Не зна се откуд Шарићима и Мићуновићу новац за цементару у Пљевљима
1 min readДо данас се не зна поријекло новца који је коришћен у пројекту контроверзног никшићког бизнисмена Бранислава Брана Мићуновића и Душка Шарића о изградњи цементаре у мјесту Отиловићи у Пљевљима. Због тог посла, из наводно Мићуновићеве компаније Анагуста Ентерприсе Лимитед, трансфером преко Прве банке, фирми Душка и Дарка Шарића уплаћено је 1,2 милиона еура. Та цементара, ипак, никад није саграђена.
Браћи Шарић се данас суди у Београду, али оптужницом им се не ставља на терет ништа директно везано за поменути пројекат на сјеверу Црне Горе, преноси РТЦГ.
Податке о плаћању са рачуна Анагусте објелоданило је тужилаштво у Црној Гори прије десетак година, пошто је Шарића и Јовицу Лончара теретило за прање готово 20 милиона еура. Они су, касније, правоснажно ослобођени тих оптужби.
Остало је нејасно одакле средства за пројекат у Пљевљима.
Иако је финансијским вјештачењем утврђено да је браћи Шарић са рачуна предузећа Анагуста Енетрприсес Лимитед, регистрованог и са сједиштем на Кипру, и Гранд бусинесс Финанце Лимитед, регистрованог у Белизеи, пребачено више од милион еура, судски вјештаци нијесу утврдили ко је уплатио новац, по ком основу, ко је власник правног лица и ко је потписао налоге за трансфер новчаних средстава. Директори Анагусте Ентерприсе Лимитед, како је наводено на сајту опенцорпоратес.цом су Бранислав и Светлана Мићуновић, пренијеле су својевремено „Вијести“.
Такви подаци могли су се у то вријеме видјети и на сајту кипарског регистра компанија.
Ни у једном од судских поступака који су у Црној Гори вођени против Шарића Мићуновић никада није позван као свједок.
“На рачун Мат цомпанy из Пљеваља, Цамарила Цорпоратион уплатила је укупно 7.405.250,23 евра. Од тог износа 6.205.250,23 потиче од Предузећа за реконструкцију и изградњу путева из Београда, а 1.200.000 евра од Анагуста Ентерприсес Лимитед, односно Гранд Бусинесс Финанце Лимитед”, пише у налазу вјештака Влајка Милићевића.
Изјашњавајући се на налаз вјештака Милићевића, на суђењу у Апелацином суду заступник оптужбе и замјеник врховног државног тужиоца Петар Капуци, констатовао је да вјештак није могао утврдити основ уплате са Мићуновићевог, на рачун Шарића.
“У односу на новчана средства у износу од 1.200.000 еура, која су уплаћена предузећу Цамарила Цорпоратион од стране предузећа Anagusta Enterprices Limited, по основу уговора о суулагању у изградњи цементаре у Пљевљима, а који уговор је од стране одбране достављен у копији, вјештак на страни 19 налаза констатује да вјеродостојност тог уговора није могао провјерити, јер ‘банка не посједује ни оригинал ни копију овог уговора’. У односу на констатацију вјештака да је на основу додатне документације, добијене од Прве банке Црне Гпре утврдио да новац у износу од 1.200.000 евра потиче од правног лица Anagusta Enterprices Limited, вјештак није утврдио поријекло тог депонованог новца који се уплаћује на рачун ороченог депозита, ко је извршио уплату тих новчаних средстава, по ком основу, ко је власник тог правног лица, ко је потписао налоге за трансфер новчаних средстава”, истакао је Капуци, а писале су „Вијести“.
С обзиром на то да је трансфер реализован наводно по основу уговора о заједничкој пословно-техничкој сарадњи, закључак Капуција био је да вјештак не утврђује чиме се баве правна лица Anagusta Enterprices Limited, Maintance ans Suplu LTD и Camarila Corporation.
“С обзиром на то да имају отворене рачуне у пословној банци у Црној Гори и које су то послове реализовали на основу којих су извршени трансфери, као и гдје су сједишта тих правних лица. Осим тога, поставља се питање на основу чега је вјештак констатовао да је на рачуну предузећа Anagusta Enterprices Limited уплаћено укупно 2.960.050 евра и да су од тих новчаних средстава извршени трабсфери у износу од 1.200.000 evра, када су трансфери на рачун Anagusta Enterprices Limited вршене 2007. године, а трансфери са тог предузећа 2008. године, при чему вјештак није утврдио кретање свих новчаних средстава на рачун предузећа Анагуста Ентерприсес Лимитед од 2007. године па надаље”, навео је Капуци.
Констатовао је да вјештак није могао довести у везу трансакцију од 1.200.000 еvра, са намјером предузећа Монтенегро цемнент цомпанy, да изгради цементару у Отиловићима, јер то излази из његове надлежности.
У јануару 2008. године, тадашњи предсједник Општине Пљевља Филип Вуковић донио је одлуку о приступању изради локалне студије локације Отиловићи, мјесту на којем би требало да се гради цементара. Тај посао незванично се процјењивао на око 300 милиона еvра, али је годину касније пропао због банкрота њиховог пословног партнера, њемачког концерна Цемаг. Тадашња Влада је најављивала потрагу за новим стратешким партнером у том послу. Душко Шарић и Јовица Лончар лишени су слободе 2009. године, подсјетиле су „Вијести“.
Америчка Агенција за контролу имовине странаца (ОФАЦ) Министарства финансија у новембру прошле године проширила је листу санкционисаних компанија и појединаца са Западног Балкана због корупције и злонамјерних активности у корист Русије, међу којима су двије особе из Црне Горе.
Бранислава Мићуновића је амерички Стејт Дипартмент означио водећом личношћу у организованом криминалу у Црној Гори још из периода бивше Југославије.
„Најпознатији је по илегалном шверцу цигарета, те је корумпирао и подрио независност црногорских независних институција“, наводи се у документу који је објавио ОФАЦ.
Не зна се је ли покренут неки поступак у Црној Гори против Мићуновића. Мићуновићева породица демантовала је раније све оптужбе на његов рачун, наводећи да је он угледан бизнисмен.
Суђење Дарку Шарићу и његовом брату Душку, као и још једном броју оптужених које српско тужилаштво за организовани криминал сумњичи да су планирали дискредитацију и убиство свједока сарадника у другом поступку, изазивање опште опасности, лажно пријављивање и кривично дјело из области закона о тајности података, наставља се пред Специјалним судом у Београду.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Шупак елита Монтепркна је све радила за гуз…у. Дрога,рекет,убиства,дуван,уцјене,прогон,намјештање,пресуда,кредити,хипотеке ,прање новца итд..
Pare su stigle od istog posla kao i pare škaljarskog klana od kojih su imali namjeru da otvore rudnik u Mojkovcu, a u čemu su im pomagali njihovi pajtosi iz DF-a.
Talentovani neki likovi, bez dana skole ali sa dugim stazom u sluzbi. Ubijanje po nalogu sluzbe otvara sva vrata, od italijanskih turista cigara i kokaina do ulednih bizMismena, a narodu milijarde dugova i betonirana obala.
Odakle pare, od droge i cigara to i mala djeca znaju.