ИН4С

ИН4С портал

Некадашњи власник Рудника боксита Никшић Олег Дерипаска тражи одштету од 21 милион евра

1 min read

Некадашњи власник Рудника боксита Никшић, руски бизнисмен Олег Дерипаска потражује од компаније у стечају преко 21 милион евра, од чега 17.148.205 евра наводно позајмљених компанији у периоду док је газдовао њом, као и 4.397.645 евра камате, што бивши радници оспоравају.

Наиме, овај спор траје већ 10 година, а радници тврде да ова средства никада нису ушла у компанију, што поткрепљују чињеницом да им ниједна институција није доставила валидан документ који би потврдио трансфер средстава, као ни то ко је и да ли је подигао наведени новац.

Према наводима представника радника Раша Чивовића, овај предмет један је од најочигледнијих примјера корупције у држави, на који, међутим, нико не жели да се осврне.

– Често га упоређујем са случајем „Лименка“. Наводно су наручили пројекат од 10 зграда за раднике на радничком плацу од 18.622 метра квадратна плус 12.641 квадрат које Синдикат даје за комуналије, без тендера за пројекат, а фирма ЦЕАК, која је управљала рудником, најављује стечај, па је очигледно да се радио о корупцији – истакао је Чивовић на рочишту.

Чивовић наводи и да је стечај у Боксите уведен 2013. године због дуга од милион и по евра, а захтјев за стечај предала је ЦКБ банка.

Институције ћуте на очигледну корупцију

Чивовић је навео и да се у претходном периоду обраћао бројним посланицима, институцијама, министрима, али да одговора није било никада, преноси Дан.

– Надам се да ће доласком нове власти коначно неко почети да се бави овим примјером корупције, који се заташкава већ дужи период. Нови премијер, али и бројни министри, упознати су јер сам им достављао податке, а са некима се и састајао. Крајње је вријеме да се позабаве овим случајем, јер су се и тужилаштво и судство доказали као најгора карика у држави – поручио је Чивовић.

– Тада се компанија „Shasta Universal INC“ са Британских Дјевичанских Острва, у власништву Олега Дерипаске, јавља са потраживањима у стечајном поступку као повјерилац и тражи 17.148.205, као и 4.397.645 еура по основу камата. Наиме, ја као стечајни повјерилац, али и радник, знам да та средства никада нису завршила у предузећу, јер да јесу Рудници никада не би отишли у стечај. Тај новац, ако је и стигао у Црну Гору, вјероватно је завршио у џеповима приватних лица – поручио је Чивовић.

Он каже и да се обраћао бројним институцијама да би му потврдили да је тај новац уплаћен, али да никада ни од једне није добио одговор.

– Тражим да направите ургенцију, и од Централне банке (ЦБЦГ) затражите податак да ли је поменути новац уплаћен, односно да ли је ушао у Црну Гору преко литванске банке, јер вјештак нема податак да је неко од надлежних у Руднику подигао тај новац. Очигледно је да спрега између бивших судија и других надлежних органа чини све како би се овај случај заташкао, а радници натјерали да одустану од судског поступка – каже Чивовић.

Чивовић је подсјетио и на тој да око 200 бивших радника Рудника боксита не могу да наплате своја потраживања, која су очекивали да наплате од продаје управне зграде предузећа. Наиме, новац је уплаћен мађарској компанији која је извозила руду за Зворник, на име изгубљене добити. Чивовић тврди да тај новац није смио завршити на рачуну компаније, јер су сви уговори у току стечаја ништави. Зграду Рудника откупила је њемачка компанија „Лидл“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net