простор. У захтјеву наводе да су њихове инспекције донијеле рјешење о рушењу тих објеката 2022. године које још није реализовано.
Да ли ће хапшење Таксина Шинаватре на Тајланду утицати на његове послове у Црној Гори и статус имовине коју посједује, РСЕ је питао и заступницу компаније „Глобал ТС“. Одговор није стигао.
Компанија са истим именом „Глобал ТС“ регистрована је у 2016. у Лондону, а угашена 2018. године. Њен заступник је био Таксин Шинаватра, а у документу се наводи и да Шинаватра живи у Уједињеним Арапским Емиратима.
Име Шинаватре се појављује и у документима „БГР Говернмент Аффаирс“, компаније која на свом сајту наводи да је регистрована за лобирање са сједиштем у Вашингтону.
Њен главни фокус је усмјерен на утицање на владине политике и одлуке на различитим нивоима власти, с посебним нагласком на савезну и државну владу Сједињених Америчких Држава. Из докумената се може видјети да Шинаватра није имао активности и финансијских трансакција.
РСЕ је послао упит компанији „БГР Говернмент Аффаирс“ о активностима Шинаватре са том компанијом, али одговор није стигао, преноси Дан.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Može OKGDRPS da pošalju Pipera da brani ovog veljeg Crnogorca? Samo je pitanje da li bi tamo prepoznali o kakvom stvorenju se radi?