ИН4С

ИН4С портал

Неимар

Отмено и раскошно данас изгледа Испосница Светог Саве у Кареји на Светој Гори Атонској. Око ње зуб времена нагризао је некадашње монашке келије и скитове

Фото: Мишо Вујовић

Пише: Мишо Вујовић

Отмено и раскошно данас изгледа Испосница Светог Саве у Кареји на Светој Гори Атонској. Око ње зуб времена нагризао је некадашње монашке келије и скитове. Немар и немаштина претворили су их у рушевине што ружи слику светогорске престонице.

Посед Испоснице почев од уређених и бетонираних прилаза, камених међа, обновљеног мостића, и самог комплекса недавно укровљеног новим каменим плочама, живописно живописане унутрашњости по свему одскаче од осталих грађевина у окружењу. Испосница Светог Саве у Кареји свакако је пример како је снагом молитве један прости светогорски пустињак, далеко од отаџбине, без државне помоћи, успео да врати стари сјај једној од првих задужбина светородне лозе Немањине.

Виновник препорода и обнове овог јединственог милитвеног прибежишта, је старац Никодим, предани Хрисов војник и молитвеник. Он своју службу Творцу почиње у глуво доба ноћи, за певницом или на коленима пред чудотворном иконом Богомајке Млекопитатељнице која доји Христа, јединственом у свету. Њу је Свети Сава по аманету Светог Саве Освећеног заједно са Богородицом Тројеручицом Хиландарском и штапом овог светитеља донео из Јерусалима. Ту преподобни Христов подвижник окружен светитељима, анђелима, моћном заштитницом овог храма и целе Свете Горе, спроводи молитвени аманет Светог Саве.

Фото: Мишо Вујовић

За две деценије божје службе у Испосници, отац Никодим, уз једно од најзахтевнијих молитвених правила, по захтевном Карејском типику, сам уз помоћ пријатеља и молитви Богородици успео је да обнови скоро цео посед ове, по много чему,јединствене светиње.
Као свих ових година дочекује нас са нескривеном радошћу. Поклањамо се покровитељки овог здања Богородици Млекопитатељници, послужује нас чајем, ратлуком, ракијом, пита поименице за наше ближње.
Враћамо са литургије из протатске цркве путељком поплочаним неравним каменом. На пола пута од цркве до Испоснице, на којој виори српска застава, почиње широко избетонирана стаза са десетак степеница на већим узбрдицама. Пролазимо поред уређене баште са најсавременијим стаклеником. Мала економија осмишљена и одржавана војничком преданошћу.
“Колико је снаге у овом човеку”, запажа Богдан док пратимо оца Никодима бившег каратисту, који гипко граби узбрдицом.
Његовим духовним скенерима не промиче ни најмања сенка забринутости на нашим лицима, зна да осети или уочи разлику између личне или породичне бриге и пословног проблема. Разуме искушења савременог живота, економска и политичка гибања, без обзира што није редовно информисан или затрован актуелностима савременог света.

Фото: Мишо Вујовић

Мозаик о свему склапа разговором са људима чији ставове, као и проблеме, детектује својим прозорљивошћу искристалисаних вишедеценијском молитвом пред чудотворним иконом и кандилом упаљеним руком најсветијег српског мисионара чија је духовна зубља, своме роду, осветљавала путоказе спасења и у најмрачнијем периоду ропства и безнађа.
Његови савети су јасни једноставни, животни исткани из вечно актуелних постулата јеванђеља. Свето писмо и данас као пре два миленијума даје одговоре на суштинске животне изазове.
Никодим је попут сваког марљивог домаћина осавременио Испосницу најновијим соларним системом за производњу електричне и топлотне енергије, поставио гранитне плоче у атријуму испред капеле, заменио комплетну столарију, средио костурницу, припремио место за починак ….
“Још је остао стари средњевековни конак да се обнови. Тражио сам да из манастира пошаљу захтев Кедаку ( грчки Завод за заштиту споменика културе) како би одобрили градњу. Међутим нисам наишао на разумевање код игумана због обнове манастира која траје већ петнаест година”, помало резигнирано прича отац Никодим који је од прилога Испоснице и сам донирао педесет хиљада евра за обнову Хиландара.
Моје запажање да ће једног дана у повесници Испоснице Светог Саве у Кареји златним словима бити уписан период послушања Никодима Градитеља, није претеривање и свако ко познаје прилике на Светој Гори упознат је са молитвеном подвигом Никодима Карејског.
Последњи велики духовних Хиландара старац Агатон или великоскимник Антоније још за време Никодимовог боравка у Хиландару осетио је његову молитвену снагу:
“Од свих данашњих монаха једино Никодим може да се уздигне високо”, прорекао је старац беле као снег браде, крх и повијен као танка стабљика под снегом, бледог светачког лица, плавих очију кроз које се огледала смиреност окупана љубављу праштања и молитвеног спокоја.

Фото: Мишо Вујовић

Никодим је у Хиладнар стигао из Липља у Босанској Крајини пре три деценије. Присећа се свог детињства на селу, немаштине, радости гуменим опанцима, очевој борби са трговцима стоком и њиховим покушајима да ценом обезвреде тежачки зној.
“Био је то мукотрпан живот. Нисмо оскудевали у храни али се до новца тешко долазило. Трговци стоком које је било у изобиљу, села су пулсирала животом, уцењивали су сељаке срозавајући цену. Оставе нешто новца да би их касније отац хватао по вашарима да измире дуговања”, присећа се данас Никодим правећи паралелу између свог детињства на селу и данашњих електронских генерација физички антрофиралих зависника од рачунара, таблета и мобилних уређаја.
Он кроз молитву осећа искушења својих пријатеља поклоника и поштовалаца Испоснице.
“Породице нам страдају. Нема љубави и поштовања. Свако вуче на своју страну. Деца су отуђена од изгубљених родитеља. Много је људи убила немаштина али су и богати награбусили од незајажљивости, похлепе и бахатости. Осипа се народ као брдо на коме нема корења на га држи”, забринуто ће, увлачећи главу у рамена.
Његова порука је једноставна радимо поштено свој посао и не хулимо Господа.
“Земаљско је за мелена царство, а небеско увек и довека,”, често понавља овај скромни неимар и молитвеник, одевен у похабану мантију, “прогледале” обуће као пустињак, аскета, уздржан у храни, пићу и одмору, предан молитви и служби Светом Сави и његовом аманету.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

10 thoughts on “Неимар

  1. Осим аутора, само је један корисник писао коментар ћирилицом. А причамо о очувању вере, сопствености… Е моји Срби. А прилог је одличан, уживао сам читајући. Надам се да ћу, ја грешни, следеће године ипак успети да посетим Свету Гору, пошто се ове године изјаловило све.
    Свако добро свима од Господа.

  2. Ljepa prica i ljepo je vidjeti kako se mi srbi jos uvjek borimo da sacuvamo vjeru.Prvo sto moramo znati da sacuvamo temelje nase I predamo ih nasoj djeci tu I stoji nase nacalo inace ako tradicije izgubimo mi ce mo se rastvoriti i mi sami ce mo biti krivi tome jer nas su uvek vukli i uvoacili u pogresnom smjeru dabi nas unistili moramo se boriti i praviti platfotmu za srbiju zdravu sa nasim tradicijama.

  3. „Iz odgojene kuće, izlaze odgojena deca“.
    Molitva je tajna Srbinova. Ne iziskuje krasnopis niti „advertajzing“.
    To žive i razumeju samo oni, nasledni.

  4. Поштовани господине Вуковићу помаже Бог.
    Отац Агатон се упокојио под великосхимним именом Арсеније.
    Хвала Вам за надахнут прилог о брату Никодиму карејском.
    Ненад Иванковић из Београда

    1. Благодарим драги Ненаде,

      Као што се Вама поткрала грепка у мом презимену тако се мени поткрала грешка у имену оца Агатона преподобног схи монаха Арсенија.

      Са поштовањем
      Мишо Вујовић

  5. ,,prošlo je vrijeme kad su djeca bila naša radost,,neka ne pita ništa , ne traži od roditelja umornih od posla bez radnog vremena, neka ie u svoju sobu i ući a dijete fejsbruči, kocka i gleda porniće, djeca rastu ni straha ni obraza

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net