ИН4С

ИН4С портал

Недостајући лист Мирослављевог јеванђеља се враћа кући

miroslavljevo-jevandelje

Мирослављево јеванђеље

У мору вијести о Путиновој посјети једна, за српску културу, изузетно значајна вијест остала је по страни. Недостајућа 166 страна Мирослављевог јеванђеља ускоро се враћа кући.

Предсједник Србије, Александар ВУчић потврдио је да се 166 лист враћа у Србију.

Од половине 19. вијека недостајућа страна Мирослављевог јеванђеља чува се у Националној библиотеци Русије у Санкт Петербургу.

Мирослављево јеванђеље најзначајнији ћирилични споменик српске културе, и представља кодекс односно рукописну књигу.

166 лист

Како прича иде, архиепископ и историчар умјетности Порфирије Успенски је, фасциниран изгледом Мирослављевог јеванђеља приликом посјете Светој Гори, кришом у Русију понио 166. лист. Он је лист представио на Кијевској археолошкој изложби, гдје га је видио и фотографисао истакнути српски филолог Стојан Новаковић, тадашњи управник Народне библиотеке у Београду. По повратку у Србију штампао га је и назвао Мирослављево јеванђеље. Тако је и српска јавност сазнала за рукопис непроцјењиве вриједности, као и чињеницу да се књига из које је истргнут налази у Хиландару.

Јеванђеље је поручио хумски кнез Мирослав, брат великог жупана Стефана Немање, а претпоставља се да је било намијењено његовој задужбини, епископској цркви Светих Петра и Павла у Бијелом Пољу. Написано је на старословенском језику и преставља јеванђелистар, богослужбену књигу која има дјелове четири јеванђеља распоређене према редоследу читања у току црквене године.

Своје примјерке, копије Мирослављевог јеванђеља, набавиле су и бројне свјетске националне и универзитетске библиотеке, између осталог и Конгресна библиотека у Вашингтону, Гетеов институт у Минхену, библиотеке универзитета Харвард, Принстон, Јејл и Оксфорд.

Током посјете Русији тадашњег председника Србије, у октобру 2016. године, Томислав Николић и представници делегације Србије су, у Националној библиотеци у Санкт Петербургу, били у прилици да виде оригиналну 166. страницу Мирослављевог јеванђеља.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net