ИН4С

ИН4С портал

Недовољно свјесни проблема сексуалног искоришћавања дјеце

1 min read

nasiljenadjecom

У Црној Гори готово сваки десети грађанин познаје дијете или одраслу особу која је као дијете била жртва сексуалног злостављања, али свега 30 одсто популације признаје да тај проблем постоји.

То су показали резултати истраживања Насиље над дјецом у Црној Гори-Истраживање о знању, ставовима и понашању 2013, које је спроведено у оквиру кампање Савјета Европе против сексуалног насиља над дјецом, Једно од пет.

Истраживање је реализовао Ипсос, од 20.до 27. маја, на хиљаду испитаника, старости 18 и више година.

Резултате истраживања представио је координатор УНИЦЕФ-а за социјалну и економску политику, Слободан Живковић.

Према истраживању, 54 одсто испитаника сматра да сексуално злостављање над дјецом није присутно у Црној Гори, док 30 одсто сматра да јесте.

Доминира мишљење да сексуално насиље над дјецом врше одрасли, а већи проценат испитаника, њих 52 одсто вјерује да су у питању дјетету познате особе.

Испитаници, њих 64 одсто, сматрају да су дјевојчице генерално чешће жртве тог облика насиља, док само три одсто грађана вјерује да су то дјечаци.

Преовладава мишљење да је тренутно васпитаје у Црној Гори благо и либерално, што сматра 63 одсто испитаника, али да би га требало пооштрити.

За 42 одсто популације физичка казна је потпуно неприхватљива, док 53 одсто мисли да је она понекад оправдана, и да уколико се примјењује то треба чинити до ураста од десет, евентуално 15 година.

Када би сазнали за случај сексуалног злостављања дјетета сви грађани би га пријавили и то углавном полицији, 86 одсто, а центру за социјални рад 35 одсто.

Према истраживању, сваки трећи грађанин Црне Горе зна неко дијете које је било жртва насиља у школи.

Већина грађана сматра да постоје одређене групе дјеце које су чешће жртве вршњачког насиља, а то су најчешће припадници угрожених група – сиромашни, са сметњама у развоју, национбалне мањине као и физички слабији.

На питање о ефикасности рјешења за помоћ дјеци која су у сукобу са законом, најефикаснијом мјером се сматра неки вид терапеутског рада, односно психолошке помоћи, бављење спортом, укључивање у рад неке хуманитарне органозације.

Испитаници сматрају да је најлакше открити физичке облике насиља, док је најтеже детектовати случајеве менталног и сексуалног насиља.

Доминантан став, код 66 одсто ипитаника, је да држава и друштво не реагују адекватно у случајевима насиља над дјецом. Мање од половине испитаника, 44 одсто, зна да у центрима за социјални рад постоје 24-сатна дежурства и телефон на који се могу пријавити случајеви насиља у породици и дјецом.

Шеф представништва УНИЦЕФ-а Бенџамин Перкс казао је, да према подацима Свјетске здравствене организације, 150 милиона дјевојчица и 73 милиона дјечака млађих од 18 година били су изложени сексуалном насиљу и експлоатацји.

„Сама чињеница да не видите насиље над дјецом не значи да оно не постоји. Морамо невидиљиво да учинимо видљивим. То је кључна порука иницијативе УНИЦЕФ-а под називом Зауставимо насиље над дјецом“, поручио је он.

Према ријечима Перкса, више од половине, односно 55 одсто сматра да у Црној Гори постоји насиље над дјецом.

„Међутим, када се ради о сексуалном злостављању дјеце, скоро половина (46 одсто) сматра да оно углавном није присутно у Црној Гори. Исто тако, скоро један од десет одраслих грађана каже да познаје дијете или одраслу који су били жртве сексуалног слостављања у дјетињству“, рекао је он.

Како је навео Перкс, резултати истраживања указују на перцепцију распрострањености проблема насиља међу вршањацима у Црној Гори и то је мишљење више од двије трећине грађана, односно 69 одсто.

„Како да заштитимо дјецу од насиља? Потребно нам је безбједно окружење у којем здравље, образовање, социјална заштита, сектори правосуђа заједница и сусједи функционишу као једно у спрјечавању и реаговању на насиље над дјецом. Ако видите насиље над дјецом а не урадите ништа да га спријечите- постајете сачесник“, закључио је он.

Шеф Делегације Црне Горе у Парламентарној Скупштини Савјета Европе Зоран Вукчевић, казао је да је у Европи свако пето дијете било жртва неког облика сексуалног насиља, а да је само десет одсто од тог насиља процесуирано.

Он је подсјетио и на податак да је од 70 до 85 одсто случајевам злостављач била особа коју дијете познаје и вјерује јој.

Вукчевић је казао да је Црна Гора посвећена рјешавању тих проблема у границама могућности.

Према његовим ријечима, највећи проблем надлежних је неинформисаност грађана, а казао је и да се Црна Гора суочава са недостатком стручног знања о тим проблемима.

Министар људских и мањинских права Суад Нумановић казао је да је у контексту заштите права дјеце и уопште људских права, кључно ефикасно спровођење закона.

Он је подсјетио да је Црна Гора потписала кључна међународна документа из те области и подсјетио да је породично насиље кривично дјело.

“Податак да се насиље над дјецом повезује најчешће само са физичким насиљем знак да треба радити на подизању свијетси грађана о том питању”, рекао је Нумановић.

Предсједник Одбора за људска права Халил Дуковић рекао је да је то скупштинско тијело посвећено промоцији права и заштите дјеце.

“Црна Гора се сматра традиционалним друштвом и мислимо да смо поштеђени неких ствари која се дешавају у другим друштвима. Али ако загребемо испод те традиционалности видјећемо да се суочавамо са свим оним проблемима, и земље западне Европе. Нисмо од тога поштеђени, једино ти проблем код нас до сада нису били видљиви“, позорио је он.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Недовољно свјесни проблема сексуалног искоришћавања дјеце

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy