Неизвјесна судбина ЗСО на КиМ
Иако је Бриселски споразум, којим је предвиђено формирање Заједнице српских општина (ЗСО), потписан још у априлу 2013. године, Приштина* га није испоштовала ни четири године после, а неизвјесно је шта ће са њим бити ни након парламентарних избора на Космету с обзиром на то да су поједини кандидати за тзв. премијера најавили суспензију тог документа, преноси „Танјуг“.
Што се тиче српске стране она је испунила све обавезе потписане у Бриселском споразуму, док албанска није испунила ниједну, а ЗСО им и даље служи као начин уцјењивања српских политичара.
Суспензију Бриселског споразума најавили су лидер Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај, којег Србија потражује због ратних злочина и оснивач и бивши лидер ултрадесног покрета Самоопредјељење Аљбин Курти.
Политиколог Стефан Филиповић није оптимиста по овом питању, не вјерује да ће убрзо након избора Заједница бити формирана, како каже, владе у Приштини* и Београду очекују озбиљнија питања.
„Пре свега видећемо какви ће резултати избора бити, колико ће бити потребно времена да се формира нова влада и какав ће став нове владе бити према Бриселском процесу и ЗСО генерално, какав ће став имати према влади у Београду, али и какав ће став влада у Београду имати према читавом изборном процесу и процесима након избора и конститусања владе,“ рекао је Филиповић за РТК2.
Према мишљењу Мазлума Баралиуа, професора уставног права, „предстојећи ванредни парламентарни избори на Косову** имају историјску важност“.
„Та влада ће имати много тога на плећима, велике одлуке, али и велике проблеме који су се одуговлачили, који нису решени за време досадашње коалиције, према томе ће највероватније најважније одлуке бити око демаркације и Асоцијације са већинским српским становништвом, а можда и трансформације Безбедносних снага Косова,“ истиче Баралиу.
Из Центра за мир и толеранцију такође истичу да до формирања Заједнице српских општина неће доћи ни брзо ни лако, наводи „Танјуг“.
„Не очекујемо да ће се ЗСО успоставити одмах након избора, упркос свим најавама и обећањима првенствено српских политичара, али такође не очекујем да ће се ово питање и одуговлачити у недоглед. Најаве појединих опозиционих кандидата за премијера Косова** да ће обуставити даље разговоре на тему формирања ЗСО су крајње неозбиљне и политичке, до тога неће доћи јер Бриселски споразум није инфузна роба из које се узме само одређени део договора, а други део се одбацује“, каже Ненад Максимовић.
Заједница српских оштина је требало да буде формирана најкасније до 2015.
*Приштина – сепаратистичке власти на Косову и Метохији
Косово** – привремено окупирана јужна српска покрајина
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: