Нема регистрованих случајева инфекције вирусом Западног Нила
1 min readУ Црној Гори није регистрован ниједан случај инфекције вирусом Западног Нила током овогодишње сезоне праћења, а посљедњи пут забиљежен је 2013, саопштено је из Института за јавно здравље (ИЈЗ).
Из ИЈЗ-а су Порталу РТЦГ казали да досадашњим испитивањима на територији Подгорице присуство вируса Западног Нила није утврђено ни у самим комарцима.
Током сезоне праћења, која у већини земаља јужне, источне и западне Европе почиње у јуну, инфекција вирусом Западног Нила евидентирана је у Србији, Грчкој, Италији.
Иако се болест коју преносе комарци у Европи јавља ендемски и у виду епидемија, Црну Гору годинама заобилази.
Из ИЈЗ су појаснили да се вирус међу птицама преноси убодом заражених комараца, док се људи и други сисари могу инфицирати убодом комарца.
„Око 80 одсто инфекција вирусом Западног Нила код људи је асимптоматско, док старије и особе са ослабљеним имунитетом имају већи ризик од развоја неуроинвазивне болести – енцепхалитис, менингитис и остали неуролошки испади“, навели су из ИЈЗ-а.
Како су казали, не постоји специфична профилакса, или третман против болести код људи, већ се примјењује терапија усмјерена на ублажавање симптома.
До 20 одсто заражених особа развије грозницу, док се тешка клиничка слика, са захватањем централног нервног система и упалом можданих овојница – менингитис, или самог ткива мозга – енцефалитис, јавља код мање од један одсто инфицираних.
Блажи симптоми код мањег дијела инфицираних су температура, главобоља, болови у мишићима, мучнина, повраћање и понекад оток лимфних жлијезда, или оспа по трупу.
Симптоми трају од четири до седам дана.
Озбиљни симптоми су код изразито малог броја инфицираних, а могу настати теже запаљенске болести централног нервног система.
Тешка клиничка слика јавља се код малог процента заражених особа – мање од један случај на 100 заражених, и чешће код особа преко 50 година старости.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Pustite virus Zapadnog Nila, vratite se vidi i uverite mere dok ne budemo punili bolnice.
Dakle:
1. Zabranu kretanja između opština. Posebno vikendom.
2. Nošenje maski u svim zatvorenim prostorijama.
3. Nošenje maski na plažama.
4. Vakcinacija.