ИН4С

ИН4С портал

Нечелник криминалистичке полиције Кораћ од тужитељке сазнао за тортуру над Мугошом

1 min read

Фото: Основни суд у Подгорици

У Основном суду у Подгорици је 23. новембра настављено суђење окривљеном полицијском службенику Далибору Љекочевићу, за изнуђивање исказа тешким насиљем од оштећеног Бењамина Мугоше. Суђењу је присуствовао окривљени Љекочевић, који је у просторије Основног суда доведен из притвора у којем се налази по основу гоњења за друго кривичено дјело и оштећени Бењамин Мугоша са својим заступницима, заступник оптужбе, као и два од четири позвана свједока.

Како саопштва Грађанска алијанса, суђење је почело саслушавањам Срђана Кораћа, нечелника криминалистичке полиције. Он је рекао да су у том периоду радили на расвјетљавању кривичних дјела која се односе на постављење експлозивних направа у близини угоститељског објекта „Гранд” као и оне која је активирана у близини куће Душка Голубовића.

Рекао је да су били добро припремљени за ова два предмета, те да су о томе и обавијестили тужиоца. Након што је добијена информација од једног лица да је Бењамин Мугоша учествовао у два поменута кривична дјела, по налогу тужитељке Иване Шишевић извршен је претрес на локацији за коју су имали информацију да живи Бењамин Мугоша. Кораћ је истакао да је тог дана регуларно био на послу, али да није сретао Мугошу.

Детаље око пријаве Мугоше о наводној тортури сазнао је тек од тужитељке Шишевић, када је саслушан у својству свједока, рекао је Кораћ. Додао је да у ходницима одјељења криминалистичке полиције имају камере, али да их у канцеларијама немају. Централни информациони систем има пристиуп тим камерама, али је му није познато да ли они прате дешавања 24 сата, те мисли да камере снимају нон-стоп. Комуникација са својим колегама којима је надређен обавља се преко радио везе или телефона, али је то чешће преко телефона.

Суткиња Бецић имала је, како истичу из Грађанске алијансе, питања која се односе на покривање-опсервацију терена уочи вршења претреса, па је Кораћ појаснио да то подразумјева да када се добије наредба о претресу, а то је обично дан прије, врши се обезбјеђивање ширег круга у односу на објекат. На питање да ли је окривљени Љекочевић показивао локацију Мугоше, свједок је одговорио, да је то могуће, да не може да се тачно сјети, али да се сјећа да се претрес радио око 6 часова ујутро. Он је још додао да зна да је Мугоша из притвора послао писмо директору Управе полиције.

Кораћ је потврдио да је обавијештен да је Мугоша одбио да да изјаву и да је одведен на полиграфско испитивање. Након тога је добио информацију од поступајуће тужитељке Шишевић да је Мугоша у периоду када су се одиграли бомбашки напади био у Управи за извршење кривичних санкција, те да није могао учествовати у кривичним дјелима на чијем расвјетљавању је у том периоду рађено.

Након те информације, Кораћ је навео да се обратили колегама из УИКС, од којих су добили одговор који је прослијеђен тужилаштву. На основу добијеног одговора, Мугоши је укинут притвор. Дакле, од момента лишавања слободе до добијања одговора од УИКС, Мугоша се налазио у притвору.

Потом је саслушан свједок Данило Грбовић, који је колега отпуженог полицијског инспектора Љекочевића и који је у другом поступку окривљени са још четири полицијска службеника, такође за изнуђивање исказа тешким насиљем од Марка Бољевића. Грбовић је рекао да је у јутрањим часовима ангажован на претресу куће Бењамина Мугоше, након што су сазнали да његова права адреса није у породичној кући већ да се налази на Забјелу гдје као подстанар живи са дјевојком.

Навео је да се упутио на ту адресу и након што се увјерио да је права, чекао је остале колеге да дођу како би се започео претрес. Навео је да је Мугоша позвао адвоката, али да му је адвокат рекао да неће доћи па су извршили претрес и привели Мугошу у просторије Центра безбједности у Подгорици.

Рекао је да зна да је Мугоша био смјештен у просторији за странке. Његова посљедња активност тог дана, а у вези Мугоше, била је да је по налогу надређеног одвео Мугошу на полиграфско испитивање, гдје се задржао неких 15 минута, након чега је Мугошу вратио у исту просторију која је предвиђена за странке.

Око 11 часова напустио је зграду Управе полиције јер је наставио радне задатке ван зграде. Грбовић је потврдио да са надређеним начелником Кораћем када су на терену комуницирају путем радио везе или телефона.

Иако су још два свједока била позвана на суђење, они се нијесу појавили па је за наредно суђење које је заказано за 28. децембар 2023. године предвиђено је саслушање Љубисава Стриковића, Немање Вујошевића и Радомана Вујачића.

Грађанска алијанса ће наставити активно да прати ово и друга суђења за случајеве тортуре, у оквиру пројекта “Без некажњивости за кршење и повреду људских права у Црној Гори”, уз подршку Делегације Европске уније у Црној Гори.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Нечелник криминалистичке полиције Кораћ од тужитељке сазнао за тортуру над Мугошом

  1. Паде ми на памет прича.
    Пријатељ пита пријатеља што га није видео два дана. Овај каше да га покупила полиције и да су „убили Бога у њему“,а не зна зашто.
    А пријатељ вели да не прича свашта јер „полиција данас не туче.
    Вели овај могуће да данас не туче али јуче су пребијали.
    И да.
    Пишете да питају полицију да ли су тукли. Какав ли су одговор очекивали???

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net