ИН4С

ИН4С портал

Небеска експлозија: Изнад Земље прошле године експлодирао метеор

1 min read
Прошле године у децембру, изнад Земље се догодила изузетно снажна експлозија метеора, чија снага је била 10 пута јача од експлозије бомбе у Хирошими, јавља НАСА, а преноси Би-Би-Си
Nebeska eksplozija

Илустрација, фото: Pixabay

Прошле године у децембру, изнад Земље се догодила изузетно снажна експлозија метеора, чија снага је била 10 пута јача од експлозије бомбе у Хирошими, јавља НАСА, а преноси Би-Би-Си.

Радило се о највећој експлозији након оне изнад града Чељабинска у Русији прије шест година, односно другој по величини у посљедњих 30 година.

Оно што забрињава је да нико није уочио надолазеће небеско тијело, а научници су тек сада саопштили да се експлозија невјероватне снаге догодила прије неколико мјесеци изнад Беринговог мора, граничног мора на сјеверном крају Тихог океана између сјеверне Америке и Азије, преноси Индекс.хр

Неколико пута у 100 година

Астроном Линдли Џонсон из НАСА-ине Канцеларије за координацију планетарне обране, рекао је за Би-Би-Си да стручњаци сматрају да ватрена кугла ове величине пројури кроз нашу атмосферу само неких два или три пута током 100 година.

18. децембра 2018. године астероид од 1400 тона и пречника 10 метара, пробио се кроз нашу атмосферу изнад полуострва Камчатка брзином од 32 км/с и експлодирао 25.6 километара изнад Земљине површине, ударном енергијом од 173 килотона, пише „New Scientist“

„Значи, ослобођена енергија је била толико јака да је износила 40% снаге експлозије у Чељабинску. Догодила се изнад Беринговог мора тако да није имала исти ефекат и није се појавила у медијима“, рекла је астрофизичарка Кели Фаст, шефица пројекта за праћење тијела која пролазе близу Земље НАСА-ине Канцеларије за координацију планетарне обране.

„То што имамо толико пуно воде на нашој планети, заиста нам помаже у њеној обрани“ додала је.

Ко је примијетио снажну небеску експлозију?

Амерички војни сателити, примијетили су експлозију још прошле године и обавијестили о томе НАСА-у. Експлозију је примијетио и астрофизичар Питер Браун са Универзитета Вестерн Онтарио, у Канади.

Он је метеор уочио приликом посматрања, са најмање 16 глобално позиционираних станица за праћење. Станице које су у могућности да региструју таласе ниске фреквенције, постављење су широм свијета током периода хладног рата, како би се могли открити трагови нуклеарних експлозија.

Научници забринути

Амерички Конгрес задао је 2005. године НАСА-и да пронађе 90% астероида који пролазе близу Земље, а који су већи од 140 метара до 2020. године.

Свемирски објекти те величине представљају стварни проблем јер би могли оставити катастрофалне посљедице на цијеле регионе, ако се сударе са Земљом.
Међутим, научници процјењују да ће им, уз средства која имају, требати још додатних 30 година да испуне ову наредбу Конгреса.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *