ИН4С

ИН4С портал

Некад се славио Дан борца- почетак борбе против фашизма, a данас… ?

1 min read
На данашњи дан би се у СФРЈ славио Дан борца - данас се 4. јула 1941.сјећају преостали малобројни учесници НОР-а и поштоваоци борбе против фашизма.

Споменик- Позив на устанак

На данашњи дан би се у СФРЈ славио Дан борца – данас се 4. јула 1941. сjећају само борачка удружења. Преостали малобројни учесници НОР-а и поштоваоци борбе против фашизма се питају зашто се стидимо прошлости, а дио јавности сматра да ови „велики“датуми не завређују толику пажњу.

Седница Политбироа ЦК КПЈ која је одржана 4.јула 1941. године позната као историјска сједница јер је на њој донијета одлука о отпочињању оружаног устанка народа Југославије против окупатора. Овај дан се у СФРЈ празновао као Дан Борца.

Али, распадом Југославије отишли су у заборав и НОБ, НОР, партизани, комунизам, пионири, Тито, хероји, многа имена, датуми и празници. Читава једна традиција. Некада празновани Дан борца и Дан устанка у Србији и осталим републикама, данас још памте и скромно биљеже једино удружења бораца народноослободилачког рата.

Много је историчара који сматрају да датуми везани за комунистичку историју и не завређују више пажње ни пијетета. Други, углавном борци, чланови борачких удружења и њихове породице, тврде да је срамно заборавити и потцијенити датуме који представљају почетак антифашистичке борбе.

Дан борца био је празник који се обележавао у СФРЈ, сваког 4. јула – кажу у Владином Одбору за неговање традиције ослободилачких ратова Србије. Проглашен је за државни празник 1956. године. Престао је да се обележава распадом СФРЈ. У Србији је укинут 2001. године. Сваке године се, међутим, незванично прославља у организацији СУБНОР. Дан устанка народа Србије обиљежавао се сваког 7. јула у Белој Цркви код Крупња као државни празник, све до 2001. године.

Устанички 13. јул, којим су се деценијама китили и дичили Црногорци, остао је у сећању само сиједих глава које су стасавале уз партизанске побједе и празнике. Откако је Црна Гора на сумњивом референдуму 21. маја 2006. године, обновила своју државност и независност, 13. јул се обележава као Дан државности, док је 21. мај постао празник црногорске независности. Дан државности се обележава у знак сећања на 13. јул 1878. године када је Црна Гора на Берлинском конгресу призната као самостална држава, као и на 13. јул 1941. када је народ Црне Горе подигао устанак против фашизма.
Ови датуми постали су стандардни, радни, баш као и сваки други. А, ова места у календару, тек бројке у историјским читанкама. Неправедно и недопустиво, сматрају преживели хероји и чланови СУБНОР.

Осим 4. јула, 7. јула, Србија више званично не бележи ниједан велики датум авнојевске  Југославије. Последња српска хероина народноослободилачког рата Дана илосављевић (91) сматра да је држава заборавила и борце и НОР.

Дана Милосављевић

„Није тај заборав, тај државни чин само срамота, то је и тотално незнање и потцењивање сопствене историје“, каже ова старица, једна међу неколико живих хероја овог рата. Сви ми који смо ушли у рат, у земљи толико неспремној за борбу, желели смо бољу будућност. Једино је толика маса људи и могла да оствари такве резултате и покори велику фашистичку силу.

Како каже, није то била само ослободилачка борба од фашизма, већ и еманципаторска борба за напреднији друштвени систем.

Смета ми лицемерје државе, која тобоже подржава наше обележавање 7. јула, јер сматрам да није смео тај датум да буде укинут као државни – каже Милосављевићева. Како је неко могао да заборави све оне који су дали живот за слободу свог народа и за стварање цивилизацијски напреднијег државног уређења.

Професор др Милан Брдар из Института за друштвене науке, са друге стране, другачије тумачи исте догађаје. Сматра да је недопустиво овим датумима и придавати значај као што је до сада био случај, не осврћући се на историјске чињенице.

Како проф Брдар каже, устанак је дизао народ по Херцеговини и крајевима где су харале усташе, а то је потискивано у заборав, јер се догађало током маја 1941. године, када комунисти нису ни могли да буду учесници због владајућег споразума Хитлер – Стаљин.

Дакле, Тито је дизао устанак, прво, ради одбране СССР, друго, ради отимања власти лењинистичком логиком „ножа у леђа држави“, а тек на трећем месту и то пред крај рата, ради ослобођења земље, што без Руса не би успело. Бројни, и даље живи борци, међутим, који су искрено и поштена срца ушли у ослободилачку борбу, не могу да гледају на те догађаје непристрасно и без емоција. Учесници историје никад нису поуздани сведоци. Нама је потребна отрежњујућа истина, а не оживљавање „лепих“ успомена. Све датуме Другог светског рата треба помињати, али сваки пут са више истине и мање пропаганде. У том погледу нисмо напредовали.

У руководству асоцијације ветарана антифашистичке борбе Другог светског рата у Македонији кажу да су забринути због односа власти у Скопљу према значајним историјским датумима НОР-а, када је створена данашња суверена македонска држава.

Дани борца и устанка ни у бившим југословенским републикама одавно нису државни празници. У Црној Гори, Словенији, Хрватској, Републици Српској и Македонији обележавају их само борачка удружења, или државни Одбори за његовање традиције.

Дан устанка, 7. јула, СУБНОР ће обележити полагањем вијенаца на споменике Жикици Јовановићу Шпанцу и команданту Стевану Стјепану Филиповићу, и програмом у Белој Цркви.

Дан борца Словенија и Хрватска престали су да обиљежавају још 1991. године, а у те две државе сећање на народноослободилачку борбу веже се само уз обележавање Дана антифашистичке борбе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Некад се славио Дан борца- почетак борбе против фашизма, a данас… ?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net