Негујмо српски језик
1 min readАкција „Негујмо српски језик“, која се бави неговањем и заштитом српског језика, писма, опште језичке културе и писмености, организована је у априлу 2015. године на нивоу града Београда, уз учешће Секретаријата за културу, Филолошког факултета Универзитета у Београду и Библиотеке града Београда.
Први део акције била је кампања која је имала за циљ да се, уз учешће познатих личности и истицање различитих језичких поука, грађани подстакну да воде рачуна о томе како пишу и говоре, да се подигне ниво свести о значају неговања исправног писања и говорења.
У оквиру кампање израђени су едукативни постери са фотографијама познатих јавних личности и одговарајућом језичком поуком (фотограф Жељко Јовановић) којом се скреће пажња на најчешће језичке грешке. Акција је реализована и у Републици Српској у сарадњи са Народном и универзитетском библиотеком Републике Српске у априлу 2016. године.
Након што је акција приширена на републички ниво, формиран је Посебан одбор са циљем да се систематски и свестрано подстакне брига за очување и развијање српског језика и језичке културе.
У састав Одбора Акције „Негујмо српски језик“ Министарства културе и информисања именовани су: министар културе и информисања Владан Вукосављевић, министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић, градски менаџер Београда Горан Весић, директорка Библиотеке града Београда Јасмина Нинков, главни и одговорни уредник културно-уметничког програма РТС Небојша Брадић, ванредни професор Филолошког факултета у Београду Вељко Брборић, ванредна професорка Филолошког факултета у Београду Зорица Несторовић, в.д. директора Установе културе „Вук Стефановић Караџић“ и драмски уметник Светислав Гонцић и књижевник и виши научни сарадник Института за књижевност и уметност Драган Хамовић.
Током 2017. године организоваће се промотивне акције у 17 управних округа на територији Србије. Промоције ће обухватати различите културно-уметничке програме инспирисане очувањем српског језика и писма: хорске наступе, драмске представе за децу и одрасле, сусрете са писцима у школама, едукативни филмови кратке форме, као и одржавање бесплатних стручних семинара за наставнике које ће водити лиценцирани предавачи.
Одбор је предложио да се 24. мај, Дан словенске писмености и културе, празник установљен у част просветитеља Ћирила и Методија, прогласи за државни празник и у Републици Србији, као што је то већ случај у Русији, Бугарској, Македонији, Чешкој и Словачкој.
Поред тога, Посебан одбор покренуће иницијативу да се у законску процедуру уведе предлог Закона о националном службеном језику и његовом матичном писму, чија је Коначна радна верзија преднацрта урађена пре 12 година.
Преузето са портала: Негујмо српски језик
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: