ИН4С

ИН4С портал

Небојша Родић, нови амбасадор Србије у Црној Гори ступа на дужност

Фото: А плус

Небојша Родић, нови амбасадор Србије у Црној Гори, стиже сјутра у Подгорицу и дан касније, у четвртак 1. фебруара, предаће акредитиве предсједнику Црне Горе Јакову Милатовићу, како сазнаје А Плус.

Тако амбасадор Небојша Родић ступа на нову дипломатску дужност мјесец дана од објављивања у Службеном гласнику Републике Србије (20.12.2023), односно ступања на снагу указа предсједника Републике Србије Александра Вучића – “поставља се Небојша Родић на дужност изванредног и опуномоћеног амбасадора Републике Србије у Црној Гори”.

Небојша Родић је рођен 1953. године у Шапцу. Завршио је Правни факултет у Београду 1977. године, правосудни испит положио 1979, магистрирао је 2000. године, а 2008. докторирао. Србија шаље у Црну Гору дипломату од искуства. Небојша Родић је од јуна 2018. године био амбасадор Србије у Аустрији, а прије тога, у септембру 2014. године именован је за српског амбасадора у Азербејџану.

Дипломатски односи Србије и Црне Горе били су доста поремећени неразумном одлуком Владе Душка Марковића при самом крају мандата, крајем новембра 2020. године, да амбасадора Србије у Црној Гори Владимира Божовића прогласи за персону нон грата.

Београд је првобитно узвратио одлуком о протјеривању црногорског амбасадора Тарзана Милошевића, да би дан касније српска влада ту одлуку повукла због, како је тада саопштено, “пријатељства и наставка изградње бољих односа са Црном Гором”.

Од тада, више од три године, Црна Гора није имала дипломатске односе са Србијом на нивоу амбасадора. Пред новим амбасадором Србије у Црној Гори Небојшом Родићем је задатак да гради што боље односе са Црном Гором.

Именовање српског амбасадора било је једно од кључних питања током посјете председника Црне Горе Јакова Милатовића Београду у јулу ове године.

Сада је Црна Гора на потезу, треба да именује новог амбасадора у Србији.

Изгледа да то није лак процес црногорске власти и велики је испит за трећу владу од смјене тродеценијске власти Демократске партије социјалиста Мила Ђукановића августа 2020. године.

То потврђује чињеница да Црна Гора нема амбасадоре у више од 75 одсто амбасада, али ни шефове мисија при Уједињеним нацијама (УН) у Њујоку и НАТО у Бриселу.

Од посљедњег именовања прошло је више од двије године, а неизвјесно је колико ће трајати процес избора нових дипломатских представника, о чему треба да постигну договор предсједник државе, Влада и парламент, преноси А Плус.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net