Негативни утицаји руско-украјинске кризе по Црну Гору: Имају ли грађани разлог за бригу?
1 min read
Тек што је црногорска привреда стала на ноге након кризе изазване пандемијом коронавируса, суочени смо са новим проблемима. Руско-украјинска криза има директне негативне ефекте по свјетску економију, па тако неће заобићи ни Црну Гору. Према мишљењу бројних политичких и економсих аналитичара директни негативни ефекти руско-украјонске кризе по црногорску економију биће пад руских инвестиција и смањење туриста са украјинског и руског тржишта.
Влада ће, како је најављено, врло брзо представити план како Црна Гора треба да реагује на посљедице изазабе ратном кризом.
„Очекујемо један велики инфлаторни притисак и мораћемо детаљно да планирамо активности у односу на такав развој догађаја“, најавио је 28. фебруара министар финансија Милојко Спајић.
Из Социјалистичке народне партије кажу да је наша економија „заслугом“ предходне ДПС власти доведена на најниже могуће гране тако да нас више ништа не може изненадити.

„Нова , 43. влада Црне Горе, чији ће чинилац бити и СНП, има знања и капацитета да макар ублажи последице свјетске кризе по нашу економију“, наводе из СНП-а за портал ИН4С.
На питање да ли се може очекивати драстични пад руских инвестиција и смањење туриста са украјинског и руског тржишта, из СНП-а кажу да смо сви свједоци да су су Русија и Украјина у последњих неколико година, били велики инвеститори када је Црна Гора у питању.
„Значајан број туриста из ових земаља, пунио је државну касу током туристичке сезоне. Осјетиће се, наравно, да ће овог љета бити смањен број туриста са руског и украјинског тржишта. Остаје вјера да ће се криза што прије ријешити И сами тим појачати нада у још једну успјешну туристичку сезону у нашој држави“, наводе из СНП-а.
Црна Гора од 2003. године нема робне резерве а због актуелних дешавања у свијету Влада је 24. фебруара обезбиједила додатне залихе хране за три мјесеца, а горива за два.
“Глобална ситуација изазвана ратом у Украјини пријети глобалном снабдијевању хране, ми не посједујемо робне резерве још од 2003. и немамо ниједан заштитни механизам у случају катастрофа поремећаја у снабдијевању”, рекао је министар пољопривреде Александар Стијовић.

Због сукоба који је настао на подручју Украјине и најава са највиших државних адреса које су се односиле на могућу несташицу основних животних намирница у велепродајним објектима широм Црне Горе протеклох дана примијећене су неочекивано велике гужве.
Већи број грађана одлучио се за куповину залиха, очигледно стријепећи од погоршавања и преливања кризе и на нашу земљу.
„Нису само наши грађани у паници, тако се понаша цијели свијет, медији тако преносе. То што се праве залихе и влада страх међу грађанима, директан је утицај медија који праве такву слику и сију страх међу грађанима. С једне стране грађани су уплашени да ће ових намирница фалити а с друге да их уопште неће бити. Могући сценарио је и једно и друго, али све треба прихватити без страха и панике и вјеровати да ће се решење наћи што прије“, појашњавају из СНП-а.
Према њиховим ријечима, наша држава је свих ових година прегрмјела многе проблеме у које нас је ондашња ДПС власт доводила.
„Вријеме је да неки нови и способни преузму кормило и поведу нас путем просперитета. Увјерени смо да ће тако бити„, закључују из СНП-а.
Прочитајте ЈОШ:
(ВИДЕО) Словачка је рекла НЕ НАТО! Снимак који не можете видјети у западним медијима!


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

